Ana Sayfa Gündem, İstanbul 22 Mayıs 2020

AKP’DEN ÇİLLERİN OĞLUNA MİLYARLIK RANT

‘Akp Çevre Şehircilik Bakanlığından Çiller’in oğlunun şirketine Milyarlık Rant’Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlunun yönetiminde olduğu şirkete ait…


‘Akp Çevre Şehircilik Bakanlığından Çiller’in oğlunun şirketine Milyarlık Rant’
Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlunun yönetiminde olduğu şirkete ait Sarıyer Kilyos’taki yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imarı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilerek inşaat hakkı 5 misli arttırıldı.

DENİZE NAZIR MİLYARLIK RANT SAĞLADILAR
Çevre Bakanlığı, sit alanında bulunan 30 bin metrekarelik arazinin imarını değiştirip inşaat hakkını 5 kat artırdı. Arazinin sahibi şirketin yönetim kurulu üyeleri arasında eski Başbakan Tansu Çiller’in oğlu Berk de var.

İNŞAAT HAKKINI 5 MİSLİ ARTTIRDILAR
Konut alanı olarak belirlenmiş parsel, otel yapılacak şekilde düzenlendi. 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı, yaklaşık 5 kat arttırılarak 24 bin metrekareye çıkarıldı. İstanbul Kilyos’ta, Karadeniz kıyısında 3. derece doğal sit alanında kalan 29 bin 768 metrekarelik arazinin imar planları değiştirilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından itirazlar için askıya çıkarıldı.

“Düşük yoğunluklu konut” alanından çıkarılarak “Turizm tesis alanı” ilan edilen arazi, imar planı raporunda yer alan bilgilere göre Marsan Marmara Holding A.Ş.’ye ait. İTO kayıtlarına göre de şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Yılancıoğlu, yönetim kurulu üyelerinden biri eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller, diğeri de Adem Yelken.

DOĞAL SİT ALANI
Şirketin eski yönetim kurulu üyeleri arasında da Tansu Çilller’in diğer oğlu Mert Çiller bulunuyor. Plan raporuna göre tamamı 3. derece doğal sit alanı sınırları içerisinde kalan parsel daha önce “düşük yoğunluklu konut, park, yol” alanı olarak belirlenmişti.

Bu koşullara göre konut için ayrılan 22 bin 931 metrekarelik alanda 4 bin 586 metrekarelik inşaat yapılması mümkündü. Bakanlık tarafından yapılan plan değişikliği ile alanın turizm potansiyeli ve ülkenin turizm sektörüne sağlayacağı faydalar göz önüne alınarak, “konut” fonksiyonu için ayrılan arazi ‘turizm tesisleri alanı’na alındı.

Parsele otel, motel ve pansiyon yapılabilecek. Yeni yapılanma koşulları da arttırılarak “Taks:0.40, Kaks:0.80, yükseklik 10.50 metre (3 kat)” olarak belirlendi. Buna göre parselin 22 bin 902 metrekarelik bölümüne bodrum kat ile birlikte 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecek.

AKP’NİN BAY-PAS ETTİĞİ İBB’DEN OLUMSUZ GÖRÜŞ
Konuyla ilgili görüşü sorulan kamu kurumlarından olan İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirmede turizm fonksiyonunun çevre yapılaşma koşulları ile uyumlu olmadığı, inşaat alanının 5 kat arttırıldığı, imar yollarının genişliğinin 10 metreden 7 metreye indirildiği belirtildi. Yapı yoğunluğunu arttıran plan değişikliğinin ulaşım sistemine de ek yük getireceği kaydedilerek planın bu hususlar doğrultusunda revize edilmesi istendi.

CHP’Lİ GÜRSEL TEKİN: BU AYRICALIKLI İMAR İZNİNİN GEREKÇESİ NEDİR?
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, imar değişikliğine tepki göstererek, “Bu ayrıcalıklı imar izninin gerekçesi nedir” diye sordu.
İktidarın İstanbul politikasınin tek ve değişmez olduğunu olduğunu ifade eden Tekin, “İstanbul’un rantını kullanmak, ihanete devam etmek istiyorlar. TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmen yandaş bir şirket gibi kullanılıyor. Her türlü hukuk ve kurul kararı yok hükmünde kabul ediliyor. Türkiye’nin geride bıraktığı son 18 yılda, iktidarın kent toprağı üzerinde işlemediği suç kalmadı. Kâr hırsıyla yapılan bu tür plan değişiklikleri ile iktidarın, insana ve doğaya karşı olan düşmanlığını bir kez daha tescillenmiştir. Biz buna asla izin vermeyeceğiz” dedi.

CHP’li Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanı’na şu soruları yöneltti:

  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından söz konusu şirkete tanınan, bu ayrıcalıklı imar izninin gerekçesi nedir? Sağlanan bu avantajda, arazi sahibi şirketin yönetim kurulu üyeleri arasında eski Başbakan Tansu Çiller’in oğlunun bulunmasının etkisi olmuş mudur?
  • “Tüm hırsızlıklar imardan geliyor” itirafınıza rağmen, hangi gerekçelerle hala imar plan değişikliğine izin veriyorsunuz?
  • İmar planında ”Düşük yoğunluklu konut” alanı olan bu arazinin “Turizm tesis alanına” dönüştürülmesinde ki kamu yararı nedir?
  • İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığının; “plan değişikliğinin çevre yapılaşma koşulları ile uyumlu olmayacağı ve ulaşım sistemine de ek yük getireceği” itirazına rağmen, değişiklikteki ısrarınızın sebebi nedir?
    *Memleket virüs belasıyla uğraşırken, Bakanlığınızın plan değişiklikleri ile uğraşmasını nasıl açıklıyorsunuz?
    22 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Koronavirüs Salgınıyla Birlikte Halk Eve Kapanırken 3 ayda 24 şehirde sağlanan rantlar konulu yazı ilginizi çekecektir:

http://ozgurifade.com.tr/salgin-firsatcilarinin-3-ayda-24-ilde-ovalara-ormanlara-derelere-hes-santral-jeotermal-talani/Tema Tasarım |