Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 28 Temmuz 2020

ALMANYA TÜRKİYE ÖNLEMLERİNİ SIKILAŞTIRIYOR

Türkiye’den Almanya’ya gelenlere testler zorunlu olacakAlmanya’da aralarında Türkiye’nin de bulunduğu “riskli” ülkelerden gelenlere koronavirüs testleri zorunlu hale…

Türkiye’den Almanya’ya gelenlere testler zorunlu olacak
Almanya’da aralarında Türkiye’nin de bulunduğu “riskli” ülkelerden gelenlere koronavirüs testleri zorunlu hale geliyor. Bazı eyaletler test ücretini bu ülkelere gitme riskini göze alanların karşılamasını talep ediyor.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu “riskli bölgeler”den dönenlere koronavirüs testinin zorunlu hale getirileceğini açıkladı. Konuyla ilgili eyalet sağlık bakanlarına talimat verdiğini belirten Spahn, uygulamanın haftaya yürürlüğe gireceğini belirtti. Bakan Spahn, “Tatilden dönenlerin farketmeden başkalarına da virüs bulaştırmasını ve böylece yeni enfeksiyon zincirlerine yol açmalarını engelememiz gerekiyor” diye konuştu.

Almanya’da tatil hareketliliğinin başlamasından bu yana yeni koronavirüs vakalarında artış görülüyor. Geçen hafta en son Mayıs ayında görülen rekor rakamlar kaydedilmiş, bunun üzerine federal ve eyalet sağlık bakanları harekete geçmişti. Cuma günü yapılan son sağlık bakanları konferansından havalimanlarında test istasyonları kurulması kararı çıktıysa da testin zorunlu değil gönüllülük temelinde yapılması kararı alınmıştı. Halihazırda Almanya Sağlık Bakanları Konferansı dönem başkanlığını yürüten Berlin eyaleti Sağlık Bakanı Dilek Kalaycı, testlerin zorunlu kılınmasının hukuki açıdan mümkün olup olmadığının inceleneceğini duyurmuştu.

TEST ÜCRETİNİ RİSKLİ BÖLGELERDEN GELENLER KENDİLERİ ÖDESİN
Sağlık konusundan eyalet yönetimlerinin sorumlu olduğu bir federal yapıya sahip olan Almanya’da hafta sonundan bu yana kimi eyaletlerin yönetimleri testlerin zorunlu hale gelmesini talep ediyor. İlk koronavirüs vakalarının görüldüğü Bavyera eyaletinin Başbakanı, Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Markus Söder, “Tek tek olaylardan ikinci bir enfeksiyon zinciri oluşmasını engellemek gerekir” diye konuştu.

Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaleti Sağlık Bakanı Karl- Josef Laumann ise havalimanlarında yapılması zorunlu hale gelecek olan koronavirüs testlerinin ücretinin tatilcilerin kendisinden karşılanmasını talep ediyor. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Karl-Josef Laumann, “Eğer bir vatandaş kendi isteğiyle riskli bölge sayılan bir ülkeye gidiyorsa, riski kendisi üstleniyor demektir” diye konuştu ve korona testlerinin masraflarının bu kişilerin kendileri tarafından karşılanmasını talep etti. Çok sayıda Türkiye kökenlinin yaşadığı KRV eyaletinde önümüzdeki dönemde riskli bölge olarak sınıflandırılan Türkiye’den gelişlerin de artmasıyla vaka sayısının yükselmesinden endişe ediliyor.

Almanya’da tatilcilere gönüllülük temelinde yapılan koronavirüs testlerine geçen hafta sonundan itibaren pek çok havalimanında başlanmıştı. Almanya’da federal hükümetin pandemiden sorumlu bilimsel kuruluşu olan Robert Koch Enstitüsü’nün riskli bölge ilan ettiği ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerden gelenlerin Almanya’da 14 günlük karantina zorunluluğundan muaf olması için ülkeye girişten en geç 48 saat içinde negatif test sonucunu ibraz etmesi gerekiyor.

Ancak bu karantina uygulamasına ilişkin denetimin yetersiz kaldığı görülmüş, bu nedenle de sağlık bakanları uygulamada iyileştirmeye gitmek üzere en son geçen Cuma toplanmıştı. Havalimanlarına ilaveten kara hudutlarında ve ana tren garlarında da test istasyonlarının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

ALMANYA’DA VAKALARDA ARTIŞ VAR
Zorunlu test uygulamasına, Almanya Kamu Sağlığı Hekimleri Birliği, tek kerelik testlerin getirisi olmayacağı tezi ile karşı çıkıyor. Birlik Başkanı Ute Teichert, “Bir kişi Almanya’ya dönmeden önceki gün bir eğlenceye veya kutlamaya katıldı ve orada virüs kaptıysa, bunun hemen ertesi gün tespitinin müspet olmayacağına” dikkat çekti.

Almanya’da Robert Koch Enstitüsü’nün Pazartesi sabahı açıkladığı rakamlara göre, son 24 saat zarfında bildirilen yeni vaka sayısı 340. Böylece toplam vaka sayısı 205 bin 609’a yükselmiş oldu. Cuma günü 815, Cumartesi günü de 781 vaka tespit edilmesiyle Mayıs ayı seviyesine geri dönülmesi endişeye neden olmuştu.

RİSKLİ BÖLGEYE GİDEN SONUCUNA KATLANIR
Almanya’ya “riskli bölgeler”den dönenlere koronavirüs testinin zorunlu hale getirilmesi ve internette “unutulma hakkı” ile ilgili Yargıtay kararı, Alman basınında öne çıkan konular arasında yer alıyor.

Berliner Zeitung gazetesinde yer alan yorumda, “Riskli bölgelerden gelip de koronavirüs testini reddedenlere nasıl güveneceğiz? Bu kişilerin tüm kurallara uyarak iki hafta evde kalacağından nasıl emin olabiliriz?” soruları yöneltiliyor. Yorum şöyle devam ediyor:
“Başka türlüsünün getirisi yok. Koronavirüs testleri zorunlu hale gelmek zorunda ki ancak o şekilde bütün halkın korunması mümkün olacaktır. Şimdiye kadar testlerin zorunlu hale gelmesi bireylerin özeline müdahale olacağı iddiasıyla reddediliyordu. İyi de her birey yeni enfeksiyon zincirlerine yol açıyorsa bu özel değildir. Test, insanlardan beklenmesi mümkün olan bir kısıtlama. 11 Eylül saldırılarından sonra da havalimanlarındaki güvenlik kontrollerine alışmıştık.”

Der neue Tag gazetesi de Almanya’da havalimanlarında, sınırlar ve tren garlarında koronavirüs testleri yapılmasının zorunlu kılınmasını destekleyen bir yoruma yer veriyor.
“Tatil başlayalı şunun şurasında üç gün oldu. Eğilim: Çoğunluk için durum kötü sonuçlanacağa benziyor. Buna karşı yardım edecek tek şey zaruriyet. havalimanları, garlar ve hudutlarda test tatilden dönen herkese zorunlu hale gelmeli. Ve riskli bölgelerden gelenlere karantina da zorunlu olmalı. Zorunluluk elbette bireylerin kişilik haklarına müdahale demek, ancak bütün insanların korunması göz önünde bulundurulduğunda meşru. Koronavirüs sadece bir hata yapmamızı bekliyor. Pandemi döneminde yurt dışına seyahat etmek çok büyük bir hata.”

Kölner Stadt-Anzeiger ise Almanya’ya tatilden dönenlerin testin masrafını da üstlenmesi gerektiğini savunuyor.
“Sağlık Bakanı Spahn’ın testleri ücretsiz yapacağını duyurması hiç de anlaşılır değil. Bakan bu kararı alırken neden-sonuç ilişkisine bakmalıydı. Risk bölgesine gitmeye karar veren biri sonuçlarına da katlanmalı. Bu durumda da koronavirüs testinin masraflarını üstlenmeli. Böylesi bir uygulama hem attığın adımın sorumluluğunu taşımak, hem de toplumsal dayanışma için gerekli.” (dpa, epd, Reuters/ ETO,BK, DW)
28 Temmuz 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADETema Tasarım |