Ana Sayfa Gündem 17 Kasım 2020

BEMDER BAŞKANI CEBECİ: ‘ODA BAŞKANLARININ YETKİ BELGESİ YOK’

Bursa İl Ticaret Müdürlüğünde Ticaret Bakanlığının ‘Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmeliğe’ aykırı işlemlere ilişkin şikayetler son bulmuyor. Bursa…

Bursa İl Ticaret Müdürlüğünde Ticaret Bakanlığının ‘Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmeliğe’ aykırı işlemlere ilişkin şikayetler son bulmuyor.

Bursa Emlak Müşavirleri Esnafları Derneği (BEMDER) Başkanı Erkan Cebeci ” İstanbul Oda Başkanı Bursa Oda Başkanı Dahil Türkiye’de Bir Çok Oda Başkanının Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Yok” iddiasını gündeme getirdi.

BEMDER Başkanı Cebeci yaşananlara ilişkin şöyle dedi:
”İstanbul Emlak Odası Başkanı Nizamettin Aşa Başkanın Kendisine Ait Emlak Ofisi Dahi Yok Ofisi Olmadığı için Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi de Yok.
Bursa Emlak Odası Başkanı Erdal Çelebi’nin Geçmişteki Sabıkasından Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi iptal Edildi.

Muğla Milas Dernek Başkanı Mehmet Kırkık’ın Belgesi Sabıkadan iptal olmuştu.


Ayni Zamanda Türkiye Genelinde Bursa da Dahil Bir Çok Oda Başkanı Lise Mezunu Dahi Değiller Oysaki Yeni Yönetmelikte 05.06 2018 Yılında Çıkan Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Alma Koşullarından Biri En Az Lise Mezunu Olabilme Şartı Sektörde Bir Çok Sabıkası Olan Kişilere Düzenleme Yapılırken ilk Okul Mezunlarına Ayni Hak Verilmedi.

Oysa Oda Başkanları 05.06.2018 Tarihinden itibaren Odaya En Az Lise Mezunu Olmadan Kayıt Yapılmaması Gerekirken Oda Başkanları Oda Üyeleri Yükselmesi için Kayıt Yaptı Binlerce ilk Okul Mezunu Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Alamadı Bu Sebepten Oda Başkanlarını Dolandırıcılık Suçlamasıyla Dava Açmaya Hazırlanan Üyeler Şimdi Başkanların Talimatı İle Bekletiliyor.

Sektör Kan Ağlıyor iken Birde Bu Sorunla Mücadele Eden Üyeler Mağdur Ediliyor Yönetmeliğe Aykırı Davranmakta Suçtur Esnaf Sicil ve Emlak Odası Kayıt Yapmaması Gerekirdi Ama Yinede Yapmaya Devam Ettiler Myk Seviye 4 ve 5 Belgeleri ile Odalar Borçlarını Kapattılar Türkiye’deki Bir Çok Oda Borç Batağında Bir Çok Başkan Gideceğini Anlayınca Odayı Daha çok Borçlandırıyorlar.

Ülke Genelinde Bir Kriter Getirmedikçe Rant Çıkar Menfaat ilişkileri Bitmedikçe Oda Seçimleri Şeffaf Olmadıkça Bu Hatalar Devam Edecektir Bursa Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Erkan Cebeci Sadece Bursa Değil Tüm Türkiye deki Meslektaşlarımızı Düşünmemiz Gerekir

Bir Başkan Lise Mezunu Olmadan Başkanlığa Devam Edebiliyorsa O zaman Üye Kayıtları da Yapılmalı Ülke Genelinde ilk okul Mezunları Çok Mağdur Biz Bu Konuları Her Hafta Cuma Günü Saat 15:00 de Canlı Yayınlar Yaparak Türkiye’deki Meslektaşların Sorunlarını Dile Getiriyoruz” dedi.
18 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |