Ana Sayfa Gündem, Türkiye 11 Temmuz 2020

AYASOFYA’YI İŞGALDEN KURTARAN CENGAVERLER; HACI BEKTAŞ DERGAH’INI DA KURTARMAYA VAR MISINIZ!

AYASOFYA’YI İŞGALDEN KURTARAN CENGAVERLER; HACI BEKTAŞ DERGAH’INI DA KURTARMAYA VAR MISINIZ! Siyaset arenasının yıllara yayılmış popülizmi ‘Ayasofya…

AYASOFYA’YI İŞGALDEN KURTARAN CENGAVERLER; HACI BEKTAŞ DERGAH’INI DA KURTARMAYA VAR MISINIZ!


Siyaset arenasının yıllara yayılmış popülizmi ‘Ayasofya İbadete Açılsın’ bu gün gerçekleşti ve yargı kararı ile tekrar cami statüsü verilerek nihayete erdirildi.
Bu süreçte bilmediğimiz önemli ayrıntılar da varmış; öğrendik ki meğersem bu Ayasofya Fatih Sultan Mehmet’in şahsi mülkiyetiymiş. Demek ki savaşlarda kazanılanlar devletin-halkın değil padişahlarınmış.
Ne dersiniz PADİŞAHLIĞI tekrar getirsek mi!!!

Neyse bu başka bir tartışma konusu biz gelelim Türkiye halkını çılgınlar gibi sevindiren 86 yıllık işgalden!!! sonra nihayetinde tekrar VATAN toprağına kattırılan!!! Ayasofya hikayesi üzerinden Alevi toplumunun Nevşehir de bulunan kutsalı HACI BEKTAŞ VELİ DERGAHI’na.

Tıpkı Ayasofya gibi 30 Kasım 1925 de işgal edilerek içindeki eşyaları yağmalanmış gasp edilmiş, yazılı kaynakları yakılarak yok edilmiş ve akabinde de 1964 de müzeye çevrilmişti. Siyaset çeperinde ki her muhteremin ALEVİLER için birinci sınıf vatandaş tanımlaması yapması çok kez kulaklarınıza gelmiş, hafızalarda hoş bir sada bırakmıştır, sanırım…

Madem Aleviler birinci sınıf vatandaştır onların ibadet dergahını işgal etmek neyin nesi oluyor çöz çöze bilirsen. Ayasofya için sarf edilen şu sözün ”AYASOFYA ASLİ UNSURU OLAN İBADET KİMLİĞİNE KAVUŞTU”… Ha bunun asli unsuru Hristiyanlıktır, Ortadoksluktur zaten tartışılmıyor haklı gerekçe de şöyle ifade ediliyor.
”TÜRKİYE DEVLETİ KENDİ SINIRLARI İÇİNDE KENDİ TOPRAĞI ÜZERİNDE SÖZ, KARAR VE YETKİYE SAHİPTİR” ee buda güzel zaten bu her devlet için geçerli olan bir evrensel kural.

Ayasofya geçmişi Hristiyanlığa dayanıyor bu net; resmi dini Müslümanlık olan devletin burada Hristiyanlık yürütmek gibi bir işlevi olamayacağına göre; bir dönem cami yapılan bu tarihi insanlık mirası ibadethaneyi cami’ye dönüştürmesi kaçınılmaz bir durum oluyor.

Hadi burayı anladık, burası Hristiyanlığın merkezidir tekrar merkez olmamalı… Peki şu hani BİRİNCİ sınıf diye övgüyle bahsettiğiniz Alevilerin serçeşmesi Dergahını niye işgal ediyorsunuz hala.

Neden müzelik yapmak için tüm imkanlarınızı seferber ediyorsunuz; Neden HACI BEKTAŞ DERGAHINI ASLİ UNSURU OLAN İBADETHANE KİMLİĞİNE DÖNDÜRÜP AİT OLDUĞU ALEVİ TOPLUMUNA İADE ETMİYORSUNUZ!
Fatih’in VAKFI vakıf da Hacı Bektaş Veli’nin VAKFI vakıf değil mi?
Hani birinci sınıf vatandaş sayıyordunuz ya o bakımdan şey ettim.
Ne o yoksa değil mi!!!
Ayasofya’yı İşgalden Kurtardık Diyenlerin; Hacı Bektaş Degahı İşgaline de Son Vermesi gerekmez mi?
Hadi bakalım cengaverler, buyrun Halil İbrahim sofrasına…
11 Temmuz 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Bu Notu da Şuraya Bırakayım:
BU İŞ İSRAİL’İN ÇOK İŞİNE YARAYACAK ÇOOKK
Bak buraya notunu düşeyim; yarın İsrail aynen sizin bu gün Ayasofya için söylediklerinizi tekrar edip MESCİD-İ AKSA’YI SİNAGOG yapıyorum derse ben şaşırmam, hiç kimsenin de söyleyecek tek kelamı olamaz. Ayasofya bizim arazimizde Mescid-i Aksa da adamların arazisinde; EMSAL diye bir şey var netekim.

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |