Ana Sayfa Gündem, Politika 27 Temmuz 2020

BELEDİYE DERE YATAĞINA KREŞ YAPTI 4 YILDIR ÇÜRÜMEYE TERK ETTİ

Kamu görevini yürütenlerin halktan toplanan vergileri nasıl keyfi, plansız ve pervasızca harcadıklarının bir örneği İstanbul Maltepe de…

Kamu görevini yürütenlerin halktan toplanan vergileri nasıl keyfi, plansız ve pervasızca harcadıklarının bir örneği İstanbul Maltepe de Kılıçdaroğlu’nun toz kondurmadığı prenslerinden Belediye başkanı Ali Kılıç tarafından ibreti alemlik olarak sergileniyor.

Dere yatağına yaptıkları bina 4 yıldır atıl çürümeye terk edildi; Giden halkın parası nasılsa ve nasılsa hesap soran da yok bedel ödeten de!!!

DERE YATAĞINA KREŞ YAPTILAR
Belediye Kreş yapmak için öyle bir arazi belirledi ki, aklı selim hiç kimse buna akıl sır erdiremedi. Kanunlara göre dere yataklarına inşaat izni, ruhsatı, imar izni vermeyen gerek yerel ilçe belediyesi, gerek il büyük şehir belediyesi ve gerekse de İSKİ (İstanbul Özelinde) iznine tabi iken; ilçe belediyesinin dere yatağına bina inşa etmesi adeta kanunlar sadece vatandaşlar için geçerli, kamu idarelerini ve belediyeleri bağlamaz dedirtiyor.

MEZARLIK YANINA KREŞ AÇMAK DAHİCE
Çocuk kreşi olarak planlanıp yapılan bu binanın mezarlıkla yan yana olması ise tam bir komedi. Gülsuyu mezarlığı bitişiğine inşa ettikleri bu kreşte minicik çocukların ruh sağlığının, psikolojilerinin etkilene bileceklerini göz önünde bulundurmayan bilimsellikle alakasız bir belediyecilik anlayışının ibretlik vesikası olarak dere yatağında çürümeye devam ediyor.

SORULARA HER ZAMANKİ GİBİ CEVAP VERMİYORLAR
Konu ile ilgili başvurduğumuz Maltepe belediye yetkililerinin soruları cevapsız bırakması adete ağızlarına fermuar çekmesi belediye başkanı tarafından adeta kurulmuş bir korku imparatorluğunun fotoğrafı mahiyetindeydi. Cevapsız kalan sorulara rağmen yerelde konuşulan ciddi iddialar adeta 4 yıldır çürümeye terk edilmiş binanın akıbetini doğrular mahiyette.

İKİ BAKANLIKTAN İZİN ALINAMADI
Kreş açmakla ilgili yönetmelikte yer alan ‘Açılış İzni İçin Gerekli Belgeler’ başlıklı bölümden de anlaşılacağı üzere;
Mevcut yapının içinde inşa edildiği alanın Kreş için uygun fiziki şartlara sahip olmadığı ve bu nedenle de İskan Raporunun ve Bayındırlık Müdürlüğünün tasdikli planı ve uygunluğunu gösterir raporunun olmadığından ve Kreş Yönetmeliği münasebetiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının iznine bağlı Kreş açma şartlarını barındırmadığından kaynaklı KREŞ olarak hizmete açılmasının mümkün olmadığı belirtiliyor.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a Sorular:
—DERE YATAĞINA VATANDAŞ BİNA YAPARSA SUÇ TEŞKİL EDERKEN SİZ VATANDAŞA ÖRNEK OLMANIZ GEREKİRKEN BU BİNAYI DERE YATAĞINA NEDEN YAPTINIZ?

—DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE DERE YATAĞINA KREŞ YAPILMAZ; BU PROJEYİ HANGİ BİLİMSEL KISTASLARA GÖRE HAYATA GEÇİRDİNİZ?

—HALKIN VERGİLERİYLE YAPTIĞINIZ BU HUKUKSUZ BİNAYI 4 YILDIR NEDEN ÇÜRÜMEYE TERK ETTİNİZ?

—ORTAYA ÇIKAN BU KAMU ZARARININ SORUMLUSU OLARAK GEREĞİNİ YAPACAK MISINIZ?
27 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |