Ana Sayfa Gündem, Türkiye 14 Haziran 2020

BİNGÖL 5.9 İLE SALLANDI

BİNGÖL 5.9 İLE SALLANDIBingöl ve çevresinde hissedilen 5.9 büyüklüğünde depremSon dakika haberine göre Avrupa Sismoloji Merkezi’nin verilerine…

BİNGÖL 5.9 İLE SALLANDI
Bingöl ve çevresinde hissedilen 5.9 büyüklüğünde deprem
Son dakika haberine göre Avrupa Sismoloji Merkezi’nin verilerine göre Bingöl-Karlıova’da 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Elazığ gibi çevre illerde de hissedildi. AFAD ise depremin büyüklüğünü 5.7 olarak geçti. Bingöl Valiliğinden, merkez üssü Karlıova ilçesi olan 5,7 büyüklüğündeki depremde göçük altında kalan güvenlik korucusunun şehit olduğu bildirildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 17.24’te merkez üssü Bingöl’ün Karlıova ilçesi olan 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, saat 17.24’te Karlıova’da 5,7 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Depremin Bingöl’e yakın çevre illerde de hissedildiği öğrenildi.

BİNGÖL BELEDİYE BAŞKANI
Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan CNN Türk canlı yayınına bağlanarak durumla ilgili son dakika bilgilerini paylaştı. Başkan Arıkan “Yaklaşık yarım saat önce meydana gelen deprem Karlıova merkez üssüydü. Bingöl merkez ve Karlıova Merkezde sıkıntı görünmüyor. Ancak köylerden henüz detaylı bilgi alamadık. Kriz masasındaki toplantı sonrası detaylı bilgiler vereceğiz.” ifadelerine yer verdi.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’DAN AÇIKLAMA
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bingöl-Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğünde depremde Valimizden aldığımız ilk bilgiye göre Karlıova-Kaynarpınar J.Krk.K.lığı nöbet kulesi yıkılmış, 1 Güvenlik Korucumuz göçük altında kalmış, 2’si de hafif şekilde yaralanmıştır. Köylerimizde tarama devam etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bingöl’de meydana gelen depremle ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin inceleme yapmak üzere bölgeye sevk edildiğini, süreci yakından takip ettiklerini bildirdi.

Kurum, Twitter hesabından, merkez üssü Bingöl’ün Karlıova ilçesi olan 5,7 büyüklüğündeki depreme ilişkin paylaşımda bulundu.

Bakan Kurum, “Bingöl Karlıova’da meydana gelen ve çevre illerimizden hissedilen deprem nedeniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerimiz inceleme yapmak üzere bölgeye sevk edilmiştir. Süreci yakından takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TAŞ DUVARLI TÜM EVLER YIKILMIŞ DURUMDA”
Geçitli Köyü Muhtarı Bedri Özmen: Depremi şiddetli hissettik. Ben ayaktaydım yere düştüm! Bazı yerler yıkılmış. İnsanları içeri koymuyoruz. Artçı depremler meydana gelebilir diye. Kaynarpınar Köyü Muhtarı Özbek Abaylı: 13 mezramız var. Köyümüzde taş duvarlı tüm evler yıkılmış durumda. Bir kişi yaralı var. Sadece 13 mezramızdan haber alamıyoruz.

BİNGÖL VALİSİ
Bingöl Valisi Kadir Ekinci, merkez üssü Karlıova ilçesi olan depreme ilişkin, Kaynarpınar köyünde karakola ait iki gözetleme kulesinin çöktüğünü, 3 güvenlik korucusunun yaralandığını belirterek, “Yedisu ilçesinin Elmalı ve Dinarbey köylerinde 10 evimizde çökme var. Çok şükür şu ana kadar can kaybı haberi almadık.” dedi.

Vali Ekinci, saat 17.24’te merkez üssü Bingöl’ün Karlıova ilçesi olan 5,7 büyüklüğünde depreme ilişkin yaptığı açıklamada, “Kaynarpınar köyünde karakola ait iki gözetleme kulesi çökmüş ve üç güvenlik korucumuz yaralanmıştır.” ifadesini kullandı.

Tüm köy ve ilçelerde hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Ekinci, “Yedisu ilçesinin Elmalı ve Dinarbey köylerinde 10 evimizde çökme var. Çok şükür şu ana kadar can kaybı haberi almadık.” diye konuştu.

Valilikten yapılan açıklamada da Kaynarpınar köyünde karakola ait 2 gözetleme kulesinin çöktüğü, 3 güvenlik korucusunun yaralandığı, tüm köy ve ilçelerde hasar tespit çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Öte yandan deprem Erzurum, Trabzon, Erzincan, Kars, Batman, Diyarbakır, Siirt, Mardin, Elazığ ve Malatya’da da hissedildi.

BÖLGEDEN ACI HABER
Bingöl Valiliğinden, merkez üssü Karlıova ilçesi olan 5,7 büyüklüğündeki depremde göçük altında kalan güvenlik korucusunun şehit olduğu bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada, Karlıova’nın Kaynarpınar köyünde göçük altında kalan güvenlik korucusunun kurtarılamadığı belirtildi. Açıklamada, şehit güvenlik korucusuna Allah’tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı dilendi. İHA-cnnturk
14 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |