Ana Sayfa Dünya, Gündem 2 Kasım 2020

AVUSTURYA’DA TERÖR SALDIRISI

Avusturya: Viyana’da silahlı çatışmada en az bir kişi öldü, 15 kişi yaralandı.Avusturya başkentinde altı yerde tüfekle silahlanmış…

Avusturya: Viyana’da silahlı çatışmada en az bir kişi öldü, 15 kişi yaralandı.
Avusturya başkentinde altı yerde tüfekle silahlanmış çok sayıda şüpheli ateş açtı; polis operasyonu halen devam ediyor.

Avusturya başkentinin polis departmanı, Viyana merkezinin yoğun bir kesiminde çok sayıda silahlı kişinin saldırısının en az bir kişinin öldüğünü ve 15 kişinin de yaralandığını söyledi. Bir saldırgan, yetkililerin “terör saldırısı” olarak tanımladığı olayda polis güçleri tarafından da öldürüldü.

Viyana da 6 yerde birden gerçekleşen saldırıda polis operasyonları devam ediyor.

Polis, silahlı çok sayıda şüphelinin Seitenstettengasse’de ateş açmaya başlamasıyla Pazartesi günü saat 20:00 (19:00 GMT) civarında başladı. “Altı farklı yerde” ateş edildi. Büyük bir polis operasyonu hala devam ediyordu ve yetkililer, sakinleri halka açık yerlerden uzak durmaya ve toplu taşıma kullanmamaya çağırdı.

Merkezi Viyana’nın geniş bir alanı kordon altına alındı. Acil servisler çatışmaya yanıt verirken şehir merkezinde sık sık sirenler ve helikopterler duyulabiliyordu.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, olayı “görünürde bir terör saldırısı” olarak nitelendirdi. Kamu yayıncısı ORF’ye şunları söyledi: “Birkaç yaralı olduğunu ve aralarında muhtemelen ölümlerin de olduğunu doğrulayabilirim.”

The Associated Press haber ajansına “Binamızın hemen dışında en az 100 mermi ateş ediyorlardı” dedi. “Bütün bu barların dışarıda masaları var. Bu akşam kilitlenmeden önceki son akşam ”dedi.

Yaralılar arasında bir polis de vardı.
Yerel basında çıkan haberlere göre saldırının Viyana’nın ana sinagogu yakınlarında gerçekleştiğini, ancak polisin hedef olup olmadığını doğrulamadı. Yahudi cemaati lideri Oskar Deutsch, Twitter’da sinagogun ve bitişiğindeki ofislerin hedef olup olmadığının net olmadığını ve o sırada kapalı olduklarını söyledi.

AVUSTURYA BAŞBAKANI TERÖR SALDIRISI DEDİ
Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Viyana’da gerçekleştirilen saldırıyı bir terör saldırısı olarak adlandırdı.

AB KINADI VE AVUSTURYA’YA DESTEK MESAJI VERDİ
Avrupa Birliği, Viyana saldırısını şiddetle kınıyor ve korkakça bir hareket olarak nitelendiriyor. Avrupa Komisyonu: Avusturya ile dayanışma içindeyiz, nefret ve terörizmden daha güçlüyüz.

MACRON AVUSTURYA’YA ALMANCA DESTEK TWEETİ ATTI
Almanca Macron tweetleri: Biz Fransızlar, Viyana’daki bir saldırının ardından Avusturyalıların yaşadığı şok ve üzüntüyü paylaşıyoruz. Fransa’dan sonra saldırıya uğrayan dost bir ülke. Bu bizim Avrupa’mız. Düşmanlarımızın kiminle uğraştıklarını bilmeleri gerekiyor. Hiçbir şeye teslim olmayacağız.

ABD AVUSTURYA’DA Kİ AMERİKAN VATANDAŞLARINI UYARDI
Avusturya’daki ABD Büyükelçiliği, Viyana’daki bir AKTİF NİŞANCI olayı hakkında Acil Güvenlik Uyarısı yayınladı. ”Tüm sakinlerin bir sonraki duyuruya kadar içeride kalmaları isteniyor’. Yerel makamların talimatları için. Güncellemeler için yerel medyayı izleyin” denildi.
03 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |