Ana Sayfa Dünya, Gündem 17 Ağustos 2020

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN TÜRKİYE’YE DOĞU AKDENİZ TEPKİSİ

AB’den Türkiye’ye Doğu Akdeniz tepkisiTürkiye’nin Yavuz sondaj gemisi için Navtex ilan etmesinin ardından AB, Türk hükümetine Doğu…

AB’den Türkiye’ye Doğu Akdeniz tepkisi
Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisi için Navtex ilan etmesinin ardından AB, Türk hükümetine Doğu Akdeniz’deki faaliyetlere “derhal” son verme çağrısında bulunarak, bu faaliyetlerin bölgede “gerilimi artırdığını” ifade etti.

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de gerginlik sürerken, Avrupa Birliği (AB) Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisi için yeni Navtex ilan etmesine tepki göstererek, Türk hükümetine Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama faaliyetlerine “derhal” son vermesi çağrısında bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından yapılan açıklamada, Ankara’nın tutumunun “diyaloğun ve müzakerelerin yeniden başlatılması için yürütülen çabalara” zarar verdiği belirtildi.

Borrell, açıklamasında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetlerine işaret ederek, “Türk yetkililere bu faaliyetlere derhal son vermeleri ve Avrupa Birliği ile kapsamlı bir diyaloğa tam ve iyi niyetle katılma çağrısında bulunuyorum” ifadesini kullandı. Bunun istikrar ve kalıcı bir çözüm için tek yol olduğunu belirten Borrell, Ankara’nın son açıklamalarının “ne yazık ki Doğu Akdeniz’deki gerilimi ve belirsizliği artırdığına” dikkat çekti.

AB’ye üye ülkelerin Cuma günü yaptığı video konferansta Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri ele alınmış ve toplantı sonrasında Ankara’ya “derhal tansiyonu düşürme ve diyaloğa yeniden başlama” çağrısı yapılmıştı.

AB’den gelen bu çağrıya rağmen Türkiye, Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetlerine devam ediyor. Oruç Reis sismik araştırma gemisi Doğu Akdeniz’de faaliyetlerini sürdürürken, Türkiye Yavuz sondaj gemisinin çalışmalarını yürüteceği alana yönelik 18 Ağustos-15 Eylül tarihleri için yeni bir Navtex (Denizcilere Duyuru) ilan etmişti.

Yunanistan ve AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini egemenlik haklarının ihlali olarak görürken, Türkiye ise Doğu Akdeniz’de kıyısı bulunması nedeniyle bölgedeki doğal gaz rezervlerinin kendi deniz yetki alanında olduğunu savunuyor.

Alman Frankfurter Rundschau gazetesi ”AB, Doğu Akdeniz konusunda daha kararlı olmalı” manşetini öne çıkartırken “AB’nin bir iç meselesi olan Güney Avrupa ülkelerine korona yardımları konusunda olduğu gibi Birlik, bu kez dış politikada daha kararlı tutum gerektiren bir sorunla karşı karşıya. Dışişleri Bakanları tabii ki, her iki tarafın (Türkiye ve Yunanistan) yaşanan bu çatışma döngüsünden yüzü ak bir biçimde çıkması için diyalog yolunu bulmak zorunda. Ancak bunun için, bir yandan ciddi anlamda kırmızı çizgilere, diğer yandan güvenilir arabuluculara ihtiyaç var. Belarus konusunda başarılan Türkiye konusunda da mümkün olabilmeli, zira zaman daralıyor.” yorumunda bulundu.

ABD KIBRIS’A DOĞAL GAZ DESTEĞİ
ABD’li yetkili Hale, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama ve sondaj faaliyetlerinde Kıbrıs ile işbirliğini geliştirmek istedikleri belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinden Siyasi İşler Müsteşarı David Hale, AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti ile Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama çalışmalarında işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi.

Lübnan temaslarının ardından Güney Kıbrıs’taki Larnaka havaalanında Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile görüşen Hale, Doğu Akdeniz’in stratejik açıdan büyük önem taşıdığına dikkat çekerek Kıbrıs’ın kendi karasuları ve münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) keşfedilen hidrokarbon kaynaklarını sondaj ve kullanım hakkını desteklediklerini kaydetti. Hale,bu doğal kaynakların Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında adil bir şekilde paylaşılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kıbrıs Dışişleri Bakanı Hristodulidis de görüşme sonrasında yaptığı açıklamada ABD’li yetkilinin ABD’nin Doğu Akdeniz bölgesindeki angajmanını sürdüreceği güvencesi verdiğini kaydetti. AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti, ABD’li Exxon Mobil, Katarlı Qatar Petroleum ve geçen ay Chevron tarafından satın alınan Teksas merkezli Noble Energy şirketlerine kendi MEB alanında doğal gaz sondaj ruhsatı vermişti.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin AB üyesi Yunanistan ve Kıbrıs ile yaşadığı gerilim, Cuma günü AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısında da gündeme gelmiş, AB ülkeleri Yunanistan ve Kıbrıs’la tam dayanışma mesajı vererek bölgede tansiyonun derhal düşürülmesi çağrısı yapmıştı.

Türkiye dün Yavuz sondaj gemisi için Navtex (deniz seyir ve faaliyet bilgilendirmesi) yayımlayarak geminin Doğu Akdeniz’deki faaliyet süresini 15 Eylül’e kadar uzatmıştı. “Yavuz”a destek için Ertuğrul Bey, Osman Bey ve Orhan Bey gemilerinin de bölgede olacağı bildirilmişti. (AFP, JD, ET, AP, BK, DW)
17 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |