Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 20 Aralık 2020

AVRUPA’DA MUTASYONA UĞRAMIŞ KORONA SARS-CoV-2 ALARMI

İngiltere’den Sonra; Hollanda , Danimarka ve Avustralya’da Yeni Tip SARS-CoV-2 BulunduMOSKOVA, 20 Aralık – RIA Novosti. In/…

İngiltere’den Sonra; Hollanda , Danimarka ve Avustralya’da Yeni Tip SARS-CoV-2 Bulundu
MOSKOVA, 20 Aralık – RIA Novosti. In/ Hollanda , Danimarka ve Avustralya’da , daha önce İngiltere’de belirlenen coronavirüsün yeni gerginlik keşfedildi. Bu, BBC tarafından Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) atıfta bulunularak rapor edilmektedir .

14 Aralık’ta İngiliz Sağlık Bakanlığı başkanı Matt Hancock, SARS-CoV-2’nin yeni versiyonunu duyurdu. Suş, koronavirüsün diğer varyantlarından daha hızlı yayıldığını söyledi. İngiltere başhekimi Chris Whitty ve üst düzey hükümet tıbbi danışmanı Patrick Wellance’ye göre, ön tahminlere göre, yeni tip koronavirüs normalden% 70 daha bulaşıcı olabilir.

Aynı zamanda, SARS-CoV-2’nin bu varyantının ölüm veya hastaneye yatma açısından daha tehlikeli olduğuna ve ayrıca aşılara farklı tepki verdiğine inanmak için hala bir neden yok.

Materyalde belirtildiği gibi, bu ayın başlarında Hollanda’da yapılan testler, bölge sakinlerinde virüsün yeni bir mutasyonunu ortaya çıkardı. Bundan sonra, hükümet 1 Ocak’a kadar Birleşik Krallık’tan yolcu uçuşlarına yasak getirdi. Hollanda’ya ek olarak, bir dizi başka ülke, özellikle Belçika ve İtalya bu adımı attı . Avusturya , Fransa ve İsveç davayı takip edebilir.

Hollanda Bakanlar Kurulu, “İngiltere’den yeni bir virüs suşu ithal etme riskini daha da azaltma olasılığını keşfetmek” için diğer Avrupa Birliği üye devletleriyle birlikte çalışacağını söyledi.

DSÖ epidemiyoloğu Maria Van Kerkhove, uzmanların “pandeminin başlangıcından beri dünyadaki mutasyonları izlediklerini” belirtti.

YENİKORONA %70 DAHA HIZLI YAYILIYOR
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, başkent Londra dahil ülkenin güneydoğusunda son dönemdeki vaka artışlarının mutasyon geçirmiş yeni koronavirüs türünden kaynaklandığını açıkladı. Johnson, eldeki ilk verilere göre, tespit edilen bu yeni türün eskisine kıyasla yüzde 70’e varan oranlarda daha bulaşıcı olduğunu da belirtti.

Koronavirüsün mutasyona uğradığının saptanması, hastalığın tedavisinin zorlaşabileceğine dair endişeleri de artırdı.

Koronavirüsün yeni varyantı ile enfeksiyonların hızla büyümesi nedeniyle, Londra ve İngiltere’nin güneydoğusu en yüksek düzeyde kısıtlamalar getirdi. Gıda dışı dükkanlar, spor salonları ve kuaförler yine burada kapatılacak. Sakinlerin evde maksimum zaman geçirmeleri tavsiye edilir. Koronavirüs yaygınlığının daha düşük olduğu İngiltere’nin diğer bölgelerinde de Noel’i iki aile ile kutlamak mümkün olacak. (ria.ru, onedio)
20 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Yeni tip Koronavirüs Gelişmesini 15 Aralık’ta Duyurmuştuk:Tema Tasarım |