Ana Sayfa Gündem, Türkiye 3 Nisan 2020

ANTALYA’DA GAZETECİYE GÜVENLİKÇİ TERÖRÜ

‘Gazeteci Ceren Deniz’e Yapılan Çirkin Saldırıyı Basın Emekçileri Olarak Kınıyoruz’ Hürriyet Akdeniz muhabiri, üyemiz Ceren Deniz, geçtiğimiz…

‘Gazeteci Ceren Deniz’e Yapılan Çirkin Saldırıyı Basın Emekçileri Olarak Kınıyoruz’

Hürriyet Akdeniz muhabiri, üyemiz Ceren Deniz, geçtiğimiz Çarşamba günü haber için gittiği Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde güvenlik görevlisinin fiziki tacizine maruz kaldı. Deniz, gelişmeleri takip etmek için gittiği hastanede gerekli bilgileri alıp fotoğraf çektikten sonra hastane çıkışında özel güvenlik tarafından durduruldu. Deniz, fotoğraf makinesini isteyen güvenlik görevlisine itiraz etti.

Fotoğraf makinesini almak için Deniz’e fiziki temasta bulunan güvenlik çalışanı, gazeteci Deniz’in, “Koronavirüs var, temas etmeyin” uyarılarını hiçe sayarak makineyi almaya çalıştı. Ceren Deniz’in yardım istemesi üzerine hastane önüne 3 güvenlik çalışanı ile 2 jandarma personeli geldi. Ceren Deniz’in etrafını saran güvenlikçiler makineyi almakta ısrar etti.

Bu sırada hastanenin basın danışmanını arayan Deniz, telefonun sesini açtı. Güvenlikçiler basın danışmanının, “Ceren Deniz bizim iznimizle fotoğraf çekiyor” uyarılarına da kulak asmadı. Çıkan arbedede gazeteci Ceren Deniz’in çantası yırtıldı.

Bir kez daha hatırlatıyoruz; gazeteciler doğru bilgiyi kamuoyuna ulaştırmakla yükümlüdür. Bu amaçla büyük sorumluluk alan meslektaşlarımız koronavirüs tehdidine rağmen doğru haber için sahada çalışmaya devam ediyor.

Üyemiz Ceren Deniz’e yapılan saldırıyı kınıyor, meslektaşımızı adeta ablukaya alan güvenlikçiler hakkında gerekli işlemin yapılmasını bekliyoruz.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şubesi

ÖDÜLLÜ GAZETECİ:

AGC 2017 Antalya Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması’nda Hürriyet Akdeniz Gazetesi’nden Ceren Deniz, Araştırma İnceleme Kategorisi’nde ‘Hayalet İşçiler’ adlı çalışmasıyla ‘Yılın Gazetecisi’ ödülü aldı. 9 Ara 2018 de Ceren Deniz’e ödülü Antalya Milletvekili Mustafa Köse vermişti.

03 Nisan 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADETema Tasarım |