Ana Sayfa Gündem, Magazin, Sağlık 13 Mayıs 2020

AKP’LİLERİN YENİ SİLAHI CİMER

‘Muhalefeti Tehdit Aracına Döndürdüler’15.04.2020 tarihinde Burdur Belediyesi hakkında CİMER üzerinden yapılan “Burdur Belediyesinin Tıbbi Cihazlar Yönetmeliğine göre…

‘Muhalefeti Tehdit Aracına Döndürdüler’
15.04.2020 tarihinde Burdur Belediyesi hakkında CİMER üzerinden yapılan “Burdur Belediyesinin Tıbbi Cihazlar Yönetmeliğine göre izin almadan kendi iş atölyelerinde maske diktirdiği” iddiasını içeren şikayet başvurusu yapıldı.

Yapılan şikayeti ülkenin içinde bulunduğu salgın gerçeğini ve hala hazırda bir çok belediyenin halka yardımcı olmak adına kurdukları dikim atölyelerinde maske yapıp dağıtmalarını göremezden gelen CİMER yetkilileri muhalefet partisi Burdur Belediyesi için süratle Burdur Valiliğine gereğini yapması talimatı vermiş.

Gelen bir şikayet üzerine Burdur Valiliği, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e üretilen maskeler ile ilgili olarak 3 soru sorarak konu hakkında bilgi istemişti. Maskelerin, – Nerede ve kimlerle üretiliyor? – Üretim için izin alındı mı? – Maskeler nerede kullanıldı ve dağıtıldı? gibi üç soruyu Belediyeye yöneltmesi sonrasında Burdur gündemi ve ulusal gündem de tartışması büyüdü.

GAZETECİ İSMAİL SAYMAZ DUYURDU
Burdur Valiliğinin maske üretimi ile ilgili Belediye’den görüş istemesinden sonra konu Burdur Kitap Fuarının onur konuğu olarak gelen Gazeteci İsmail Saymaz’a ulaşınca ulusal gündeme ve sosayal medyaya taşındı.

VALİLİK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
Yaşananlar sonrasında ise Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü de bugün bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamadı;

“Basındaki bazı haberlerde ve sosyal medya paylaşımlarında yer verilen Burdur Belediyesinin maske üretimi faaliyetine yönelik Valiliğimiz tarafından yapılan işlemler ile ilgili açıklama yapılması ihtiyacı duyulmuştur.
Valiliğimize 15.04.2020 tarihinde Burdur Belediyesi hakkında CİMER üzerinden yapılan “Burdur Belediyesinin Tıbbi Cihazlar Yönetmeliğine göre izin almadan kendi iş atölyelerinde maske diktirdiği” iddiasını içeren şikayet başvurusu üzerine, Valiliğimiz tarafından rutin bir idari işlem olarak 20.04.2020 tarihinde araştırma başlatılmış, yapılan araştırma sonucunda; Burdur Belediyesi tarafından genel kullanım amaçlı maske üretimi yapılması ve dağıtılmasında mevzuata aykırı herhangi bir husus tespit edilmemiş, bu gerekçeyle bir işlem yapılmasına gerek olmadığına ilişkin Valilik görüşümüz 12.05.2020 tarihinde bilgi mahiyetinde İçişleri Bakanlığına bildirilmiştir.
Araştırma kapsamında Belediye Başkanlığı’na yöneltilen, maskelerin nerede ve ne şekilde üretildiği, izin alınıp alınmadığı ve nerelerde dağıtıldığı yönündeki sorular iddia konusunu aydınlatmaya yönelik hususlardan ibarettir.
Ayrıca, Burdur Belediyesinin maske üretimi ve dağıtımı çalışmaları halen devam etmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” Denildi…

Türkiye genelinde korona virüsü nedeniyle hasta sayısının hızla artış göstermesiyle Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz önlemler kapsamında; Burdur Belediyesi Engelliler Dikiş Nakış Atölyesi ve Burdur Belediyesi Kültür ve Sanat Atölyesi’nde maske dikimleri atölyelerinde naske üretmeye ve Burdur halkına dağıtmaya başlamıştı.

Burdur Valiliği CİMER tarafından kendisine ulaştırılan şikayeti cevaplamak zorunda olduğundan hareketle Belediyeye konuyu aktardığı açıktır; Belediyenin yaptığı bu halk sağlığını direkt ilgilendiren faaliyetine suç unsuru muamelesi yapma gereği duyan CİMER yetkililerinin ne amaçladığı, neye hizmet ettikleri anlaşılamadı.

Hatırlanacağı üzere akp hükumeti koronavirüs salgınıyla birlikte, salgınla mücadeleyi bırkıp muhalefet belediyelerine müdahaleleri ile gündeme gelmişti; muhalefet belediyelerini yardım ve bağış konusunda engelemeler yapmış, bu durum halkta yoğun tepkilere yol açmıştı.
13 Mayıs 2020 / Abidin SARI- ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |