Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Yazarlar 19.12.2020 550 Görüntüleme
ALEVİ KURUMLARI CHP’Yİ KINAMIŞ!

ALEVİ KURUMLARI CHP’Yİ KINAMIŞ!

MARAŞ KATLİAMININ YIL DÖNÜMÜNDE: Perşembe günü iki CHP genel başkan yardımcı Orhan Sarıbal ve Ali Öztunç Yol Tv’ye katılıp Maraş katliamını konuşup, katledilenleri andı; Genel başkanları ise İstanbul’daki kurmaylarını alıp Türkeş’in evine ziyaret etti.

Ziyarette;
Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,
Chp İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu,
Chp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve
Chp Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı yer aldı.

Alevi toplum bilinci Maraş katliamının baş sorumlusu olarak başında Türkeş’in bulunduğu MHP’yi katliamın bir numaralı sorumlusu olarak belleklerine kazımış. Alevi kurumları Maraş katliamının yıl dönümü gününe denk getirilen bu ziyarete haklı olarak tepki gösterdiler.

İşte CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu ve kurmaylarına yapılan kınama ve basın açıklaması:

”BASINA ve Kamuoyuna
BUGÜNÜN ADI MARAŞ KATLİAMI
BİR KEZ DAHA HATIRLAMAK, HATIRLATMAK VE ASLA UNUTMAMAK
Failleri belli olan ancak adı “derin güçler” olarak tanımlanan katillerin, bağnaz ve faşistlerin Küresel emperyalist güçler ve onların yerli işbirlikçi siyasetçilerinin ortaklaşa düzenlediği ve Alevilerin katledildiği “ 1978 Maraş katliamı haftasındayız”
Sormak-sorgulamak gerekir,
Maraş Katliamı sır değil, bu katliamla hesaplaşacak bir hükümet yapısı olmadığı, iktidara gelen her hükümetin katilleri aklama politikası ve katillere avukatlık yapanların yerel seçimlerde aday gösterilmesi açıkça bellidir.
Maraş katliamı devlet arşivlerinde raporlarla gizlenmiş, yok sayılmış ancak hepimizin, hepinizin bildiği gibi Türk –İslamcı Jitem’in Kontr-Gerilla Tetikçilerinin devlet eliyle yaptığı bir katliamdır.
Alevilerin uğradığı katliamların tarihi eserlere yansıması ve toplumsal hafızayla olan ilişkisi engellense de Maraş ve sonrasında yapılan tüm katliamlarda çekilen fotoğraflar, canlı tanıkların anlatımları belge olarak tarihsel süreci çözümlemeye yeterlidir.
Katliamlar sır olarak kalamaz.
Maraş; İspanyol ressam Francisco Goya’nın “Üç Mayıs Katliamı” ve Nazi askerlerinin işgaline direnen ressam Pablo Picasso’nun Guernica kasabasıdır, nettir katliamdır.
Ve her katliamın katilleri bellidir.
1978 /19-26 Aralık Aleviler için bu denli önemli ve unutulması mümkün olmayan bir gün, Alpaslan Türkeş ise katliamdan aylar önce Maraş’ı ağzından düşürmeyen, ülkücülerin katliam konusundaki hamlelerini tertipleyen bir siyasetçiydi.
Alevi toplumun vicdanında hiç de masum olmayan Alpaslan Türkeş sonraki süreçte de katliam sanıklarının aklanması konusunda hep destek olmuştur, provokasyonların devreye sokulmasında bizzat MHP ve Ülkücü kuruluşların yönetici ve üyeleri rol aldığı kanıtlanmıştır.
biz Aleviler için çok acı olan bu tarihi günde Alevilerin oylarıyla partisi ayakta duran CHP lideri Kemal Kılıçtaroğlu, CHP İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve diğer CHP Üst düzey yöneticileri Alpaslan Türkeş’in eşini tören anlamıyla ziyaret ettiler.
Belki şaşırdık, belki tanıdık, belki hatırlandık bir tabloydu ama Alevilerin vicdanını bir kez daha sızlatan bu görüntü karşısında kendilerini kınıyor ve Alevi toplumu adına Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerine soruyoruz ?
1- Bu ziyaretin sebebini Adalete olan vurgunuz ve söylemlerinizle net bir şekilde anlatacak mısınız ?
2- Yoksa Alevilerin mazlum bir toplum olmasına bilinçaltınızdaki küçümsemeyle mi bakıyorsunuz ?
Evet, sevgili canlar tüm Alevi kurumları olarak Alevi halkının oylarıyla iktidara gelmiş ve demokrasi, adalet ve özgürlük vadeden Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerini bir kez daha kınıyor ve bu konuda açıklama yapmalarını bekliyoruz.
Saygılarımızla…
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu
Alevi Bektaşi federasyonu
Alevi Dernekleri Federasyonu
Alevi Vakıfları Federasyonu
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Alevi Kültür Dernekleri
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği”

BAK SEN HELE ALEVİ KURUMLARI KINAMA YAPMIŞ!!!

YAZIK!!! Demek hala bu ziyaretin neden 19 ARALIK MARAŞ KATLİAMI yıl dönümüne denk getirildiğini anlamadınız, çözemediniz muhteremlere soruyorsunuz.

SANIRSIN Kİ CHP BU GÜN OPORTÜNİST REVİZYONİST OLMUŞ; CHP HEP BUYDU SADECE SİZ OLMASINI HAYAL ETTİĞİNİZ BİR CHP’Yİ KENDİ KENDİNİZE HÜSNÜ HAYAL ETTİNİZ. NE DEMİŞ ŞAİR ”KUSURUN ÇOĞU SENİN CANIM KARDEŞİM”

 • Cemevlerine çöken CHP’ye,
 • Alevi belediye çalışanını Cemevine gittiği için işten atmakla tehdit eden CHP’ye,
 • Alevilerin muharrem orucunda çalgılı-çengili-içkili-yemekli eğlence düzenleyen CHP’ye,
 • Arsası belediyenin zihniyetiyle Cemevlerini belediye mülkü yapan CHP’ye,
 • Cemevlerinin anahtarını belediyelerinde tutan CHP’ye,
 • Alevilere Güruhlar diyerek hakaret eden CHP’ye,
 • Alevileri Kaymakamlıklara, Valiliklere, Polise, Mahkemelere şikayet eden CHP’ye,
 • Cemevlerine çökmek için geçmişte Fetönün kurduğu gibi çakma alevi vakıfları kuran CHP’ye,
 • Cemevlerine ‘ölü yıkayarak para kazanıyorlar’ diye hakaret eden CHP’ye,
  BU GÜNE KADAR SES ÇIKARTMAMAKLA BU GÜN YAŞANAN VAKIANIN DA BİR BAKIMA SORUMLUSU DEĞİL MİSİNİZ?
  20 Aralık 2020 / Abidin Sarı-ÖZGÜR İFADE
Google News XX Sitesi

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:
Tema Tasarım |