Ana Sayfa Dünya, Gündem 13 Ağustos 2020

BAE İLE İSRAİL ARASINDA TARİHİ ANLAŞMA

BATI ŞERİA’DA İLHAK ASKIYA ALINDIİsrail ve BAE, ilişkileri normalleştirmek için tarihi bir anlaşmaya vardıİsrail ve Birleşik Arap…

BATI ŞERİA’DA İLHAK ASKIYA ALINDI
İsrail ve BAE, ilişkileri normalleştirmek için tarihi bir anlaşmaya vardı
İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri ilişkileri normalleştirmek için bir anlaşmaya vardılar ve İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak etme konusundaki tartışmalı planlarını askıya almayı kabul etti.

Anlaşmaya aracılık eden ABD Başkanı Donald Trump’ın sürpriz açıklamasında, ülkeler anlaşmayı “tarihi” ve barışa doğru bir atılım olarak nitelendirdi. Şimdiye kadar İsrail’in Körfez Arap ülkeleriyle diplomatik ilişkisi yoktu. Ancak İran konusunda paylaşılan endişeler, aralarında resmi olmayan temaslara yol açtı.

Filistinli liderlerin gafil avlandığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’ın bir sözcüsü, anlaşmanın “vatana ihanet” olduğunu ve BAE’deki Filistin büyükelçisinin geri çağrıldığını söyledi. Başkan Trump, Başbakan Netanyahu ile Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed El Nahyan arasındaki anlaşmayı “gerçekten tarihi bir an” olarak nitelendirdi. Bu, İsrail’in 1948’de Mısır ve Ürdün’den sonra bağımsızlık ilanından bu yana yalnızca üçüncü İsrail-Arap barış anlaşmasına işaret ediyor.

Oval Ofis’teki gazetecilere verdiği demeçte, “Artık buz kırıldığına göre, daha fazla Arap ve Müslüman ülkesinin Birleşik Arap Emirlikleri’ni takip etmesini bekliyorum.” Dedi ve önümüzdeki haftalarda Beyaz Saray’da bir imza töreni düzenleneceğini söyledi. Daha önce, Başkan Trump’ın tweet attığı açıklamaya yanıt olarak, Bay Netanyahu İbranice şöyle yazdı: “Tarihi gün”.

Dış politika zaferi mi?
Netanyahu bir TV adresinde Batı Şeria ilhak planlarını “geciktirdiğini”, ancak bu planlar “masada” kaldığını söyledi. İlhak, bazı Batı Şeria bölgelerini resmi olarak İsrail’in bir parçası yapacak.

ABD ile tam koordinasyon içinde Yahudiye ve Samiriye’ye [Batı Şeria] egemenliğimizi uygulama planımda herhangi bir değişiklik yok. Kendimi buna adadım. Bu değişmedi. Size hatırlatırım ki tek kişi benim Yahudiye ve Samiriye üzerindeki egemenlik meselesini masaya koyan kişi. Bu konu masanın üstünde kalıyor “dedi.

Netanyahu, İsrail’in enerji, su, çevre koruma ve diğer birçok alanda koronavirüs aşısı geliştirmede BAE ile işbirliği yapacağını söyledi. Analistler, anlaşmanın Kasım ayında yeniden seçilmek isteyen Başkan Trump için bir dış politika zaferi anlamına gelebileceğini ve yolsuzluk iddiasıyla yargılanan Başbakan Netanyahu’ya kişisel bir destek sağlayabileceğini söylüyor.

Her iki lider de koronavirüs salgınına verdikleri tepkiler nedeniyle onay puanlarının düştüğünü gördü. Ve İsrail’de, Batı Şeria’yı ilhak etmek isteyen sağdaki bazı kişiler duyuruya öfkelendiler.

BAE’nin ABD Büyükelçisi Yousef Al Otaiba, İsrail ile yapılan anlaşmanın “diplomasi ve bölge için bir kazanç” olduğunu belirterek, “Arap-İsrail ilişkilerinde gerilimleri azaltan ve olumlu yönde yeni enerji yaratan önemli bir ilerleme. değişiklik”.

Trump’ın kıdemli danışmanı Jared Kushner, İsrail’in ilk olarak ABD ile görüşmeden önce herhangi bir ilhakla ilerleyeceğini düşünmediğini söyledi. İsrail ile BAE arasındaki etkileşimleri “çok hızlı” görmeyi beklediğini söyledi.

Mısır 1979’da İsrail ile ve 1994’te Ürdün ile bir anlaşma imzaladı. Moritanya da 1999’da İsrail ile diplomatik ilişkiler kurdu, ancak anlaşmayı 2009’da dondurdu.

ANLAMAYA İLİŞKİN BAZI DEĞERLENDİRMELER:
—BAE Dışişleri Bakanı Anwar Gargash, BAE’nin İsrail’i tanımasının, İsrail’in Batı Şeria’yı ilhakının “saatli bombayı” durdurmak için “çok cesur bir adım” olduğunu söyledi. BAE’nin bunu “askıya alma değil, ilhakın durdurulması” olarak gördüğünü söyledi.
—İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Batı Şeria’da ilhakın devam etmemesi konusunda derin bir umudumdu ve bugün bu planları askıya alma anlaşması daha barışçıl bir Orta Doğu yolunda hoş bir adımdır” dedi.
—Mısır Cumhurbaşkanı Abdul Fattah al-Sisi anlaşmayı memnuniyetle karşılarken, Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi anlaşmanın durmuş barış müzakerelerini ilerletmeye yardımcı olabileceğini söyledi.
—Ancak üst düzey bir Filistinli yetkili, Hanan Aşravi, BAE’nin “İsrail ile gizli anlaşmaları / normalleşmesi konusunda açığa çıktığını” söyleyerek anlaşmayı kınadı ve Prens Muhammed’e “Arkadaşlarınız tarafından asla satılmasın” dedi. “
—İran’ın güçlü Devrim Muhafızları ile bağlantılı olan İran’ın Tasnim haber ajansı anlaşmayı “utanç verici” olarak nitelendirdi. Ve Gazze’de Hamas militan grubu anlaşmayı “halkımızın sırtından bıçaklanma” olarak nitelendirdi.
—Japonya, BAE ile İsrail arasındaki anlaşmayı “bölgede istikrarı artırmak için önemli bir adım” olarak görüyor.
—Almanya: BAE ile İsrail arasındaki İkili İlişkiler Anlaşması, bölgede barışa önemli bir katkı sağlıyor.
—Umman/Maskat – Resmi Ajans: Umman, Emirlik-İsrail anlaşmasına desteğini açıkladı.
—Birleşmiş Milletler Ortadoğu’da barış elçisi: BAE-İsrail anlaşması İsrail’in ilhak planını durdurdu.
—Erdoğan, Türkiye’nin Abu Dabi’deki büyükelçiliğini kapatmayı düşündüğünü, büyükelçiyi geri çektiğini ve İsrail-BAE anlaşması nedeniyle diplomatik ilişkilerini askıya aldığını söyledi.
14 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |