Ana Sayfa Dünya, Gündem 20 Eylül 2020

BELARUS HALKI RUSYA DESTEKLİ DİKTATÖRE KARŞI DİRENİYOR

Belarus’un başkenti Minsk’te on binlerce muhalif destekçisi, yetkililerin yoğun bir polis varlığı konuşmasına rağmen yürüdü. Protesto, memurların…

Belarus’un başkenti Minsk’te on binlerce muhalif destekçisi, yetkililerin yoğun bir polis varlığı konuşmasına rağmen yürüdü. Protesto, memurların başkentte düzenlenen bir kadın yürüyüşünde yüzlerce göstericiyi gözaltına almasından bir gün sonra geldi

İsimsiz hackerlar hükümet karşıtı gösterilere yapılan baskılara misilleme olarak 1.000’den fazla polis memurunun kişisel verilerini sızdırırken askeri kamyonlar ve araçlar Minsk’in merkezine girdi. Uzun zamandır Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko’nun ayrılması çağrısı yapan protesto hareketi, 9 Ağustos’taki tartışmalı seçim galibiyetinden bu yana her hafta kitlesel mitingler düzenliyor.

En son muhalefet protestoları Pazar günü GMT saatiyle 11: 00’de, muhalefetin sosyal medyadan göstericilerin Minsk’in merkezinde ve diğer şehirlerde toplanması çağrısıyla başladı. Kırmızı-beyaz protesto bayrakları tutan insanlar, merkezi bir caddenin tamamını işgal eden “Adalet Yürüyüşü” nde toplandılar ve Lukashenko’nun ofislerinin bulunduğu, sıkı korunan Bağımsızlık Sarayı’na doğru yürüdüler.

“Korkaklar kadınları dövüyor” ve “Defolun!” Gibi sloganlar taşıyan pankartlar açtılar.
Siyah balaklavalı çevik kuvvet polisi, başlangıçta bayraklar ve tabelalar taşıyan göstericileri ara sıra gözaltına alırken, bazı insanlar tutuklanmaktan kaçmak için bir alışveriş merkezi ve bir fast-food restoranına sığındı. Belarus muhalefet haber siteleri, askeri konvoyun Minsk merkezine gidip yanında dikenli tel ruloları getirdiği video ve fotoğraflarını yayınladı.

Belarus toplu tutuklamaları protestoları durduramadı
Protesto, çevik kuvvet polisinin Cumartesi günü sözde “Kıvılcım Yürüyüşü” için parlak aksesuarlar giyerek çıkan barışçıl kadın göstericilere saldırması sonrasında geldi. Polis, protestocuları kamyonetlere sürükledi, bazı kadınları ayaklarından kaldırdı ve taşıdı.

Belarus içişleri bakanlığı sözcüsü Olga Chemodanova Pazar günü yaptığı açıklamada, polisin Minsk’te 415, diğer şehirlerde ise 15 kişiyi kitle gösterileriyle ilgili kuralları çiğnedikleri için gözaltına aldığını söyledi. 385’in serbest bırakıldığını söyledi. Chemodanova, Belarusluları bu tür protestoları organize ettikleri için cezai suçlamalarla karşı karşıya kalacakları konusunda uyardı.

Cumartesi günkü gözaltıların sayısı geçen hafta benzer bir protestodan çok daha yüksekti ve muhalefet Koordinasyon Konseyi’ni “barışçıl protestoculara yönelik şiddetin tırmanmasında yeni bir aşama” konusunda uyarıda bulunmaya sevk etti. Tutuklananlar arasında protesto hareketinin en önemli yüzlerinden biri olan 73 yaşındaki aktivist Nina Baginskaya, daha sonra serbest bırakılmasına rağmen.

Cumhurbaşkanlığı Sarayının Çatısına Keskin Nişancılar yerleştirdiler

Her yerde askeri teçhizat ve zırhlı araçlar. İnternet kesintiye uğradı. Metro trenleri şehir merkezinde durmuyor.

1994’ten beri iktidarda olan Lukashenko, geçen ay yapılan anketlerin yüzde 80,1’i ile resmen galibi ilan edildi. Ancak muhalefet sahtekarlık iddiasında bulunuyor ve Litvanya’ya sığınan muhalefet lideri Svetlana Tikhanovskaya’yı asıl kazanan olarak görüyor.

Bir video klipte Tikhanovskaya, Belaruslu arkadaşlarını sözde “Adalet Yürüyüşü” nde yaşamaya değer bir ülke için savaşmaya devam etmeye çağırdı. 38 yaşındaki, “Her hafta kendinizi ve dünyaya Belarus halkının bir güç olduğunu gösteriyorsunuz” dedi.

AB, seçime hile karıştırmak ve protestoculara yönelik şiddetli baskılar yapmakla suçladığı kişilere karşı yaptırımlar hazırlarken, Tikhanovskaya Pazartesi günü Brüksel’de Avrupa Birliği dışişleri bakanları ile buluşmaya hazırlanıyor. Yetkililer, Tikhanovskaya’nın Koordinasyon Konseyi’nin liderliğini oluşturan veya onları ülke dışına atan birçok müttefikini hapse attı.
20 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |