Ana Sayfa Gündem, Türkiye 14 Ekim 2020

BAKANLIĞIN TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGESİ DEĞİŞİKLİLİĞİNE EMLAKÇILARDAN TEPKİ!

‘Emlakçılığın Kapısını Sabıkalılara Açıyorlar’Bursa Emlak Müşavirler Dernek Başkanı Erkan Cebeci Ticaret Bakanlığı tarafından değiştirilerek bu gün ki…

‘Emlakçılığın Kapısını Sabıkalılara Açıyorlar’
Bursa Emlak Müşavirler Dernek Başkanı Erkan Cebeci Ticaret Bakanlığı tarafından değiştirilerek bu gün ki resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe karşı Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını açıkladı.
Cebeci konuya ilişkin yaptığı açıklamada:


”TÜM TÜRKİYEYİ İLGİLENDİREN YÖNETMELİK SADECE 2 YILIN ÜZERİNDE SUÇ ALANLARIN TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGESİ İPTAL OLURKEN VE BURSA EMLAK MÜŞAVİRLERİ ESNAF ODASI BAŞKANI ERDAL ÇELEBİ’NİN BU SEBEPLE BELGESİ İPTAL OLMUŞKEN TÜRKİYE’DE BİR TEK ÖRNEK BU BAŞKAN İKEN SIRF BAZI BAŞKANLARIN BASKISI İLE BU YÖNETMELİKTE SABIKASI VE CEZASI 5 YIL ÜZERİNDE OLANLAR BELGE ALAMAZ ŞEKLİNDE DEĞİŞİKLİK YAPAN TİCARET BAKANLIĞI MESLEKTE BİR ÇOK SABIKALI İNSANIN BU MESLEĞE DEVAM ETME YOLUNU AÇMIŞ VE MESLEĞE BU ŞEKİLDE BİR ÇOK SABIKALI İNSANIN SOKULMASI İLE MESLEĞE KARŞI GÜVENCE ORTADAN KALKMIŞTIR BU SEBEPLE BİZLERDE HAKKIMIZI ARAMAK İÇİN EMLAK DERNEKLERİ OLARAK BURSA EMLAK MÜŞAVİRLERİ ESNAFLARI DERNEĞİ BAŞKANI ERKAN CEBECİ OLARAK ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURU YAPMA KARARI ALDIK ÇÜNKÜ BU ÜLKEDE BİR ÇOK SUÇ 5 YILIN ALTINDA CEZA HÜKMÜ VERİYOR BİRDE BİR ÇOK SUÇTA CEZA İNDİRİMİ UYGULANMASINDAN DOLAYI KANUN GEREĞİ 10 YIL CEZA ALAN KİŞİ DAHİ İNFAZI 5 YILIN ALTINDA KALIYOR BİRDE TEKERRÜR KAPSAMINA KONULMAMIŞ YANI AYNI SUÇU DEFALARCA İŞLEYEN VE 5 YILIN ALTINDA YATAR ALMIŞ KİŞİ HALEN BU MESLEĞE DEVAM EDECEK BUDA BU MESLEĞE GÜVENİ TAMAMEN BİTİRECEKTİR TEMFED DAHİ BU KONUYA SESİZ KALMIŞ ZATEN TESKİN DAHİ TANIMADIĞI TEMFED YANİ TÜRKİYE EMLAK FEDERASYONU VE BAŞKANI HACI ALİ TAYLAN’IN DA ÜYESİ BULUNDUĞU DERNEK BAŞKANININDA SABIKASI 5 YIL ALTINDA OLDUĞUNDAN ONUNDA BELGESİNİN TEKRAR VERİLMESİ GÜNDEME GELMİŞTİR AYNI ŞEKİLDE BURSA ODA BAŞKANI ERDAL ÇELEBİ DE BUNDAN YARARLANMASI BEKLENİYOR BUNA GÖRE YÖNETMELİKTE BELGESİ İPTAL OLAN KİŞİ TEKRAR BELGE ALAMAZ İBARESİ DE GEÇERSİZ OLMASI İMKANI VAR BU KONULAR HAKKINDA ANAYASA MAHKEMESİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALINMASI İÇİN BAŞVURU YAPILIP KONU HAKKINDA DERHAL MÜDAHALE EDİLMEZSE TÜRKİYE GENELİNDE BİR ÇOK MAĞDUR MEYDANA GELMESİ VE ZARARA UĞRAYANLARIN ZARARLARI MAĞDURİYETİNİN BU YÖNETMELİKTE TİCARET BAKANLIĞI TARAFINDAN MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ İSTENECEKTİR ÇÜNKÜ BİR ÇOK SABIKALI MESLEKTE CİRİT ATMAYA DEVAM EDECEKTİR” dedi.

TİCARET BAKANLIĞI YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİKLER YAPTI
Taşınmaz ticareti faaliyetlerinde yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin esaslarla, taşınmaz ticaretine ilişkin ilke, kural ve yükümlülükleri belirleyen yönetmelik değişikliği yayımlandı. Resmi Gazete’nin 14 Ekim 2020 tarihli sayısında yer alan ve taşınmaz ticareti hakkında yönetmelikte değişiklikler yapan yönetmeliğe göre, taşınmaz ticareti, yetki belgesine sahip işletme ve sözleşmeli işletmeler tarafından yapılabilecek.
Yetki belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlüğünü tarafından, Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verilecek, yenilenecek ve iptal edilecek. Yetki belgesi, her bir işletme ve sözleşmeli işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek.

Bursa Emlak Müşavirler Dernek Başkanı Erkan Cebeci’ye yeni yönetmelik ile eski yönetmelik arasında ne gibi farklılıklar ve olumsuzluklar olduğunu sorduk.
Başkan Cebeci değişikliğin getirisi ve götürüsünü şu şekilde sıraladı:

 • Temfed başkanı emlakçıların yanında değil sadece kurdukları şirketin şubelerini satmak peşinde.
 • Meslek sahipsiz kaldığını 30 m2 de bir değişiklik yapılmadı sadece ruhsat bölümünde 20 m2’ye düşünüldü.
 • Temfed’in emlak sektörüne katkısının olmadığını aksine yönetmelikte baskı yapıp sabıkalı insanların önlerini açtı.
 • Küçük ölçekli bir dernek olan Temfed tüm Türkiye’ye mal ediliyor.
 • Sınavlarda usulsüzlükler yapıldı; Myk sınavlarında ŞAHİBE yaşandı ve bu yaşananlar whatsapp konuşmalarında sabit.
 • Eski yönetmelikte 2 yıl üzeri ceza alan kişiler buna oda ve dernek başkanı dahil belgeleri iptal olmuşken bu başkanları kurtarmak için 5 yıl üzeri suç işleyenler şeklinde değiştirilip resmen mesleğe ihanet edilmiştir.
 • Emlakçılık mesleği Tüm Sabıkalıların Rahatlıkla Yapacağı Meslekler Arasına Sokulmuştur
 • Değişiklikte Lise Mezuniyeti Yani Lise Mezunu Altı Bu Mesleği Yapamayacaktır, Buna Göre Bir Çok Oda Başkanı Lise Mezunu Değilken Başkanlıkları Neden Düşürülmüyor Konusu Halkta Çelişki yaratmaya devam ediyor.
 • Bursa Dahil Tüm Oda Başkanları 05.06.2018 Yılından Sonra ilk Okul Mezunu Kişileri Kayıt Yaparak Suç işlediler.
 • Ülkede Bir Çok ilk Okul Mezunu Başkanlar Tarafından Sırf Odaya Kayıt Ücreti Alabilmek ve Oda üye Sayısını Yükselterek Maaşlarının Yükselmesi için Yönetmeliğe Aykırı Üye Kaydı Yapmıştır 05.06 2018 Tarihinden Sonra 30 m2 Dükkanı Olmayan ve Lise Mezunu Olmayan Üyelere Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Sözü Verilerek Kişileri Odaya Kayıt Yapılmıştır ve Myk Seviye 5 sınavlarına Sokulup insanlar milyarlarca zarara uğratılmıştır buna göre zarara uğrayan esnaflar emlak odası başkanlarına ve myk sınavı düzenleyenlere paralarının iadesini isteyerek vede dolandırıldıkları gerekçesiyle dava açacaklarını bizzat dile getiriyorlar.
 • Oda tarafından mağdur olanlar devamlı derneğimizi arayarak sorunlarını dile getiriyorlar. Bu mağduriyetler nasıl ve kim tarafından giderilecek? İfadelerine yer veren Cebeci:
 • ”Emlakçılık mesleğinin ehli kişiler eliyle yürütülmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
  14 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

Benzer Bursa Haberleri:Tema Tasarım |