Ana Sayfa Gündem, Magazin, Türkiye 21 Ekim 2020

AKP’NİN YAKIN ZAMAN KANKASINDAN TÜRK MALLARINA BOYKOT

AKP rejimi 24 Ocak 2015 de 90 yaşında hayatını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Abdullah için bir günlük…

AKP rejimi 24 Ocak 2015 de 90 yaşında hayatını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Abdullah için bir günlük milli yas ilan edip Türkiye’de bayrakları yarıya indirmişti.

TÜRKİYE’DE SEKTÖR LİDERİ ŞİRKET DE BOYKOTA KATILDI
Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine boykotuna ülkenin en büyük fast food zinciri Herfy da katıldı. “Artık Türk burgeri yerine Yunan burgeri satacağız” duyurusu yapan şirketin bağlı olduğu Savola Group, Türkiye’de Yudum başta olmak üzere birçok yenilebilir yağ markasının sahibi ve sektörde birinci sırada.

TÜRK BURGERİ YERİNE YUNAN BURGERİ
Suudi Arabistan’ın Türkiye’den gelen ürünlere dönük başlattığı boykota, ülkenin en büyük fast food zinciri Herfy da katıldı. Şirket, artık “Türk burgeri” yerine “Yunan burgeri” satacağını duyurdu. Şirketin Twitter hesabından Arapça olarak yapılan paylaşımda “#Türk_mallarını_boykot_kampanyası” etiketiyle “Büyük vatanımıza karşı görevimize inanarak şunları açıklıyoruz” dendi ve şu mesaj paylaşıldı:

“Açıklama: Herfy şirketi, Türk mallarını boykota yönelik halk kampanyasına katılarak Türkiye’den gelen herhangi bir ürünü almamaya başlamış ve buna ek olarak Türk burgeri satışını durdurmuş, onun yerine bugünden itibaren Yunan burgeri sunmaya başlamıştır.”

BOYKOTÇU ŞİRKETİN BAĞLI OLDUĞU GRUP, TÜRKİYE’DE YAĞ SEKTÖRÜNÜN LİDERİ
1981 yılında kurulan Herfy şirketi, 1998’den bu yana Suudi Arabistan’ın en büyük şirketlerinden biri olan Savola Group bünyesinde yer alıyor. Türkiye’de “Savola Gıda” adıyla faaliyet gösteren şirket, Türkiye’de yenilebilir yağ sektörünün lideri konumunda. Savola Gıda, Yudum ve Sırma markalı ayçiçeği, mısır, omega 3 ve kızartma yağlarının yanı sıra Egemden, Brillo, Cielo ve Afia markalı natürel sızma, natürel birinci ve organik zeytinyağları üretiyor.

TÜRKİYE’DE ÜRETİP SUUDİ ARABİSTAN’A İHRAÇ EDİYOR
İşin daha ilginç yanı, Savola Gıda, Afia, Cielo, Brillo, Yudum, Egemden ve Sırma markaları ile ihracat yaptığı 20 ülke arasında Suudi Arabistan da yer alıyor. Savola’nın sahibi olduğu Yudum Gıda, İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500 verilerine göre, Türkiye’nin en büyük 161. sanayi kuruluşu. Şirketin geçen yılki net satışları 705 milyon TL, net dönem kârı ise 39,5 milyon TL oldu. Türkiye 2019’da 142,7 milyon dolarlık zeytinyağı ihracatı yaparken, bu ihracatın 10’da biri Suudi Arabistan’a yapıldı ve Savola Gıda en çok zeytinyağı ihracatı yapan şirket olarak kayıtlara geçti.

Toplamda 380 restoran ve 6 binin üzerinde çalışana sahip olan şirketin internet sitesinde “Türk burgeri” isimli ürün “imza burgerler” kategorisinde yer alıyor.

Sozcu.com.tr olarak ulaştığımız Savola Gıda’ya “Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine dönük boykotunun şirketin bu ülkeye ihracatını etkileyip etkilemediğini” sorduk ancak yanıt alamadık. Savola Gıda’dan gelen yanıtta şu ifadelere yer verildi: “Markalarımız, 1974 yılından bu yana Ayvalık’ta bulunan fabrikamızda ülkemiz ve bölge ekonomisine destek verecek şekilde ve tabii ki gururla %100 Türkiye’de üretilmektedir. %100 Türkiye’de üretilen markalarımız dünyanın çeşitli bölgelerinden farklı ülkelere ihraç edilmektedir. Biz de tam 45 yıldır ham madde alımlarıyla Türk üreticisini, üretimiyle istihdamı, ihracatıyla Türkiye ekonomisini destekleyen kurumsal vatandaş olmanın gururunu yaşamaktayız.”

ÖNCEKİ SAHİBİ SOROS’TU, 2007’DEN BERİ SUUDİLERİN
Yudum Gıda şirketi, 1995 yılında Komili ailesi tarafından Unilever’e satılmış, şirket daha sonra 2003’te George Soros’un kontrolünedeki ABD’li yatırım fonu Southeast Europe Equity Fund’a geçmişti. 2006-2007 yıllarında Kuveytli NBK (National Bank of Kuwait) Capital Private Equity’in kontrolüne geçen şirket, 2007 yılından bu yana Savola Gıda bünyesinde yer alıyor.

SAVOLA’NIN SAHİBİ MİLYARDER PRENS GÖZALTINA ALINMIŞTI
Savola Group, Suudi Arabistan ve Ortadoğu’nun en zengin isimlerinden biri olarak bilinen Prens El Velid Bin Talal‘in şirketi olan Kingdom Holding bünyesinde yer alıyor. Suudi Arabistan’ın ilk Kralı olan ve İbni Suud olarak da bilinen Abdülaziz bin Abdurrahman’ın torunu Prens El Velid, Kasım 2017’de Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın başlattığı yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alınmış ve 83 gün bir otelde tutulmuştu.

Suudi Prens, 2017 yılı Ağustos ayında Bodrum’a yaptığı tatil ile Türkiye’de gündem olmuştu. Prens, tatili boyunca Bodrum’u altını üstüne getirip havadan ve karadan gezmiş, birbirinden lüks mekanları kendisine özel olarak kapatmıştı. Prens, bir haftalık tatilinde yaklaşık 2.5 milyon lira harcamıştı. Suudi prens gittiği her mekanda garsonlara binlerce lira bahşiş vermişti. (SÖZCÜ)

Suudi Arabistan’da Türk ürünlerine boykota süpermarket zincirleri de katıldı

Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki siyasi gerilim ticarette de etkisini gösteriyor. Ülkedeki pek çok süpermarket zinciri Türk ürünlerine yönelik boykot çağrılarına destek verdi. Othaim Markets, Danube Supermarkets, Tamimi Markets ve Panda Retail Company mevcut stoklar satıldıktan sonra Türk mallarının ithalatını durduracaklarını açıkladı.

SUUDİ KRAL İÇİN ULUSAL YAS İLAN EDİP BAYRAKLARI YARIYA İNDİRDİLER
Başbakanlık’tan valiliklere gönderilen ve kamuoyuna ilan edilen duyuru ile Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El Suud’un 90 yaşında vefatı sebebiyle 24 Ocak 2015 tarihinde bir günlük milli yas ilan edilmişti.
Resmi ilan şöyleydi;
BAŞBAKANLIK DUYURUSU
”Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El Suud’un vefatı sebebiyle 24 Ocak 2015 tarihinde bir günlük milli yas ilan edilmiştir. Bu vesile ile merhum Kral Majesteleri Abdullah bin Abdülaziz El Suud’a Yüce Allah’tan rahmet diliyor, kardeş Suudi Arabistan halkı ile Arap ve İslam âlemine taziyelerimizi iletiyoruz.
Yas alameti olarak belirtilen tarihte tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

KANAL İSTANBUL BAŞLAMADAN ARABİSTANLI ARAZİ KAPATTI
Sulaiman Al Muhaidib Suudi Arabistan’da kendi adını taşıyan şirketler topluluğunun patronu. : 99 bin 97 metrekare (beş tapu). Al Muhaidib, müteahhit Ali Ağaoğlu’nun davetiyle birkaç yıl önce ülkemize gelmiş. Maslak 1453 projesiyle ilgilenerek yapıyı gezmiş, hayvancılık yatırımı yapmak üzere de Erzurum’a gidip AKP’li belediye başkanınca ağırlanmış. Al Muhaidib yine yatırım yapmak üzere Fethiye’de de incelemelerde bulunmuş. Suudi iş insanının Türkiye’de büyük tutarlarda gayrimenkul ve enerji yatırımı yaptığı medyaya birkaç yıl önce yansımış.

GELİNEN SONUÇ AYNI TEKERLEME ”KANDIRILDIK”
Türkiye de sıcak para politikasıyla Türkiye de içinde İstanbul’a zorbalıkla yapmaya çalıştığı Kanal İstanbul güzergahı başta olmak üzere binlerce dönüm araziyi, bir çok ticari işletmeyi Suudi Arabistan şeyhlerine satan-sattıran Akp ejimi bu günlerde aynı tekerlemeyi tekrarladığından hiç kuşku yok: ”KANDIRILDIK”
21 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |