Ana Sayfa Dünya, Gündem 27 Kasım 2020

BİNLERCE ÇİFTÇİ ÇATIŞA ÇATIŞA DELHİ’YE YÜRÜYOR

Binlerce çiftçi göz yaşartıcı gaza meydan okuyan Hindistan’ın başkentine yürüyor.Çiftçiler, şirketlere fayda sağlayacağından korktukları Modi hükümetinin çıkardığı…

Binlerce çiftçi göz yaşartıcı gaza meydan okuyan Hindistan’ın başkentine yürüyor.
Çiftçiler, şirketlere fayda sağlayacağından korktukları Modi hükümetinin çıkardığı yeni yasaları protesto ediyorlar.

Binlerce çiftçi, polisin birkaç tur göz yaşartıcı gaz atıp Dilli Chalo (Delhi’ye git) yürüyüşünü durdurmak için tazyikli su kullandıktan saatler sonra, yeni çiftlik yasalarına karşı planlanan protesto için başkent Yeni Delhi’ye girdi.

Protesto eden Hintli çiftçiler, Cuma günü başkente yürüyüş sırasında, çiftçilerin ürünlerini doğrudan özel alıcılara satmalarını ve özel şirketlerle sözleşme imzalamalarını kolaylaştıracak yeni yasalara karşı polisle tartıştı.

Ancak çiftçiler, yasaların onları büyük şirketlere karşı savunmasız bırakacağı korkusuyla Hindistan parlamentosundan Eylül ayında onaylanan faturaların hurdaya çıkarılmasını talep ediyor. Bir Delhi Polisi sözcüsü El Cezire’ye, çiftçilere ulusal başkente girmeleri ve Burari bölgesindeki Nirankari Samagam Sahasında barışçıl bir protesto düzenlemeleri için izin verildiğini doğruladı.

Çiftçilere Delhi’ye girme izni verildi. Burari bölgesinde bir yerde barışçıl bir şekilde protesto yapabilirler ”dedi. Ek PRO (Delhi Polisi) Anil Mittal, El Cezire’ye söyledi. Ancak, şehrin göbeğindeki Ramlila topraklarında protesto düzenlemek isteyen çeşitli eyaletlerden ve sendikalardan çiftçiler, yeni mekanı kabul edip etmeyecekleri konusunda henüz yorum yapmadı.

Binlerce kişi barikatlara basıp bayrak ve sopalar salladığında televizyon görüntüleri duman dumanlarını ve bazı kişilerin polise taş attığını gösterdi. Bazıları bariyerlerin yakınında traktör sürüyordu.

‘Kabul edilemez’
Bir çiftçi lideri Jagmohan Singh, El Cezire’ye Haryana sınırından telefonla Yeni Delhi’ye gelmelerine izin verildiğini, ancak yetkililer tarafından konulan koşulları kabul etmediğini söyledi. “Hükümet, Delhi’ye gelmemizi, bir protesto mitingi düzenlememizi ve geri dönmemizi istiyor. Bu tür koşullar bizim için kabul edilebilir değil ”dedi.

Bir başka çiftlik lideri Sukhdev Singh, protestolarını düzenlemelerine izin verilen yeni mekanın – Nirankari Samagam Sahası – şehir merkezinden çok uzak olduğu için onlar için kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Yeni Delhi’deki tüm büyük mitingler ya Ramlila Maidan’da ya da Jantar Mantar’da oluyor. Singh, telefonla El Cezire’ye verdiği demeçte, hükümet, çiftçilerin protestolarını bu iki mekânda [bize şehrin dış mahallelerine gitmemizi söylemek yerine] yapmalarına neden izin vermiyor?

“Nirankari Samagam Sahası’nda protesto mitingimizi ne pahasına olursa olsun yapmayacağız.”
Kuzeydeki Pencap eyaletinden Yeni Delhi’ye doğru traktörler, otobüsler ve yaya olarak seyahat eden binlerce çiftçi hala yolda. Küçük bir çiftçi grubu ulusal başkente ulaştı ve halihazırda çok sayıda polis gücünün bulunduğu Nirankari Samagam Sahası’nda toplandı.

Pencaplı bir çiftçi olan Gurnam Singh, Nirankari Samagam Sahasında Al Jazeera’ya mekandan “çok mutsuz” olduklarını söyledi. “Eylemimizi Ramlila Maidan’da veya Jantar Mantar’da yapacağız.”
“Hükümet, protestolarımızı istediğimiz yerlerde yapmamız için bize izin vermezse, ulusal başkentin yollarını kapatacağız.”

Bu arada Hindistan medyası, Hindistan Tarım Bakanı Narendra Singh Tomar’ın çiftçilerden çiftlik yasalarına karşı protestolarına son vermelerini istediğini ve sorunu çözmek için gelecek hafta onları görüşmeye çağırdığını bildirdi.

Delhi Metrosu, protestocuların trenlere binmesini engellemek amacıyla Twitter’daki bir gönderide, Yeni Delhi’ye giden banliyö tren hizmetlerinin askıya alındığını söyledi. Kıdemli gazeteci P Sainath, hükümetin çiftçilere karşı güvenlik güçleri kullanma kararını şiddetle eleştirdi.

Bu barbarlıktır. Kırsal sorunlara odaklanan çevrimiçi bir portal olan Halkın Kırsal Hindistan Arşivi’nin kurucu editörü Sainath, sınır güvenlik gücünü kendi halkınıza karşı kullanmak ”dedi. Çatışmalar, Yeni Delhi’nin Başbakan Narendra Modi’nin Bharatiya Janata Partisi (BJP) tarafından yönetilen komşu eyaleti Haryana’da polisin başkente doğru yürümeye çalışan çiftçileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanmasından bir gün sonra geldi.

Çoğu kuzeydeki Pencap eyaletinden olan çiftçiler, polis ablukasını kırmayı başardılar ve Perşembe günü erken saatlerde Yeni Delhi sınırına yürüdüler, ancak Delhi sınırında tutuluyorlardı.

Yeni Delhi’den haber veren El Cezire’den Elizabeth Puranam, polisin protesto organizatörlerine izin vermemesi nedeniyle rekor sayıda koronavirüs vakasına atıfta bulunduğunu, ancak bunun, komşu eyaletlerden binlerce çiftçinin ikinci gün Delhi’ye ulaşmaya çalışmasını durdurmadığını söyledi.

“Bugün polisin barikat olarak kullandığı kamyonları kaldırmak için traktör kullanan çiftçilerin daha sıra dışı fotoğraflarını gördük. “Kararlılar çünkü hükümetin, ürünlerinin etrafındaki fiyatları garantilediğini ve onları özel yatırımcıların insafına bıraktığını söyledikleri yasaları kaldırmasını istiyorlar. Bu Hindistan’da çok büyük bir sorun. “

Yerel basında çıkan haberlere göre, daha önce polisin stadyumları geçici hapishane olarak kullanma talebi şehir yetkilileri tarafından reddedilmişti.

Modi’nin “tarım için bir dönüm noktası” olarak adlandırdığı yasalar uyarınca, çiftçiler, çiftçilerin bir Asgari Destek Fiyatı (MSP) güvence altına alındığı hükümet tarafından düzenlenen toptan satış pazarları yerine, büyük kurumsal alıcılar dahil olmak üzere ürünlerini her yerde satmakta özgürdür – hükümetin çiftlik ürünlerini satın aldığı fiyat.

Yasalar ayrıca çiftçilerin, hükümetin yıllardır mücadele eden sektörde özel sektör yatırımları getireceğini umduğu bir adımda özel şirketlerle sözleşme yapmalarına izin veriyor. Pek çok çiftçi örgütü ve sendika, küçük yetiştiricilere çok az pazarlık gücü bırakacağını söyleyerek yeni yasaya karşı çıkıyor. Ayrıca hükümetin buğday ve pirinç için fiyat desteğini (MSP) sonunda geri çekeceğinden korktuklarını da söylüyorlar.

Hükümet, toptancı pazarlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir plan olmadığını söylüyor. Tarım, Hindistan’ın GSYİH’sinin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor ancak nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ını kullanıyor.

‘Çiftlik faturalarının arasından koştu’
Hükümet, yeni yasaların Walmart gibi büyük perakendecilere doğrudan satış yapmak isteyen çiftçileri serbest bırakarak geniş tarım sektörünü daha verimli hale getirmeyi amaçladığını söylüyor.

Ancak eleştirmenler, değişikliklerin hükümetin garanti ettiği fiyatlardan tahıl alımına son vereceğini ve çiftçileri pazara karşı savunmasız bırakacağını söylüyorlar. “Çiftlik faturalarını ve işçi faturalarını aceleyle gözden geçirdiler. Sainath, El Cezire’ye verdiği demeçte, şu anda bir pandemi yakaladığınızda çiftliğe ve işçilik faturalarına odaklanmanız için hiçbir neden yoktu ”dedi.

“[Hükümet] bunu yapmanın zamanı olduğunu düşündükleri için yaptılar ve bu insanlar [çiftçiler] örgütlenip protesto edemiyorlar ve bu onları parlamentoya böyle zorladılar.” İktidardaki BJP partisi, Pencap eyaletini yöneten muhalefetteki Kongre partisini çiftçileri yanıltmakla suçladı.

“Muhalefet partileri, özellikle Kongre partisi, çiftçileri yasalar konusunda yanıltmaktadır. BJP Sözcüsü Syed Zafar Islam Perşembe günü El Cezire’ye verdiği demeçte, MSP’nin kaldırılacağını söylüyorlar ki bu doğru değil, MSP yasa meclis tarafından kabul edildikten sonra bile zaten var.

“Yasaları çıkarmadan önce çiftçileri güvene aldık.”
Tarım Bakanı Narendra Singh Tomar, Reuters’ın bir üyesi olan ANI’ye, önümüzdeki hafta çiftlik liderlerini görüşmelere davet ettiğini söyledi. Hindistan’ın çeşitli bölgelerinde, özellikle Pencap ve Maharashtra eyaletindeki çiftçiler, son yıllarda kuraklık, başarısız mahsuller ve borçluluk döngüsüyle bir krizle karşı karşıya kaldılar. Hükümet verilerine göre, yalnızca 2019 yılında, işlenen 10.281 çiftçi ve tarım işçisi intihar sonucu öldü. (Yeni Delhi- Bilal Kuchay, AL JAZEERA)
28 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |