Ana Sayfa Dünya, Gündem 24 Haziran 2020

AVRUPA BİRLİĞİ, İSRAİL’İN FİLİSTİN’İ İLHAK KARARINI KINADI

Avrupa milletvekilleri İsrail’in ilhak hareketini kınadılar25 ülkeden 1.080 parlamenter tarafından yazılan mektup, liderleri Netanyahu’nun tartışmalı toprak ele…

Avrupa milletvekilleri İsrail’in ilhak hareketini kınadılar
25 ülkeden 1.080 parlamenter tarafından yazılan mektup, liderleri Netanyahu’nun tartışmalı toprak ele geçirmesini önlemeye çağırıyor.

1000’den fazla Avrupalı ​​parlamenter İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria ve Ürdün Vadisi’nin bazı bölgelerini ilhak etme planını kınadı ve hareketin “İsrail-Filistin barışı için ölümcül olacağını” söyledi.

25 Avrupa ülkesini temsil eden milletvekilleri liderleri ilhak sürecini önlemeye ve iki devletli çözüm beklentilerini kurtarmaya çağırdı. “Yoluyla toprak kazanılması yürürlükte 2020 yeri yoktur ve orantılı sonuçlara yol olmalı,” mektup yayınladı Salı günü çağırdı “bu meydan okumaya karşılık olarak kararlı hareket etmeye” Avrupalı liderleri.

Kınama, Çarşamba günü ilhak hareketine odaklanan önemli bir BM Güvenlik Konseyi toplantısının önüne geçiyor – bu durumun gerçekleşmesi beklenmeden önce durumu ele alan son uluslararası toplantı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu hükümeti 1 Temmuz’dan itibaren, işgal altındaki Batı Şeria’da yasadışı bir şekilde inşa edilen Yahudi yerleşimlerini ilhak edeceğini, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ocak ayında önerdiği “Orta Doğu planında” ayrıntılı hareketler yapacağını söyledi.

Mektupta, “Avrupa’daki parlamenterler, kurallara dayalı bir küresel düzene bağlıyız, Başkan Trump’ın İsrail-Filistin çatışması planı ve İsrail’in Batı Şeria topraklarının ilhak edilmesi konusundaki yakın umudu hakkında ciddi endişeleri paylaşıyoruz.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Genel olarak uluslararası ilişkiler için belirleyeceği emsal konusunda derin endişeliyiz.”

‘Kalıcı İsrail kontrolü’
Trump’ın “planı”, işgal altındaki Doğu Kudüs’ü içermeyen Filistin topraklarının ayrık kısımlarının bir parçasının üzerine askerden arındırılmış bir Filistin devletinin kurulmasını önerdi. Teklif bütünüyle Filistinliler tarafından reddedildi ve uluslararası toplum tarafından geniş çapta kınandı.

Mektubunda milletvekilleri Trump’ın planının “parçalanmış bir Filistin toprakları üzerinde etkili bir şekilde kalıcı İsrail kontrolünü teşvik ederek, Filistinlileri egemenliği bırakmadan ve Batı Şeria’nın tek taraflı olarak İsrail’i tek taraflı olarak ilhak etmesi için yeşil bir ışık vererek” uyardı.

Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz’den toplam 1.080 ulusal meclis üyesi ve Avrupa Parlamentosu , Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere mektubu imzaladı.

Batı Kudüs’ten gelen El Cezire’den Harry Fawcett, haberlere göre İsrail’in ilhak sürecinin muhtemelen aşamalar halinde gerçekleştirileceğini gösteriyor. “1 Temmuz’daki acil bir değişiklik açısından gerçekten hiçbir şey beklenmiyor. Trump planında Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria’nın yüzde 30’unu ilhak etme hakkına sahip olduğuna inanıyor – bu da tüm yerleşimleri ve Ürdün Vadisi’nin büyük bir bölümünü içeriyor, “dedi Fawcett.

Diyerek şöyle devam etti: “Son günlerde konuşulan şey tam yüzde 30’a gitmiyor ve bunun yerine Doğu Kudüs’e yakın bölgelerle başlıyor. Hemen büyük bir fiziksel fark yaratmayacak, ancak birçoğu iki devlet için ölümcül olacağını söylüyor. çözüm.”

ABD yeşil ışık
Trump’ın sözde planıyla cesaretlendirilen Netanyahu, geçen ay hükümetinin Jordan Vadisi’ni ve Batı Şeria’daki tüm yerleşim bloklarını resmi olarak ilhak edeceğini duyurdu. İşgal altındaki Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria, uluslararası hukuka göre işgal altındaki bir bölge olarak görülüyor ve buradaki tüm Yahudi yerleşimlerini – ve ayrıca planlanan ilhakı – yasadışı hale getiriyor.

Filistinli yetkililer, iki devlet çözümünü daha da zayıflatacak olan ilhakla devam ederse, İsrail ile ikili anlaşmaları kaldırmakla tehdit etti. Bu arada, ABD’li bir yetkiliye ve müzakerelere aşina bir kişiye göre, Trump’ın kıdemli yardımcıları Salı günü Netanyahu’ya yerleşim ekleme planı için yeşil bir ışık verilip verilmeyeceği konusundaki tartışmalara başladı.

Netanyahu’nun 1 Temmuz hedef tarihi yaklaşırken, Beyaz Saray toplantısında Trump damadı ve kıdemli danışman Jared Kushner, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Ortadoğu elçisi Avi Berkowitz ve ABD’li İsrail Büyükelçisi David Friedman yer aldı. Reuters haber ajansına söyledi. Yetkili, Netanyahu’nun desteğine güvenen Trump’ın katılmadığını söyledi. Ancak ABD kaynakları, bu haftanın müzakereleri devam ettikçe daha sonra katılabileceğini söyledi.

Egemenlik ilan et
Trump’ın Ocak ayında sunduğu öneri uyarınca ABD’nin işgal altındaki topraklarda inşa edilen Yahudi yerleşimlerini İsrail’in bir parçası olarak tanıyacağı öngörülüyor. Trump’ın önerisi, üzerinde daha katı koşullar bulunan daha geniş bir “barış planı” kapsamında Filistin devleti için bir fikir ortaya koydu.

ABD’nin göz önünde bulundurulan ana seçenekler arasında, İsrail’in, Netanyahu’nun orijinal planında öngörülen Batı Şeria’nın yüzde 30’u yerine, Kudüs’e yakın birkaç yerleşim yeri üzerinde egemenlik ilan edeceği adım adım bir süreç var. madde.

Trump, daha büyük bir ilhakın kapısını kapatmadı, ancak İsrail’in çok hızlı hareket etmesine izin veren korkular, Filistinlileri “planında” müzakerelere çekmenin umutlarını öldürebileceğini söyledi. Türkiye ve uluslararası toplumun çoğu gibi AB de İsrail’in 1967’den beri işgal ettiği topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyor. (aljazeera.com)
25 Haziran 2020 / Abidin SARI- ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |