Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Kültür, Maltepe, Türkiye 19 Şubat 2020

BELEDİYESİNDEN İLÇE BAŞKANLIĞINA CEMEVİNE TOP YEKÜN SALDIRI

‘Ali Kılıç’a Oy Vermedim Partime Oy Verdim Diyen Aleviler Şimdi Ne Diyecek?’İstanbul Maltepe ilçesinde 28 yıldır yapılmaya…

‘Ali Kılıç’a Oy Vermedim Partime Oy Verdim Diyen Aleviler Şimdi Ne Diyecek?’
İstanbul Maltepe ilçesinde 28 yıldır yapılmaya çalışılan ilçede ki tek Cemevi mevcut belediye başkanı Ali Kılıç’ın 2014 de göreve gelmesiyle birlikte belediye tarafından tertiplenen yoğun saldırıların hedefi oldu.

ANAP TAHSİS YAPTI, AKP TEMEL ATTI; CHP ÇÖKÜYOR
1992 de temeli atılan arsası dönemin ANAP’lı belediye başkanı Bahtiyar Uyanık tarafından tahsis edilen; daha sonra göreve gelen AKP’li belediye başkanı Fikri Köse’nin temelinin atılmasına destek verdiği ilçede ki tek Cemevine 2014 de göreve gelen CHP’li belediye başkanı Ali Kılıç belediyenin malı yapmak için bir çok akıl dışı girişimde bulundu.

BELEDİYE BAŞKANINDAN ALEVİLERE HAKARETLER, İSNATLAR
Alevileri devlet ile karşı karşıya getirecek tehlikeli oyunu bile oynamayı göze alan belediye başkanı Kılıç; Kaymakamlıklara ”İşgalci, Güruh, Hakkı olmayan yeri işgal ediyorlar, polis zoruyla buradan atın” gibi akıl tutulması hakaretler ve isnatlarla yaptığı başvurularını ilçe Kaymakamları ret ettiler.

ARSA BENİM MANTIĞI İLE CEMEVİNİ SATIP KİRAYA VERDİ
Cemevini tüm Maltepe halkından gizli 2016 da Süreyayapaşa vakfına devrettiği, 2017 ise Süreyayapaşa vakfı elde ettiği ganimeti aylık gelirinin %15’inin kendisine veri,lmesi şartı ile belediyenin ticari Mataş şirketine 25 yıllığına kiraya verdiğini; Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra mazbatasını aldığı günün öğleden sonrasın da belediye başkanı Ali Kılıç’ın Kaymakamlığa yaptığı bu başvurularla öğrenmişti.

ALİ KILIÇ’A DEĞİL PARTİSİNE OY VERMİŞLERMİŞ!
Bütün bu gelişmeler yaşanırken bölgede bir çoğu CHP’ye oy vermiş Aleviler tepki gösterirken ‘neden Kılıç’a oy verdiniz’ sorularına verdikleri cevaplarda kendilerini şöyle savunmuşlardı.
”Ali Kılıç’a oy vermedim, partime oy verdim”
Geçtiğimiz günlerde yapılan kongre de chp ilçe başkanlığına seçilen Ali Cengiz Erol bir toplantıda kullandığı ifadeler adeta ”Kılıç’a değil partime oy verdim” diyen alevilere adeta tokat oldu.

BUDA OY VERDİĞİNİZ PARTİNİZ!
Chp ilçe başkanı ilçe binasında yaptığı bir konuşmada ”Cemevinin yurdunu biz çalıştıracağız” beyanıyla aslında belediye başkanı Ali Kılıç ile aynı nokta da ve düşünce de olduğunu net bir şekilde ortaya koymuş oluyor. İlçe başkanı Cemevinde düzenlenen bir toplantıda Cemevi için ”Ali Başkanın iki dudağının arasında” diyerek Alevi toplumuna bakış açılarını net bir şekilde ortaya koymuştu. Bir toplumun kaderini, yaşamsallığını, inancını, ibadethanesini bir kimsenin iki dudağının arasında olduğunu beyan edip sonrada kalkıp demokrasi eşitlik, hak, hukuk ve adalet gibi anlayışınızla örtüşmeyen kelimelerle Türkiye kamuoyuna oyun oynayamazsınız

AHLAKLI İNSANLARA GÖREV DÜŞÜYOR
Belediye tarafından ilçe de ki tüm camilerin her türlü ihtiyaçları karşılanırken, Zümrütevler mahallesinde bir caminin yapımını tamamlayıp Diyanete dolayısı ile Sünni topluma (olması gerektiği gibi) teslim ederken; yine ilçede ki Kilise için belediye tüm imkanlarını seferber ederken ilçede ki tek cemevini belediyenin mülkiyetine neden çevirmeye çalışıyorsunuz sorusunu aslıda tüm demokrat insanların sorması gerekiyor.

ALİ KILIÇ’IN ÖTEKİ YÜZÜ: ‘CAMİLERİ VER CEMEVİNE ÇÖK!’
Kaldı ki geçtiğimiz günlerde arsası ve binası İBB’ye ait ve İBB tarafından yapılmış 3 tane caminin Diyanet işleri başkanlığına devri yapılmıştı. Camileri Sünni topluma devredip cemevlerini belediye malı yapmanın nasıl ahlaki bir açıklaması var ise bunun chp genel merkezi ve başta da Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanmalıdır.

  • Kılıç’a değil partime oy verdim diyen Aleviler ilçe başkanınızın belediye başkanı ile aynı ortak düşüncede olmasından ve Cemevini belediye malı yapma arzusunu açığa vurması hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • Camileri olması gerektiği gibi Sünni topluma devredip çıkarken, Cemevlerine neden çökmeye çalışıyorsunuz?
  • Arsa belediyenin mantığı ile Cemevine çökmeye çalışıyorken, başta Maltepe ilçesinde ve İBB sınırları içinde ki camilerin üzerinde bulunduğu arsaların bir çoğu belediyenin değil mi?
  • Bu güne kadar kaç tane camiye bu şekilde çökmeye kalkıştınız ki Maltepe de ki tek Cemevine de aynı perspektif de çökmeye çalışıyorsunuz?
  • Belediye olarak kendi yaptığınız binayı yandaşa verip, Alevi toplumunun kendi yaptığı binaya neden çöküyorsunuz?
  • Maltepe belediyesi tarafından yapılan ”Başıbüyük Kültür Merkezini’ yine tüm Maltepe halkından gizli yandaş firmaya 29 yıllığına peşkeş çekip; Alevilerin ilçede ki tek Cemevini neden belediyenin malı yapmaya çalışıyorsunuz?
  • Aleviler ve Alevilik üzerinden bu tezgahları neden tertipliyorsunuz?
    19 Şubat 2020 / Abidin SARI – ÖZGÜR İFADE


Tema Tasarım |