Ana Sayfa Gündem, Türkiye 7 Aralık 2020

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN TÜRKİYE’YE KÖTÜ HABER

Avrupa Birliği’nden insan haklarını ihlal edenlere yaptırım kararıAB, ilk kez dünya çapında ciddi insan hakları ihlalinde bulunan…

Avrupa Birliği’nden insan haklarını ihlal edenlere yaptırım kararı
AB, ilk kez dünya çapında ciddi insan hakları ihlalinde bulunan devlet veya devlet dışı aktörleri hedef alabilecek. Avrupa Birliği (AB), insan hakları ihlali yapan kişi, kurum ve kuruluşlara yaptırım uygulanmasını sağlayacak yeni “küresel insan hakları yaptırım rejimini” kabul etti.

AB Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, Brüksel’de yapılan AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda kabul edilen yeni sistemle AB, ilk kez dünya çapında ciddi insan hakları ihlalinde bulunan devlet veya devlet dışı aktörleri hedef alabilecek.

AB’nin yaptırımları seyahat yasağı, varlıkların dondurulması ve AB içindeki kişi ve kuruluşların yaptırım listesine alınanlara doğrudan veya dolaylı fon sağlamasının yasaklanmasını içeriyor.

Yaptırım kapsamına giren ihlaller ise soykırım, insanlığa karşı suç ile işkence, kölelik, yargısız infaz, keyfi tutuklama ve gözaltı gibi ciddi durumları kapsıyor. Yaptırım kararı üye bir ülkenin veya AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi’nin teklifiyle alınabilecek.

Yunansitan’dan Türkiye için yaptırım talebi
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da toplantıda Ankara’nın AB’nin iyi niyetine cevap vermekte başarısız olduğunu söyleyerek bloğun Türkiye’nin ‘kabahatli’ davranışına karşılık vermesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa dışişleri bakanları bugün AB üyeleri Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama çalışmaları üzerine anlaşmazlık yaşayan Türkiye’ye karşı yaptırımlara temel olup olmadığını görüştü. AB liderleri 10-11 Aralık’taki zirvede bu konuyu ele alacaklar.

Avrupalı liderler Ekim ayında Akdeniz’de Yunanistan tarafından da egemenlik iddia edilen kesimde petrol ve doğalgaz aramayı durdurmaması halinde Türkiye’nin yaptırım ile karşılacağı uyarısında bulunmuşlardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çağrı
Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün yaptığı açıklamada “Akdeniz’deki sorunları, birbirimizi dışlayarak değil, bölgedeki tüm aktörleri aynı masa etrafında buluşturarak çözebileceğimize inanıyoruz. Şayet Akdeniz’de kalıcı çözüm yolunda mesafe alınmak isteniyorsa, diplomasiye şans tanınmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etmişti:
Muhataplarımızdan, Türkiye’nin uzattığı bu eli havada bırakmamalarını bekliyoruz. Başta Yunanistan olmak üzere Akdeniz’de komşumuz olan tüm ülkeleri, bu meseleyi ‘sıfır toplamlı bir oyun’ olarak görmekten vazgeçmeye çağırıyorum. Sağduyu, samimiyet ve aklıselimle hareket edildiğinde, herkesin hakkını koruyan, kazan-kazan temelli bir formül bulabileceğimize inanıyorum. (Independent Türkçe, AA, Reuters, Euronews)

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2019 yılı faaliyet raporunu
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2019 yılı faaliyet raporunu
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2019 yılı faaliyet raporunu

TÜRKİYE’NİN AHİM KARNESİ KÖTÜ
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin açıkladığı güncel istatistiklere göre adli düzenlemeden önce 31 Aralık 2019’da yaklaşık 59 bin 800 başvuru AİHM’de beklemedeydi. Söz konusu başvuruların dörtte biri Rusya’ya yönelik iken bu başvuruların %15,5’inin muhatabı ise Türkiye.

Bununla birlikte AİHM’nin 2019 yılında hükmettiği kararların neredeyse yarısı, yalnızca üç ülkeye ilişkindi. Bu ülkeler sırasıyla
198 karar ile Rusya,
113 karar ile Türkiye,
109 karar ile Ukrayna.
2019 yılında AİHM tarafından verilen toplam karar sayısı ise 884.
08 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |