Ana Sayfa Gündem, Türkiye 13 Haziran 2020

AKP’NİN TROL ORDUSU 37 MİLYON SAHTE TWEET ATMIŞ

‘Akp Trolleri 7340 Hesaptan Türk Halkına 37 Milyon Sahte Tweet Atmış’Türkiye’nin iktidar partisi 37 milyon sahte Tweet…

‘Akp Trolleri 7340 Hesaptan Türk Halkına 37 Milyon Sahte Tweet Atmış’
Türkiye’nin iktidar partisi 37 milyon sahte Tweet göndermekle suçlandı
Sosyal medya şirketleri, hükümetlerin anlatıları manipüle etmeye çalışırken sahip oldukları rolün giderek daha fazla farkına varmıştır.

Twitter kısa süre önce, Türkiye, Çin ve Rusya’daki hükümet yanlısı propaganda operasyonlarıyla bağlantılı on binlerce hesap tespit ettiğini açıkladı. En fazla hesap Çin’den tespit edilirken, en fazla tweet Ankara’nın iktidardaki AKP partisinin aşırı sağ üyeleri tarafından üretildi. Sosyal medya şirketi, bu sahte hesaplar tarafından Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlı bir gündemi zorlamak için 36.9 milyondan fazla tweet atıldığını iddia ediyor. Tarihte hükümet yanlısı bir ağ tarafından sosyal medyayı manipüle etmekle bağlantılı en büyük operasyonlardan biri olabilir.

TWİTTER; HESAPLARIN AKP VE ERDOĞAN PROPAGANDASI YAPTIKLARINI 2020 BAŞINDA TESPİT EDİLMİŞ
Sosyal medya şirketleri, hükümetlerin anlatıları manipüle etmeye çalışırken sahip oldukları rolün giderek daha fazla farkına varmıştır. Twitter, Ağustos 2019’da Çin’e bağlı 200.000 hesap da dahil olmak üzere geçmişte yüz binlerce hesabı askıya aldı. Twitter, Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü ve Stanford internet Gözlemevi ile veri paylaştığını söyledi. Twitter, Türk hesap ağının “asılsız faaliyette” koordine edildiğini ve bu ağın 2020’nin başlarında keşfedildiğini ve “AK Parti’ye elverişli siyasi anlatıları yükseltmek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü destek verdi” ile bağlantılı olduğunu söyledi.

Ankara şimdi Twitter’ı “Türkiye Hükümeti’ni lekelemek” ile suçladı. Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı iletişim direktörü sosyal medya devinin kararlarının bilimsel olmadığını ve Twitter’ın eylemlerinin kabul edilemez olduğunu iddia ediyor. “Twitter sadece bir sosyal medya şirketi değil, belirli politik ve ideolojik eğilimleri olan bir propaganda makinesi.” Türkiye Twitter’ı “PKK [Kürdistan İşçi Partisi] ve FETO da dahil olmak üzere Türkiye karşıtı kuruluşların siyah propagandasını ve Türk siyasetini yeniden tasarlama niyetini” teşvik etmekle suçladı.

Türkiye ağını araştıran Stanford ekibi , “bu verimli bir operasyon oldu. Çoğunluğu Türkçe olan 37 milyon tweet vardı. ” Hepsi aynı gün aynı kullanıcı adlarıyla yaratılmış fabrikasyon kişilikler buldular. Sahte kişiliklerin bir mesajı yükseltmek için birbirlerini retweetledikleri “retweet halkaları” da vardı. “Yayından kaldırma, AKP amigo kızları için kullanılan merkezi olarak yönetilen ve güvenliği ihlal edilmiş hesapları içeriyordu.”

TWEET’LERLE ŞAİBELİ 2017 REFERANDUMUNU YÖNLENDİRMİŞLER
Eşi görülmemiş Twitter ordusu, Ankara’nın iktidar partisini eleştiren seslere saldırmaya çalıştı, twitter kullanıcılarının “terörizm” ile suçladığı muhalefet HDP’yi eleştirdi ve muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’ni de çarptı. Bu ağın, Erdoğan’a daha fazla başkanlık gücü veren 2017 anayasal referandumunu da teşvik ettiği ve Türkiye’nin Ekim 2019’da Suriye’yi işgal etmesi gibi militarist kampanyaları desteklemeye çalıştığı ortaya çıkıyor.

Sosyal medya kaçırma kampanyası, Türkiye’nin “terörist” olarak karşı çıktığı bölgedeki iftira gruplarını aramaya çalıştı. Türkiye, dünyadaki en büyük gazetecilerin hapishanesi ve bu sosyal medya sömürüsünün Türkiye’deki sosyal medya anlatılarının tam kontrolünü ele geçirmek için tasarlandığı anlaşılıyor, böylece iktidar partisi anlatıya tamamen hakim oldu. Kampanyanın ABD siyasetini eleştirmek veya Türkiye’deki iktidar rejiminin İsrail gibi diğer düşmanlarına saldırmak için kullanılıp kullanılmadığı da belli değil. Türkiye’nin rejimi Hamas’a ev sahipliği yapıyor ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının önde gelen eleştirmenlerinden biri. Türkiye Cumhurbaşkanı son zamanlarda Trya’yı Libya ve diğer konularda baskı altına almaya çalıştı. Türkiye’nin hükümet yanlısı Anadolu haberleri, Türkiye’nin liderinin IŞİD’i yenen Suriyeli Kürt savaşçılarının ABD’nin “Antifa” hareketiyle bağlantılı olduğunu iddia ettiğini bile tweetledi. Anadolu daha sonra bu komployu öneren bir tweet’i sildi.

7340 SAHTE HESAPTAN 37 MİLYON TWEET
Türkiye’nin ağındaki 37 milyon propaganda tweet’i Twitter’ın kaldırdığı 7.340 hesabı içeriyordu. Twitter ayrıca Çin’e bağlı 23.750 hesabı ve Rusya’ya bağlı 1.152 hesabı kaldırdı. Ancak Türk ağı, Çin veya Rusya ağlarından çok daha fazla tweet attı. Rus şebekesinden 3.434.792 tweet’e kıyasla, Türkiye merkezli toplam 36.948.524 tweet.

Bu binlerce hesabın ve milyonlarca tweet’in eleştirmenleri hedeflemek ve rapor etmek için kullanılıp kullanılmadığı bilinmemektedir, bu da Ankara’nın eleştirmenlerinin hesaplarının geçici olarak askıya alınmasına neden olabilir. Kürt yanlısı Twitter kullanıcılarının birçoğu, orkestrasyon kampanyalarının geçmişinde, kitle bildiren hesaplarla sosyal medyada susturulması konusunda şikayetçi oldu.

AKP ÇİN VE RUSYA’YI ÖRNEK ALMIŞ
Ankara’daki bu hükümet yanlısı iktidar partisi operasyonunun kapsamının açıklanması, muhalefet partilerinin Türkiye’de yaşadığı zorlu mücadeleyi gösteriyor. Muhalefet ve eleştirel medya tamamen susturuldu, böylece Türkiye’de neredeyse hiçbir eleştirel medya sesi kalmadı. Muhalefet partilerinin peşinden gitmek için sosyal medya kullanımı, Türkiye’nin otoriteryanizm eğiliminde yalnızca bir adımdı. Türkiye’nin bu bağlamda Rusya ve Çin ile bağlantılı olması, Ankara’nın iç politikalarında Rusya ve Çin modelini nasıl giderek benimsediğini göstermektedir. Twitter , jpost.com
13 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |