Ana Sayfa Gündem, Türkiye 18 Kasım 2020

AKP’NİN MARAŞ PİKNİK ŞOVU TÜRKİYE’YE PAHALLIYA PATLAYACAK

‘Türkiye’ye Karşı Binlerce Davanın Önünü Açtılar’Akp’nin ve Kıbrıs’ta Desteklediği Tatar’ın Maraş Pikniği Şovu Türkiye’ye Karşı Açılacak Binlerce…

‘Türkiye’ye Karşı Binlerce Davanın Önünü Açtılar’
Akp’nin ve Kıbrıs’ta Desteklediği Tatar’ın Maraş Pikniği Şovu Türkiye’ye Karşı Açılacak Binlerce Davanın ve Ödenecek Milyonlarca Liralık Tazminatın Önünü Açtı.

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KUzey Kıbrıs’ta desteklediği Ersin Tatar Cumhurbaşkanı seçimini kazanınca iç siyasette ve ekonomide sıkışan ve sıfırı tüketen Akp yönetimi 46 yıldır kapalı olan Kıbrıs’ta ki Rumlara ait Maraş kentini açacaklarını duyurup bu kapsamda Kıbrıs’a 7-8 uçakla çıkarma yaptılar.

Muhalefet kanadından ‘Dünyanın En Pahalı Pikniği, Kıbrıs Pikniği’ eleştirileri yapılan uçak savurganlığında halkın har vurup harman savrulan paraları gündeme getirilirken; hükumetin başı partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın yaptığı yeni seferberlik açıklamasına: ”Ekonomi, hukuk ve demokraside seferberlik başlatıyoruz; Acı Reçeteyi Birlikte Paylaşacağız”atıfta bulunarak Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu eleştirileri yapılıyor.

AMAÇ KIBRIS MI YOKSA RANT MI?
Kıbrıs seyahatinde yapılan açıklamaları dinleyip, 7-8 uçakla yapılan bu gösteriş üzerine biraz düşünelim.
Her ne kadar anlaşmaları ve yazılı metinleri ortada olmasa da arka planda durum farklı galiba.

Mesele Kıbrıs sevgisi mi yoksa yeni rant bölgesi yaratmak mı?
Muhalefet ile basın medyada bu yazacaklarımız konusunda hiçbir yorum görmedik. Fazlaca kuşkulu mu bakıyoruz!!!.

  1. Bu seyahatin faturasına ek olarak bir hastane yapıldı. Soydaşlarımıza feda olsun. İyi de bunun finansmanı nasıl karşılandı? Kime ne zaman ihale edildi, kaça maloldu bunu kimse bilmiyor.
  2. Hızını alamayıp Türkiye halkına ”ACI REÇETE” müjdesi verenler bir cumhurbaşkanlığı sarayı ile 500 yataklı başka bir hastane sözü daha verdi. Finansmanı TİKA, YURT DIŞI AKRABA TOPLULUKLARI mı yoksa genel bütçeden mi karşılanacak?
  3. Maraş açılacak, paylaştırma komisyonu hak sahiplerine paylarını verecekmiş..Lafı geveledikleri için anlayamadım. Eğer tapuları teslim ederlerse, Maraş Rumların olur. (YAZININ EN ALTINDA BU KONUDA Kİ GELİŞMELERİ KAMUOYUNUN BİLGİSİNE AKTARDIK) Yok eğer hisseleri kadar para ödeyeceklerse bunun finansmanını kim hangi bütçeden karşılayacak?
  4. Aslında bu da bir rant projesi olacakmış gibi geliyor. Günün sonunda orada ciddi bir inşaat işi var. Yani yandaş müteahhitler için yeni iş imkanı mı yaratılıyor. Katar bu işin içinde de var mı? Ne de olsa büyük bir turizm potansiyeli var.
  5. Su borusu arızasını yapan müteahhit arızayı tamir etmesi gerekirken, tekrar aynı müteahhide iş verildi. Yani bu işin garantisi yok mu? Devlet mi boru hattını bozdu ki parasını ödedi? Yine arızalanırsa tekrar ihaleyle aynı kişiye verirler. Ne güzel dünya değil mi?
  6. Şimdi de elektrik hattı çekiyorlarmış. Anladığım kadarıyla elektrik göndereceğiz/satacağız? Allahım aklımı koru. Karpatların güney tarafı güneş enerjisi için doğal plato. Ayrıca 11 ay güneş yanında, ultraviyole açısından çok zengin. 1 GW enerji Keban santraline eşit. Kıbrıs’a yeter. Enlem olarak Afrika’nın kuzey kıyılarından yaklaşık 100 km içeride. Beklentim ileride durumu farkettiklerinde, aynı hat üzerinden Türkiye’ye elektrik transferi için kullanılması. Eğer bu iletim esnasında yaklaşık %50 kaybı göz önüne alabiliyorsak.
  7. Bir de doğalgaz hattı çekilecekmiş. Kıbrıs’da doğalgaz ile çalışan sanayi tesisi var mı bilmiyorum ama konutları ısıtmak için düşünüyorlarsa yazık olur. Tüm evlerde 1978 de bile sıcak su kollektörü var. Kış anca 2 ay. Yatırıma değecek bir proje mi?

46 YIL ÖNCE!
Ancak 46 yıl önce, uzun yıllar süren toplumlararası şiddet olayları ardından Türkiye, Kıbrıs Barış harekatını gerçekleştirmişti.
Türk askerleri Rumların yaşadığı Maraş’a yaklaşırken, kent halkı, durum sakinleşince geri dönmek niyetiyle kaçmıştı. Ancak Maraş, Türk birliklerince tellerle çevrelenmiş ve o günden bugüne bir hayalet şehre dönüşmüştü.
1984 çıkarılan bir BM kararı, Maraş’ın, BM’nin kontrolüne teslim edilmesini öngörüyordu. Kenti terk etmek zorunda bırakılanlardan başka herhangi bir kimsenin yöreye yerleşmesini yasaklandı.

Kapalı Maraş konusunda yaşanan gelişmelere Avrupa Birliği, ABD, Yunanistan ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti muhalefetinden tepkiler geldi.

MARAŞ’TA MÜLK SAHİPLERİ HARAKETE GEÇTİ
Deutsche Welle de Kayhan Karaca imzasıyla yayımlanan haber Bu Maraş Pikniği masalından sonra Türkiye’nin başına örüleceklerin ne olacağını işaret ediyor.

Ankara Rum davalar zinciri ile karşı karşıya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maraş’ta taşınmazları bulunan Kıbrıslı Rumları Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmaya çağırdı. Ancak Komisyon’un ödeme yapamaması nedeniyle AİHM’e başvuran Rumların sayısı artıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu gerçekleştirdiği Kıbrıs ziyaretinde Maraş bölgesini de ziyaret etti ve “Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK) aracılığıyla buralar sahiplerini bulur ve bu iş çözüme kavuşur” ifadelerini kullandı. Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da aynı ziyaret sırasında “Eski mülk sahipleri gelebilirler, TMK aracılığıyla mallarını geri vereceğiz” dedi.

Erdoğan ve Tatar’ın bu çıkışları ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) onayıyla kurulan TMK’nın yaşadığı ödenek/kaynak sorunlarını gündeme getirdi. Yeterli finansal kaynağa sahip olmayan TMK’nın Rumların mülkiyet başvurularını işleme koymakta gecikmesi veya makul bir sürede sonuçlandıramaması nedeniyle Ankara, AİHM önünde yeni bir Rum davalar zinciri riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde 1974 sonrası taşınmazları kalan Rumlar için oluşturulan TMK önünde davası sürüncemede olan veya hakkında hükmedilen tazminatı kaynak olmadığı için alamayan yüzlerce Kıbrıslı Rum bu gerekçeleri ileri sürerek son aylarda AİHM’de Ankara’dan davacı olmaya başladı. Rumlar, TMK’yı “ağır çalışmak” ve “etkin bir mekanizma olmamakla” suçluyor. Kıbrıs Cumhuriyeti de TMK’nın “etkin bir mekanizma” olmadığına dair tezleri düzenli aralıklarla Avrupa Konseyi gündemine getiriyor. AİHM kararlarının icrası Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından denetleniyor.

AİHM’den ilk TMK kararı
AİHM, konuyla ilgili ilk şikayetlerden olan Joannou davasında 12 Aralık 2017 tarihinde açıkladığı kararında, TMK’nın “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) mülkiyet hakkıyla ilgili maddesi uyarınca gerekli tutarlılık, özen ve uygun ivedilik çerçevesinde davranmadığı” sonucuna varıldı. Ankara böylelikle TMK’nın işleyiş biçimi nedeniyle ilk kez AİHM önünde mahkum oldu.

Mahkeme, buna karşılık, “TMK’nın, AİHS kapsamındaki haklarını AİHM önünde aramak isteyen diğer başvuranlar tarafından tüketilmesi gereken bir çözüm yolu olmaya devam ettiğini” vurguladı. Bir diğer deyişle TMK, 1974 sonrası Ada’nın kuzeyinde taşınmazı kalmış Rumların mülkiyet başvuruları için Avrupa hukuku (AİHM) açısından iç hukuk yolu olmaya devam ediyor.

Ancak AİHM kaynakları TMK önündeki yargı süresinin uzunluğu ve tazminat ödemelerindeki gecikmenin Ankara açısından “gelecek ay ve yıllarda Strasbourg’da sorun oluşturabileceği” uyarısında bulunuyor. Yargı süresinin uzunluğu ve ödemelerdeki gecikmenin TMK’yı Rumlar için “etkin iç hukuk yolu” olarak görmeye devam eden AİHM’yi “ters yönde bir karar almaya itebileceği” belirtiliyor.

TMK nasıl kuruldu?
Türkiye’nin 1987 yılında AİHM’ye bireysel başvuru hakkını tanımasının ardından, 1974’te Ada’nın kuzeyinde mülklerini bırakmış çok sayıda Rum, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de resmi teşvikiyle Ankara’ya karşı Strasbourg Mahkemesi önünde şikayette bulunmaya başladı. AİHM binlerce Rum başvurusunun arasından Titina Loizidou’nun şikayetini pilot dava olarak seçip 1996’da karar açıkladı. Türk tezlerini tamamen geri çeviren Mahkeme, Ankara’nın “Kıbrıslı Rumların mülkiyet haklarını ihlal ettiği” sonucuna vardı.

Bu karar diğer başvurular için de emsal teşkil ettiğinden Türkiye önemli tazminat yüküyle karşı karşıya kaldı. Ankara’nın Rumlara ödemesi gerekecek tahmini tazminat miktarı yaklaşık 25 milyar Euro olarak hesaplandı. Bu aşamada Rumların mülkiyet başvuruları için “KKTC bünyesinde iç hukuk mekanizması oluşturulması” fikri geliştirildi. Bu amaçla yasa çıkarıldı. Yasa AİHM’e iletildi. AİHM, Kıbrıslı Rumların karşı çıkmasına rağmen, yeni bir Rum başvurusunu (Xenides-Arestis) pilot dava seçti. Bu davada Mart ve Aralık 2005’te açıkladığı iki kararla TMK’ya ilke olarak onay verdi. Xenides-Arestis kararı kapalı Maraş bölgesindeki bir mülkle ilgiliydi. AİHM bu kararda TMK’ya onay verse de, Ankara’nın “Xenides-Arestis mağdur değildir, Maraş Evkaf malıdır” tezini geçersiz buldu.

“KKTC” Yüksek Mahkemesi de Ekim 2019’da aldığı bir kararda, “TMK Maraş’a ilişkin karar verirken 1974 tapu kütüklerini esas alır, bunun öncesinde usulsüzlük olup olmadığını sorgulama yetkisi yoktur” hükmünde bulundu.

AİHM’nin Xenides-Arestis kararı sonrası TMK 17 Mart 2006 tarihinde resmen faaliyete geçti. TMK’nın bağımsızlığını göstermek amacıyla AİHM’nin bağlı olduğu Avrupa Konseyi’nin İsveçli eski Genel Sekreteri Daniel Tarschys ve Alman eski Genel Sekreter Yardımcısı Hans Christian Krüger de Komisyon üyeleri arasında yer aldı.

AİHM, Mart 2010’da açıkladığı Demopoulos kararıyla TMK’yı “etkin iç hukuk yolu” olarak kabul ettiğini duyurdu. Kıbrıslı Rumların mülkiyet başvurularıyla ilgili AİHM içtihadını değiştiren bu karar gereği, o tarihten itibaren Ankara’ya karşı mülkiyet davası açmak isteyen Rumların önce TMK’dan geçmesi şart haline geldi. AİHM’de işlem görmeyi bekleyen binlerce Rum mülkiyet başvurusu da otomatik olarak gündemden düştü.

350 milyon Euro
Son verilere göre, Kuzey Kıbrıs’ta mülkü kalmış Rumların mağduriyetlerini takas, tazminat veya iade yoluyla gidermekle yükümlü TMK’ya bugüne kadar 6 bin 754 başvuruda bulunuldu. Bunlardan bin 213 (1213) tanesi “dostane çözüm”, 33’ü ise duruşma yoluyla karara bağlandı. Komisyon şu ana kadar çözümlenen dosyalarda başvuranlar için, mallarının bedeli olarak, yaklaşık 350 milyon Euro tazminata hükmetti. Ayrıca 3 başvuru için iade, 2 başvuru için takas ve tazminat, 7 başvuru için de iade ve tazminat kararı verdi.

TMK kaynakları Komisyon gündeminde kapalı Maraş bölgesiyle ilgili 281 Rum başvurusunun bulunduğunu, bunlarla ilgili çalışma başlatılması için Kuzey Kıbrıs İçişleri Bakanlığı ve savcılıktan görüş beklendiğini belirtiyor.
18 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |