Ana Sayfa Gündem 21 Ağustos 2020

BELEDİYEDE GAZETECİYE ORGANİZE SALDIRI

BELEDİYEDE GAZETECİYE ORGANİZE SALDIRIYÖREM Gazetesi İmtiyaz Sahibi Şaban Önen’e çirkin saldırıKaracabey YÖREM Gazetesi İmtiyaz Sahibi Şaban Önen,…

BELEDİYEDE GAZETECİYE ORGANİZE SALDIRI
YÖREM Gazetesi İmtiyaz Sahibi Şaban Önen’e çirkin saldırı
Karacabey YÖREM Gazetesi İmtiyaz Sahibi Şaban Önen, önceki gün saat 14.30 sıralarında Belediye Kamyon Garajı’nda yer alan otoparkta, işletme…

Karacabey YÖREM Gazetesi İmtiyaz Sahibi Şaban Önen, önceki gün saat 14.30 sıralarında Belediye Kamyon Garajı’nda yer alan otoparkta, işletme sahibi Serkan A.’nın başı çektiği ve Batuhan E. ile ismi henüz belirlenemeyen 2 kişinin saldırısına uğradı.

Olay sonrası Karacabey Devlet Hastanesi’nde müşahede altına alınan Önen’in, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Saldırı esnasında Serkan A.’nın, “Sen belediye başkanı olan dayım hakkında nasıl yazı yazarsın, benim dayım adam gibi adam” dediğini belirten Şaban Önen, “Kin kusan bu kalleşçe saldırı sonrası darp edildim. Başta Serkan A. olmak üzere saldırganlardan şikayetçiyim. Esnaf kisvesi altında 3-5 kendini bilmez kişiler hakkında olay hukuka intikal ettiği için yorum yapmak istemiyorum. Gazetecilik yaptığımız süre içerisinde gün geldi seçilmişlerin hoşuna gitmeyen haberlerini yayınladığımız için hakkımız olan ilanlarımız kesilerek cezalandırıldık, gün geldi kendini bilmez dalkavukların kendi sosyal paylaşımlarında adi, yalancı gibi hakaret içeren sözlerine maruz kaldık, gün geldi bıçaklı sopalı saldırılara uğradık, gün geldi telefonda sinkaflı sözler işittik.

Maalesef güzel ilçemizde son yıllarda insanlar bilinçli olarak kutuplaştırıldı. Tahammülsüzlük sebebiyle ilçede ‘Kurtlar Vadisi’ oynanmak isteniyor. Ben ahlak yoksunu bir kaç kişiyi değerlendirmekten ziyade fotoğrafın bütününe bakıyorum. Bu çirkin olay karşısında ellerini ovuşturanlar bilsinler ki, bugün her ne kadar kalemimiz kırılmak istense de doğru, dürüst ve ilkeli haber anlayışımızla daha da güçlenerek gerçekleri yazmaya devam edeceğiz.” dedi.

“GEREKEN CEZA VERİLSİN”
Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, saldırıyı kınadığını açıkladı. Kolaylı yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi:
“Karacabey Yörem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Şaban Önen’e bugün saat 14.30 sıralarında Belediye Kamyon Garajı’nda yer alan otoparkta, 4 kişinin saldırısına uğradığını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Olay sonrası Karacabey Devlet Hastanesi’nde tedaviye alınan meslektaşımız Şaban Önen’in, sağlık durumunun iyi olması en büyük tesellimiz. Geçmişten günümüze ne yazık ki basın çalışanlarına yönelik saldırılar yaşanmaktadır. Meslektaşlarımız yazdıkları yazılar, yaptıkları haberler nedeniyle hedef olmaktadır. Bu tür çirkin saldırılar bizleri yıldırmadı, yıldırmayacaktır. Beklentimiz saldırganların yakalanarak gereken cezanın verilmesidir”

”ÖNEN’E YAPILAN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ”
Anadolu Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Orhan Efe, Karacabey Yörem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Şaban Önen’e yapılan saldırıyı şiddetle kınadı. Saldırı…
Anadolu Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Orhan Efe, Karacabey Yörem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Şaban Önen’e yapılan saldırıyı şiddetle kınadı. Saldırı olayı ile ilgili açıklama yapan AGB Genel Başkanı Orhan Efe, şu ifadelere yer verdi:

“Karacabey Yörem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Şaban Önen’e, Karacabey Belediye Kamyon Garajı’nda yer alan otoparkta, sinsice 4 kişi tarafından yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Olay sonrası Karacabey Devlet Hastanesi’nde tedaviye alınan meslektaşımız, kardeşimiz Şaban Önen’e acil şifalar diliyoruz.

Gazeteciler; yazdıkları yazılar, yaptıkları haberler ve yorumlar nedeniyle maalesef sık sık saldırıların hedefi olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Gazetecilerin yazdıkları haberleri ve yorumları beğenmeyenler, hukuk önünde haklarını arayabilirler. Şiddet, kaba kuvvet, tehdit asla kabul edilemez. Bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Hiçbir saldırı, özgür Anadolu Basını’nı susturamaz. Adli ve idari olarak yapılacak işlemlerin sonuna kadar takipçisi olacağız. Meslektaşımız Şaban Önen’e ve Karacabey Yörem Gazetesi mensuplarına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.”

”YEREL KAMU GÜVENLİĞİ SORUMLULARINI VE SAVCILIĞI GÖREVE DAVET EDİYORUZ”
Özgür İfade Gazetesi emekçileri olarak ”Sayın Şaban Önen ve Yörem Gazetesine geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyor; kamu hizmeti yapan gazetecilere saldırılara sessiz kalan başta yerel kamu güvenliğinden sorumlu yöneticiler olmak üzere Cumhuriyet Savcılığının gereğini yaparak eşkıyalık düzeni özentisi içinde olan bu ve benzeri çete örgütlenmelerinin üstüne gitmelerini bekliyoruz”
21 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |