Ana Sayfa Dünya, Gündem 10 Ağustos 2020

BEYAZ SARAY’DA TRUMP’A SUİKAST GİRİŞİMİ

BEYAZ SARAY’DA TRUMP’A SUİKAST GİRİŞİMİ BİR KİŞİ ÖLDÜABD Başkanı Donald Trump, bir Gizli Servis ajanı tarafından bir…

BEYAZ SARAY’DA TRUMP’A SUİKAST GİRİŞİMİ

BİR KİŞİ ÖLDÜ
ABD Başkanı Donald Trump, bir Gizli Servis ajanı tarafından bir basın toplantısından aniden çıkarıldıktan sonra Beyaz Saray yakınlarında birinin vurulduğunu söyledi.

Trump gazetecilere, olayın “çok iyi kontrol altında” olduğunu söyledi.
Güvenlik ekibinden bir kişi, muhabirlere yaptığı konuşmalar sırasında sahneye çıkmış ve kulağına fısıldadı.

Bay Trump’ın “Ah!” Dediği duyuldu. ve brifing odasından çıkarken “neler oluyor”. Beyaz Saray olay sırasında tecrit altına alındı.

Cumhurbaşkanı, Pazartesi günkü olay sırasında podyumdaki ajan tarafından cezasının ortasında sözünü kesmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Gizli Servis ajanlarının Beyaz Saray dışında silahlı olduğunu iddia eden bir adamı vurarak yaralamasının ardından basın toplantısından çıkarıldı.

Gizli Servis, olayın bileşikten bir blok ötede, bir memurun kendisine “saldırgan” bir şekilde koşan şüpheliye ateş açmasıyla meydana geldiğini söyledi.

Bir ajan daha sonra Bay Trump konuşurken sahneye çıktı ve onu uzaklaştırdı. Başkan, durumun kontrol altında olduğunu söylemek için dakikalar sonra geri döndü.

ABD Gizli Servisi, olayın Pazartesi günü 17. Cadde ile Pennsylvania Ave’nin köşesinde – Beyaz Saray çevresi dışında meydana geldiğini söyledi.

Kimliği belirlenemeyen 51 yaşındaki bir adamın memura yaklaştığı, kendisine silahları olduğunu söylediği ve “tetikçi duruşunu” üstlendiği ve bunun üzerine memurun onu gövdesinden vurduğu belirtildi.

Gizli Servis adamın silahlı olup olmadığını söylemedi. “Hem polis hem de şüphelinin daha sonra hastaneye kaldırıldığını” ve “bu olay sırasında hiçbir zaman Beyaz Saray kompleksinin ihlal edilmediğini” de sözlerine ekledi.

Bay Trump ve personeli gittikten sonra, brifing odasının kapıları içerideki gazetecilerle kilitlendi. Başkan dokuz dakika sonra döndüğünde, “Kolluk kuvvetleri birini vurdu, şüpheli görünüyor” dedi.

Kişinin kendisine karşı kötü niyetli olup olmadığını bilmediğini söyledi. Başkan, “Benimle hiçbir ilgisi olmayabilir,” dedi.

Bir gazeteci, Bay Trump’a olaylardan rahatsız olup olmadığını sordu. O cevapladı: “Şaşırmış görünüyor muyum?”

Başkan ekledi: “Dünyanın bu olması talihsiz bir durum, ancak dünya her zaman tehlikeli bir yer oldu. Bu benzersiz bir şey değil.”

Associated Press’e göre District of Columbia itfaiye teşkilatı, bir adamın ciddi veya muhtemelen kritik şekilde yaralandığını söyledi. Haber ajansı ayrıca yetkililerin, bireyin akıl hastalığı olup olmadığını araştırdıklarını da bildirdi.
11 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

Etiketler:


Tema Tasarım |