Ana Sayfa Gündem 27 Haziran 2020

BEŞ YABANCI ŞİRKET HAYRINA TÜTÜN SATIŞI 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN YASAK!

BEŞ YABANCI ŞİRKET HAYRINA TÜTÜN SATIŞI 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN YASAK!Vatandaşın sigara zamlarından sonra yöneldiği tütün satışına 1…

BEŞ YABANCI ŞİRKET HAYRINA TÜTÜN SATIŞI 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN YASAK!
Vatandaşın sigara zamlarından sonra yöneldiği tütün satışına 1 Temmuz’dan sonra yasak geliyor. Resmi gazetede yayınlanan değişiklik ile 1 Temmuz’dan sonra dolu şekilde makaron veya yaprak sigara kağıdı satışı yasaklanıyor.

Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklik ile 1 Temmuz’dan sonra dolu şekilde makaron veya yaprak sigara kağıdı satılamayacak.
Sigaraya gelen zamlardan sonra yurttaşların yöneldiği tütün satışına 1 Temmuz’dan sonra kısıtlama geliyor. 7247 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanun’da yer alan maddelerle, 1 Temmuz’dan itibaren sarma sigara satışı yasaklandı.

Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün, tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere yönelik cezaya ilişkin uygulama, 1 Temmuz 2020’de yürürlüğe girecek.

5 YABANCI ŞİRKETİN HAKİMİYETİ
Şubat 2008’de Tekel Sigara’nın British American Tobacco’ya satılmasının ardından Türkiye’deki sigara pazarı 5 yabancı şirketin hâkimiyetine geçmiş durumda.
Türkiye’deki günlük 15 milyon paket tüketim göz önüne alındığında her gün yabancı sigara üreticilerine 45 milyon lira ödeniyor.

Philip Morris Sabancı (Philsa)
Marlboro sigarasıyla tanınan ABD – Türk ortaklığı Philip Morris Sabancı, yaklaşık yüzde 41’lik payıyla pazarın hâkimi durumunda gözüküyor. Tekel tarafından ithal edilen ürünleriyle 1984’te Türkiye’ye giren Philip Morris, 1991’de Sabancı Holding ile ortaklık kurarak Philsa’yı oluşturdu. 1992’de İzmir Torbalı’da üretime geçen ortaklık Marlboro, Parliament, LM gibi sigaraları üretiyor.

British American Tobacco (BAT)
Şubat 2008’de 1 milyar 720 milyon dolara özelleştirmeden Tekel Sigara’yı alan İngiliz BAT ise yaklaşık yüzde 38’lik payıyla pazarın ikinci büyük şirketi olarak gözüküyor. Fabrikası Tire’de olan BAT, Viceroy, Pall Mall ve Kent gibi sigara markalarını üretiyor.

Japan Tobacco International (JTI)
Japon JTI ise Türkiye’de üretime 1993’de İzmir Torbalı’da kurduğu tesisle başladı. Yaklaşık yüzde 10 pazar payı olan şirket, Camel ve Winston gibi markaların üreticisi.

European Tobacco
Mersin’deki tesisinde Winner, Vigor gibi sigaraları üreten İngiliz – Türk ortaklığı European Tobacco ise yaklaşık yüzde 7 pazar payına sahip.

Imperial Tobacco
Davidoff ve West sigaralarıyla bilinen İngiliz Imperial Tobacco’nun pazar payı ise yaklaşık yüzde 3.
27 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |