Ana Sayfa Dünya, Gündem 12 Eylül 2020

ALMANYA’DA ”101 AKSAÇLI” BİLDİRİSİNE DESTEK ÇAĞRISI

Almanya’da 101 “aksaçlı” bildirisine destek çağrısıAlmanya’da aralarında çok sayıda gazeteci, yazar ve sanatçının bulunduğu isimler, bir açıklama…

Almanya’da 101 “aksaçlı” bildirisine destek çağrısı
Almanya’da aralarında çok sayıda gazeteci, yazar ve sanatçının bulunduğu isimler, bir açıklama yayımlayarak “101 aksaçlı” bildirisine ve Türkiye’deki demokratik muhalefete destek çağrısı yaptı.

Almanya’dan Türkiye’deki “101 aksaçlı” bildirisine destek geldi. Uluslararası Yazarlar Derneği PEN’in Almanya şubesinin yanı sıra, Alman Gazeteciler Derneği (DJU), Alman Gazeteciler Birliği (DJV), Alman Kitap Yayıncıları Birliği Kurumu ve Almanya-Türkiye Kültür Forumu, “Akdeniz’de barış” ve “Türkiye’deki demokratlarla dayanışma” talep eden bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, 101 “aksaçlının” bir yandan yıllardır on binlerce bilim insanı, gazeteci, sanatçıyı mahkum eden, diğer yandan Akdeniz’de birçok krize neden olan AKP rejiminin haksızlıklarına karşı dayanışma çağrısı yaptığı belirtildi.

Aralarında Fatih Akın, Doğan Akhanlı, Banu Güven, Can Dündar, Günter Wallraff gibi ünlü isimlerin olduğu gazeteci, yazar, sanatçı ve düşünürlerin imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Türkiye’de demokratik muhalefete destek” çağrısı yapılarak, “101 aksaçlı” bildirisine destek talep edildi. Açıklamada, bildirinin Almanca çevirisine de yer verildi.

“101 aksaçlı” bildirisi ne talep ediyor?
Geçtiğimiz temmuz ayında kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerden oluşan ve farklı kesim ya da siyasi görüşten olan 101 kişi, yayımladıkları ortak açıklamada gençlere seslenmişti. Türkiye’nin şu ana kadarki en “karanlık” dönemini yaşadığını belirten “aksaçlılar”, “Size dayatılan bölünmeleri, düşmanlıkları, sahte cepheleri aşın, birlik olun, sesinizi yükseltin” çağrısında bulunmuştu. Açıklamada, “Özgürlüklerimize, aşımıza ekmeğimize, yaşam tarzlarımıza sahip çıkma, haklarımızı talep etme zamanıdır. Yarının aydınlığı sizlerin ellerinde. Ve biz aksaçlılar o aydınlığı yaşarken görmek istiyoruz” denilmişti. (DW / SÖ,ET)


101 “aksaçlının” çağrısına “404 Yurttaş” desteği
Ahmet Türk’ten Müjde Ar’a kadar farklı kesim ve siyasi görüşten olan 101 kişinin, gençlere birlik olma yönündeki çağrısına ”404 Yurttaş” adlı grup destek verdiğini açıkladı.

Türkiye’de kamuoyunun yakından tanıdığı farklı kesim ve siyasi görüşten olan 101 kişinin, gençlere birlik olma yönündeki çağrısına ”404 Yurttaş” adlı grup destek verdiğini açıkladı. Ümit Kıvanç’tan Cahit Berkay’a, Bülent Şık’tan Menderes Samancılar’a tanınmış isimlerden oluşan imzacılar basına yaptıkları yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”Bizler 101 Aksaçlı’nın değerlendirme ve çağrılarına katılıyor ve diyoruz ki: Yalnızlaşan, itibarsızlaşan, demokrasi ve hukuk devleti anlayışından uzaklaşan, özgürlüklerin kısıtlandığı, hak arayışlarının bastırıldığı, her gün onlarca kadın cinayetinin işlendiği, kadın haklarının sıfırlanmak istendiği, medyası tek sesli hale getirilmiş bir ülkede; cepheleşmenin, kin ve nefretin körüklendiği bir ortamda; yakınlarımızın, dostlarımızın ve her türlü hak arayışının ve muhalif sesin suçlu muamelesi gördüğünü, polis şiddetine ve adaletsiz mahkumiyetlere maruz kaldığını izliyoruz.”

Halkı ve kendilerini de tehdit altında gördüklerini ifade eden imzacılar bu durumun değişebilmesi için taleplerde bulundu. Yurttaşların sesine iktidarın kulak vermesini ve muhalefetin en geniş demokrasi platformunu oluşturmak için harekete geçmesi çağrısında bulunan ”404 Yurttaş” imzacıları bunun ”dünya ve halkları ve yurttaşları ile barışık bir ülkenin yaratılması için acil ve gerekli bir adım” olduğunu da belirtti.

İmzacılar arasında Prof. Dr. Ali Nesin’den sanatçılar Cahit Berkay, Mazlum Çimen, Onur Akın, Suavi’ye; gazeteciler Fehim Işık, Can Dündar’dan eski dışişleri bakanı Hikmet Çetin, 27. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da bulunuyor.

101 “aksaçlı” gençlere “Birlik olun” çağrısı yapmıştı
Yaklaşık iki hafta önce Türkiye’de kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerden oluşan ve farklı kesim ya da siyasi görüşten olan 101 kişi, gençlere yaptıkları ortak çağrıda “Size dayatılan bölünmeleri aşın, birlik olun, sesinizi yükseltin” dedi. Türkiye’nin şu ana kadarki en “karanlık” dönemini yaşadığını belirten “aksaçlılar”, “Size dayatılan bölünmeleri, düşmanlıkları, sahte cepheleri aşın, birlik olun, sesinizi yükseltin” çağrısında bulundu.

101 “aksaçlı”, muhalefete de çağrıda bulunarak “Çözüm; bütün muhalefet güçlerinin, kendi çizgilerini, kendi varlıklarını koruyarak temel ilkelerde buluşacakları demokrasi ittifakını gecikmeden kurmaktır” ifadesini kullandı.
12 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |