Ana Sayfa Gündem, Sağlık 14 Mayıs 2020

BİLİM Mİ O DA NEKİ; Virüs Bulaşmasın Diye Üfürükçüye Üflettiler

‘Kayseri de Üfürükçü Üfledi Tüm Mahalleye Koronavirüs Bulaştı’Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde, taziye evine giden Hatice A.’nın corona virüs…

‘Kayseri de Üfürükçü Üfledi Tüm Mahalleye Koronavirüs Bulaştı’
Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde, taziye evine giden Hatice A.’nın corona virüs testinin pozitif çıkması üzerine yapılan testlerde taziyeye katılan bazı kadınların da sonucu pozitif çıktı. Mahalledeki 30 ev karantinaya alınırken, jandarma, vatandaşlara maske dağıttı.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, koronavirüs taşıyıcısı olan ‘üfürükçü’ bir kadının, virüs bulaşmaması için tüm mahalle sakinlerini ‘okuyup-üflediği’ ve mahalle geneline virüsü yaydığını belirtti.

KISMİ KARANTİNA UYGULANIYOR
Kayseritelgraf gazetesine olayı anlatan Altınkaya, şunları yazdı:
“Başlık ilginç. Bu başlık nedeniyle buraya kadar yazıyı okuyanlar, ‘Başlığın mesajı nerede?’ demiştir çoktan…
Kişisel veriler nedeniyle ne mahalle ne de isim vermeyeceğim. Ama siz nere olduğunu anlarsınız. Halen kısmi karantina uygulanan eski bir beldemizde bir otobüs şoförü virüsü ilk olarak bulaştırıyor. Virüsün bulaştığı isimlerden biri de, ‘okuyup-üflemesi kuvvetli’ olan bir kadın. Mahalle sakinlerinin bir bölümü virüsün bulaşmaması için bu kadını ziyaret ederek kendilerine de ‘okuyup-üflemesini’ istiyorlar. O kadın okuyup üflerken virüsü koca mahalleye yayıyor, iyi mi?
Evinde durmayıp, maskesini takmadan okuyup-üfleyen kadından medet uman yurdum insanı ne diyeyim sana”

KAYSERİ TABİP ODASI ‘ÜFÜRÜKÇÜYE GİTMEYİN’ UYARISI YAPMAK ZORUNDA KALDI
Kayseri Tabip Odası da yaptığı bir açıklamada yurttaşlara “üfürükçüye gitmeyin” çağrısı yapmak zorunda kaldı. Oda’nın yaptığı paylaşımda, Kayseri’de salgın başladığından beri PCR test pozitif toplam hasta sayımız 800. 30 PCR test pozitif vefatımız, 115 şüpheli koronavirüs (test negatif) vefatımız var. AVM’lere gitmeye çok vaktiniz olacak. ‘Evde Kal’ Kayseri. Virüs her yerde. Salgın bitmedi. Üfürükçüye de gitmeyin” denildi.

ÜFÜRÜKÇÜ İDDİASI RET EDİLDİ, MEVLİD’TE BULAŞTIĞI İDDİA EDİLDİ
Belde de yakın süre içerisinde 4 cenaze oluyor ve belde halkı cenazelere katlıyor. Son cenazede belde halkı toplu mevlide katılıyor ve corona virüsün birçok vatandaşımıza bulaşıyor.Koca Sinan ilçesi Yemliha Mahallesi’nde mevlid programına katılan 25 kişinin corona virüsü testinin pozirtif çıktığı öğrenildi. Şu an mahalle karantinada.

“ÜFÜRÜKÇÜDEN DEĞİL”Mahalle halkı, sosyal medyada yer alan ‘üfürükçü kadın mahalleye koronavirüs bulaştırdı’ iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, tepki gösterdi. Mahalleden Firdevs Çalışkan, “Bizim mahallemizde herkes birbirini tanır. Burada öyle üfürükçü falan yok. Yemliha’da herkes ekmeğinin peşindedir. Bizim mahallemizde üfürükçü veya kötü bir iş yok. Derdimiz çalışmak ve daha iyi bir yaşama sahip olmak”dedi.

Bu yaşanan trajik komik olayda virüsü mahalleye; üfürükçü mü üfledi, yoksa mevlid’te mi bulaştı hangisi doğru bilinmez fakat gerçek olan şudur ki; ne devleti yönetenlerin nede halkın koronavirüs illetinin önemini hala kavramadığı anlaşılıyor.
14 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |