Ana Sayfa Dünya, Gündem 4 Eylül 2020

BEYRUT FACİASINDAN 30 GÜN SONRA MUCİZE

Mucizenin Sahibi Flash, Mucizenin Adı BekleniyorBeyrut’taki faciadan 30 gün sonra yaşam umudu! Enkaz altından nabız sinyalleri alındı.Cuma…

Mucizenin Sahibi Flash, Mucizenin Adı Bekleniyor
Beyrut’taki faciadan 30 gün sonra yaşam umudu! Enkaz altından nabız sinyalleri alındı.
Cuma günü Beyrut’ta kurtarma ekipleri, tam bir ay önce Beyrut limanında meydana gelen patlamanın enkazı altına gömülmüş olası hayatta kalanları aramaya devam ettiler ve Lübnan’ın başkentinin Gemmayzeh bölgesindeki bir binanın enkazında hala yaşam izleri tespit edildi.

Sivil savunma gönüllüsü Qassem Khater, aramaya liderlik eden Şili kurtarma ekibine ait Flash isimli kurtarma köpeğinin tepki vermesiyle odaklanan bölgede sensörlerin Cuma sabahı beş kez nabız tespit ettiğini, ancak yerini tam olarak belirleyemediklerini söyledi. Şantiyede 20 saat boyunca bunaltıcı sıcakta çalışan Bay Khater, nabzın Perşembe gecesine göre dakikada yedi kalp atışıyla daha zayıf olduğunu söyledi.

Şilili kurtarıcıların yeni bir eylem planı üzerinde çalıştığını söyledi. Arama ekipleri, patlamadan bu yana yıkılan binada mahsur kalmasına rağmen hayatta olan bir kişinin, muhtemelen bir çocuğun olabileceğine inanıyor. Bir kurtulan arayışı, liman patlamasının koronavirüs salgını ve Lübnan’ın on yıllardır görülen en kötü ekonomik krizinin sefaletine katkıda bulunduğu halkı perçinledi. Patlamada 190’dan fazla kişi öldü, 6.000’den fazla kişi yaralandı ve başkentin geniş alanlarını tahrip etti.

Oscar adayı Lübnanlı film yönetmeni Nadine Labaki, hayatta kalan birini bulmanın ülkeye umut getireceğini söyledi. The National’a “Şansın düşük olduğunu bilmeme rağmen yine de buna inanmak istiyorum .” “Bu küçük umut parıltısına bağlıyız. Hepimizin daha iyi günlerin önümüzde olduğuna inanmamız gerekiyor.”

Bayan Labaki, Perşembe günü saat 17: 00’den beri kurtarma alanında bulunduğunu ve yetkililere kazmaya devam etmeleri için baskı yaptığını söyledi.

Kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için Perşembe gecesi bölgeye vinç getirildi. Şili ekibi daha sonra tehlikeli koşullar nedeniyle çalışmalarını durdurmaya zorlandı. Beyrut itfaiye teşkilatından Teğmen Michel El Murr, Reuters’e saat 23.00’den kısa bir süre önce, kurtarma görevinin sabaha kadar askıya alınacağını, çünkü bir duvarın çökme tehdidinde bulunacağını söyledi.

Ancak sivil savunma ekibi, kurtarma görevini durdurduğu için Lübnan ordusunu azarlayan kızgın bir seyirci kalabalığının yoğun baskısının ardından enkazı kaldırma konusundaki özenli çalışmaya geri döndü. Beyrut’un Gemmayzeh bölgesindeki hasarlı binanın ikinci katındaki molozları elden geçirerek, yere kaya ve moloz atarak çalıştılar.

Lübnan Barosu Başkanı Avukat Melhem Khalaf, The National’a sivil savunma çalışanları arasındaki uzmanlık eksikliğinden endişelendiğini söyledi. Lübnan ordusu üyeleri ve sahadaki sivil savunma ekibi başkanı ile devam eden kurtarma çabalarını tartıştıktan kısa bir süre sonra, “Dayanışma yeterli değil. Bir kurtarma görevi kendiliğinden olamaz.” Dedi.

Yaşam belirtileri
Arama, kurtarma ekiplerinin enkazda insanların hala hayatta olabileceğine dair işaretler tespit etmesiyle başladı. Kurtarma görevlisi Eddie Bitar Perşembe günü yaptığı açıklamada, harabeye gömülü bir hayatta kalanın varlığını gösteren bir sıcaklık sensörü ile nefes alma ve nabız kanıtı olduğunu söyledi.

Kurtarma ekibinin bir başka üyesi The National’a Beyrut’un Gemmayzeh bölgesindeki binanın ikinci katında iki ceset bulduklarını söyledi. İşçi, bina düştüğünde biri destek duvarı ile korunursa bir “yaşam üçgeni” olabileceğini söyledi.

Ekibin, enkaz altında 28 gün sonra Haiti’de canlı birini bulduğunu söyledi.
“Yeterince güçlüyse, o zaman her şey mümkündür” dedi. Ordu ve sivil savunma yolu kapattı ve gecenin ilerleyen saatlerinde çalışan arama yapanlara yardımcı olmak için ekipman ve projektörler getirdi.

Lt El Murr “Başka bir ceset buldular ve hala hayatta olduğunu söylüyorlar, hala nefes alıyor, ancak hiçbir şeyin kesin olarak varsayılmadığı için yeniden çalışmaya başlamayı bekliyoruz,” dedi. Deprem ve madencilik felaketlerinde tecrübesi olan Şili ekibinin aynı süre sonra kurtulanlar bulduğunu, ancak olasılığın düşük olduğunu söyledi. “Yüzde 1 olsa bile bizim için iyi olacağını umuyoruz” dedi.

4 Ağustos’ta Beyrut limanında gerçekleşen patlamada 191 kişi yaşamını yitirmiş, yaklaşık 6 bin kişi yaralanmış ve yüzlerce bina tahrip olmuştu. Patlamanın, liman bölgesinde tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitrat maddesinin infilak etmesi sonucu gerçekleştiği tespit edilmişti. (The National)
04 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |