Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 24 Temmuz 2020

Bir Başarı Hikayesi: ‘ÜLKESİNİ MARS’A GÖTÜREN BİR KADIN’

Sarah El Emiri: BAE’nin Mars misyonunun başındaki kadınArap dünyasının ilk uzay misyonu hayali aslında 12 yaşında bir…

Sarah El Emiri: BAE’nin Mars misyonunun başındaki kadın
Arap dünyasının ilk uzay misyonu hayali aslında 12 yaşında bir kız çocuğunun Andromeda Galaksisi’nin fotoğrafını görmesiyle başladı. Sarah Emiri bir gün ülkesini Mars’a götürebileceğini hiç düşünmemişti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) son beş yıldır bilim ve teknolojinin sınırlarını zorluyor. Körfez ülkesi 2017’de dünyanin ilk Yapay Zeka Bakanlığı’nı kurdu. Ortadoğu’da ve Körfez’de uzay konusuna çok fazla önem verilmediği bir dönemde bu hamleleri yapan BAE, şimdi de Mars yolunda. Mars’ta hava durumu ve iklim üzerinde çalışmalar yapmak için tasarlanan uydu hafta başında başarılı bir şekilde fırlatıldı. Pazartesi günü Japonya’nın Tanegaşima uzay üssünden fırlatılan “Umut” adlı uydu Mars yolculuğuna başladı.

Başarılı olursa, BAE’yi Kızıl Gezegen’e ulaşan ilk Arap ülkesi yapacağından tarihsel önem arz eden proje için gözler, en az uydunun kendisi kadar dikkat çeken bir diğer isimde: Sarah Emiri.

“Bir hayalim vardı”
33 yaşındaki bu genç kadın ülkesinin Mars misyonunun başında.
Sharjah Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği eğitimi gören ve kariyerine bir mühendis olarak başlayan Emiri, zamanla Emirlik İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü bünyesindeki uzay teknolojileri alanına kaydı. Burada BAE’nin uzay uyduları üzerine çalıştı.

2017’deki TEDx Dubai konuşmasında “12 yaşında geç bir kız olarak Samanyolu’na en yakın galaksi olan Andromeda Galaksisi’nin fotoğrafını gördüm” diyen Emiri, bu görüntünün kendisinin uzayla ilgili daha çok şey öğrenmeye teşvik ettiğini söylüyor. Emirlik İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’ndeki işi için “Bana uzay üzerine çalışıldığını söylediler ve benim de bir hayalim vardı. Yani aslında her şey uydu.” diye anlatıyor.

Projenin adı: Umut
2016’da Emirlik Bilim Konseyi’nin başına getirilen genç kadın, 2017’dan beri de kabinede İleri Bilimler Bakanı olarak görev yapıyor.
Ülkesinin uzay misyonu için “Küresel ölçekte rekabete girmekte çok geç kalmış yeni bir ülkeyiz” diyen Emiri, insanların yaptıkları şeyi “delilik” olarak adlandırmasının doğal olduğunu düşünüyor. BAE’nin Mars projesine verdiği isim olan “Amal” da Arapça’da umut anlamına geliyor.

Emiri, “Misyonun adı umut; çünkü biz yaşadığımız gezegeni anlamaya dair olan küresel çabalara bir katkıda bulunuyoruz” diyor ve ekliyor: “Bölgemizi (Ortadoğu) tanımlayan çatışmaların ötesine geçerek, hatta üzerine çıkarak, bilime olumlu katkılarda bulunacağız.”

Yüzde 34’ü kadın
BAE’nin Mars projesi aynı zamanda ülkedeki toplumsal normları da yıkıyor. İngiliz bilim dergisi Nature’a göre Emirlik’in Mars projesindeki kadın çalışan oranı yüzde 34. Hatta projenin bilimsel kanadında çalışan kadınların oranı yüzde 80. Bu Emirlik’te yüzde 28 olan kadın istihdam oranıyla karşılaştırıldığında epey yüksek. Emiri, gençlerin bilim, teknoloji, matematik ve mühendislikle olan bağlarını kuvvetlendirmek ve bu oranı artırmak istediklerini söylüyor.

Bilimi, “Benim için işbirliğinin en uluslararası formu” olarak tanımlayan Emiri şöyle konuşuyor:
“Limitleri yok, sınırları yok ve insanlığın yararı için tutkuyla çalışan bireyler tarafından yapılıyor.” (Lewis Sanders IV-dw.com)
24 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

BAE’lerinin Mars Serüveni Haberleri:

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |