Ana Sayfa Gündem, Sağlık, Türkiye 4 Eylül 2020

ANKARA’DA ÇEVRE SKANDALI

ANKARA’DA ÇEVRE SKANDALIBaşkent’te skandal görüntüler! Mansur Yavaş talimat verdiAnkara’ya su sağlayan iki büyük barajdan birisi olan Kurtboğazı’nı…

ANKARA’DA ÇEVRE SKANDALI
Başkent’te skandal görüntüler! Mansur Yavaş talimat verdi
Ankara’ya su sağlayan iki büyük barajdan birisi olan Kurtboğazı’nı besleyen Mera Çayı’na kimyasal atık boşaltıldı. Skandal görüntüler sonrası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatı ile ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Baran Bozoğlu bölgeye gitti. Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Mera Çayı’na dökülen tehlikeli atıkların bertaraf etme çalışmalarına başlandığını duyurdu. ABB, “Şu anda Ankara’nın şebeke suyunun temizliği konusunda endişe edilecek bir durum söz konusu değildir” dedi.

Ankara’ya su sağlayan iki büyük barajdan birisi olan Kurtboğazı’nı besleyen Mera Çayı’na atıkları, madeni yağ ve atık yağları geri dönüştüren merdivenaltı işletmelerin boşalttığı iddia edildi. Olayın duyulmasının ardından Yavaş’ın talimatı ile ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Baran Bozoğlu bölgeye gitti. Temizlik için ASKİ’nin ekipleri de yola çıktı.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA
Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Mera Çayı’na dökülen tehlikeli atıkların bertaraf etme çalışmalarına başlandığını duyurdu. ABB, “Şu anda Ankara’nın şebeke suyunun temizliği konusunda endişe edilecek bir durum söz konusu değildir” dedi.

Son durum hakkında ABB yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Mera Çayı’nda suyun debisini ölçmek için dere üzerine inşa edilen sediment tutucu yükseltisinde atıkların önemli bir kısmının biriktiği belirtilerek, “Bu atıkların temizlenmesi ve çekilmesi için bölgeye çok sayıda vidanjör sevki yapılmıştır.Atıkların Kurtboğazı’na karışması konusundaki durum tespiti için gerek ASKİ ekiplerimiz gerekse İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri tarafından numune ve analiz çalışmaları yapılmaktadır” denildi.

‘KİRLİLİĞİ YARATAN KİŞİLERİ TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR’
Bozoğlu, ihbarı aldıktan sonra ASKİ ekipleri olarak bir kriz masası kurduklarını söyleyerek, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve jandarma ekipleriyle birlikte olayı değerlendirdiklerini anımsattı. Kirliliği yaratan kişi veya kişileri tespit etmek için çalışmalara başladıklarını söyleyen Bozoğlu, “Öncelikle buradaki kirliliği yaratan kişi ve kurumların tespit edilmesi gerekiyor. Numuneleri Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile birlikte aldık. Parmak izi analiziyle birlikte kimin yaptığını tespit etmeye çalışacağız. Tespitten sonra Çevre Kanunu ve Türk Ceza Kanunu üzerinden çalışma yapılacak. Ankara’nın içme suyuna kast eden insanlara karşı bizde hukuki süreçlerde yer alacağız.” ifadelerini kullandı.

‘KURTBOĞAZI’NA KARIŞMIŞ BİR KİRLİLİK YOK’
Kurtboğazı’na kimyasal atık karışmadığını ifade eden Bozoğlu, “Şu an net bir şekilde söyleyebiliriz ki, Kurtboğazı’na karışmış bir kirlilik yok. İvedik arıtma tesisimize gelen suları biz anlık olarak analiz ediyoruz. Kirliliğin ihbarından itibaren bütün verileri incelediğimizde herhangi bir kirliliğin bulaşmadığını raporladık. Erken müdahale yapılmasaydı risk vardı ama müdahalemizle meseleyi durdurmuş olduk. Bundan sonra bu kirliliği buradan alıyoruz, aynı zamanda toprak kirliliği de var, o kirliliği de araçlarımızla bertaraf tesislerine taşıyoruz. Bundan sonrası içinde buranın rehabilite edilme çalışmalarına başlayacağız. Burada bir biyolojik kirlilikte oluşmuş durumda, bununda takibine devam edeceğiz.” diye konuştu.

‘SUYUN TEMİZLİĞİ KONUSUNDA ENDİŞELENECEK DURUM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR’
Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi konuyla alakalı bir yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “İlk bilgilere göre madeni yağ ve atık yağ geri kazanım tesislerinden çıkan tehlikeli atıkların Mera Çayı’na döküldüğü belirlenmiştir. Bu atıkların temizlenmesi ve çekilmesi için bölgeye çok sayıda vidanjör sevki yapılmıştır. İvedik içme suyu arıtma tesisimizde toplam organik karbonu gören ve online olarak ölçüm yapan sistem mevcuttur. Su ile gelen maddenin niteliği ne olursa olsun anlık arıtma yapılabilmektedir. Dolayısıyla şu anda Ankara’nın şebeke suyunun temizliği konusunda endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.” ifadeleri kullanıldı
04 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |