Ana Sayfa Dünya, Gündem 13 Temmuz 2020

AZERBAYCAN ERMENİSTAN SINIRINDA ÇATIŞMA

AZERBAYCAN TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMAAzerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri, Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Meseleleri Daire Başkanı Hikmet Hacıyev, uluslararası toplumu, Ermenistan’ın…

AZERBAYCAN TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri, Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Meseleleri Daire Başkanı Hikmet Hacıyev, uluslararası toplumu, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırgan politikasını ve iki ülke sınırındaki provokatif eylemlerini şiddetle kınamaya çağırdı.

Hacıyev, Ermenistan ordusunun Azerbaycan mevzilerine top atışları da kullanarak gerçekleştirmek istediği ve 3 Azerbaycan askerinin şehit olduğu saldırıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Sınırda gerçekleştirilen provokasyonun Erivan yönetiminin iki ülke arasındaki sorunu müzakere yoluyla çözme konusundaki ilgisizliğinin bir başka kanıtı olduğunu belirten Hacıyev, şu ifadeleri kullandı.

“Tüm dünya Kovid-19’la savaşırken, Ermenistan böyle bir saldırı ve provokasyon gerçekleştirdi. Ermenistan’ın, sürekli ateşkesi ihlal etmesi ve bugünkü saldırı, Erivan yönetiminin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kovid-19 nedeniyle küresel ateşkes çağrısına verdiği desteğin ikiyüzlülükten başka bir şey olmadığını bir kez daha kanıtlıyor. Uluslararası toplumu, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırgan politikasını ve iki ülke sınırındaki provokatif eylemlerini şiddetle kınamaya çağırıyorum.” Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise durumu daha da gerginleştiren bu gibi kışkırtıcı eylemlerin tüm sorumluluğununun Erivan yönetiminde olduğu ifade edildi.

ERMENİSTAN TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA
Ermenistan Savunma Bakanlığı basın servisi sözcüsü Shushan Stepanyan, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin Pazartesi sabahı Ermenistan’ın Tavush eyaleti doğrultusunda devlet sınırındaki Ermeni mevzilerinin bombardımanını yenilediğini bildirdi. Diyerek şöyle devam etti: “[Pazartesi günü) sabah iki üç saat ara verdikten sonra, rakip kışkırtıcı eylemlere devam etti ve Ermeni mevkileri yönünde devam etmeye devam etti. Ermeni silahlı kuvvetleri yeterli tepki verdi. rakibin kayıpları artacak “diye yazdı.

Daha önce Azerbaycan Savunma Bakanlığı Pazartesi günü Ermenistan sınırındaki gerilimlerin 13 Temmuz gecesi devam ettiğini ve Azerbaycanlı bir askerin harekete geçtiğini bildirdi.
“13 Temmuz gecesi gerginlik Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki devlet sınırının Tovuz yönünde kaldı. Gece topçu, havan topu ve tank kullanan çatışmalar sırasında Azerbaycan ordu birimleri üssü, topçu bineklerini, otomotiv ekipmanlarını askeri üssün yanı sıra personel, “Savunma Bakanlığı web sitesinde belirtti. Savunma Bakanlığı’na göre, Azerbaycan Ordusu Birinci Teğmen Rashad Makhmudov eylemde öldürüldü.

TÜRKİYE ERMENİSTAN’I KINADI
Türkiye Dışişleri Bakanı: “Ermenistan’ın yapması kabul edilemez, zihniniz dinlensin. Azerbaycan yalnız değil. Tüm imkanlarımızla Azerbaycan’la birlikteyiz”
Ermeni silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine saldırısını kınadı. Diyerek şöyle devam etti: “Türkiye, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü koruma mücadelesinde tüm kapasitesi ile devam edecek.”
13 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |