Ana Sayfa Dünya, Gündem 19 Temmuz 2020

BİR BU EKSİKTİ, METAL YİYEN BAKTERİ KEŞFEDİLDİ

İlk kez metal yiyen bakteri tespit edildiEnerjilerini metal yemekten alan bakterilerin uzun süredir var olduğundan şüpheleniliyor, ancak…

İlk kez metal yiyen bakteri tespit edildi
Enerjilerini metal yemekten alan bakterilerin uzun süredir var olduğundan şüpheleniliyor, ancak daha önce hiç tanımlanmamış.

Bilim adamları, metal yiyen bakterilerin varlığını, ilk var olduklarından şüphelendikten yüz yıldan fazla bir süre sonra – ve bir araştırmacı lavaboda bazı yemekler bıraktığı için doğruladı.
Kaliforniya Pasadena’daki California Teknoloji Enstitüsü’nde (Caltech) çevre mikrobiyolojisi profesörü olan Dr. Jared Leadbetter, işe gitmeden önce bir lavaboda hafif, kireçli bir manganez formuyla kaplanmış bir cam kavanoz bıraktıktan sonra bakterilere rastladı kampüs dışında birkaç aylığına. Döndüğünde kavanoz karanlık bir maddeyle kaplandı.

“’Bu nedir?’ Diye düşündüm. “Leadbetter açıkladı. “Uzun zamandır aranan mikropların sorumlu olup olmayacağını merak etmeye başladım, bu yüzden bunu anlamak için sistematik olarak testler yaptık.” Testler, siyah malzemenin, muhtemelen musluk suyunda bulunan yeni bakteriler tarafından üretilen oksitlenmiş manganez olduğunu ortaya koydu.

Leadbetter, “Bu canlıların akrabalarının yeraltı suyunda bulunduğuna ve Pasadena’nın içme suyunun bir kısmının yerel akiferlerden pompalandığına dair kanıtlar var.” Dedi. Manganez dünyadaki en bol elementlerden biridir. Önemli bir geçiş metali, bir dizi endüstriyel alaşımda, özellikle paslanmaz çeliklerde kullanılır. Doğada, mineraller ve cevherlerde bulunur ve tarihsel olarak Yunanistan’daki Magnesia bölgesinden siyah mineraller olarak adlandırılmıştır.

Tüm canlı organizmalar için gerekli bir eser mineral olan manganez, oksijensiz radikalleri yakalama kabiliyeti sayesinde fotosentez gibi bazı biyolojik süreçlerde anahtar bir unsur olarak tanımlanmıştı. İnsan vücudu, manganezi, daha yüksek miktarlarda toksik olmasına rağmen, kemik oluşumu ve serbest radikal savunma sistemleri de dahil olmak üzere bir dizi biyolojik süreçte bir koenzim olarak kullanır.

Koyu ve pütürlü şekilli manganez oksitler doğada yaygındır, ancak su dağıtım sistemlerini tıkadıkları da bulunmuştur. Şimdiye kadar, bakteriler suçlu olarak kabul edilmelerine rağmen, oraya nasıl ulaştıklarını asla net değildi.

Leadbetter, “İçme suyu dağıtım sistemleri hakkında manganez oksitlerin tıkandığı bir dizi çevre mühendisliği literatürü var.” Dedi. “Ancak bu tür malzemelerin nasıl ve hangi nedenle üretildiği bir muamma olarak kaldı. Açıkçası, birçok bilim adamı enerji için manganez kullanan bakterilerin sorumlu olabileceğini düşünmüşlerdi, ancak şu ana kadar bu fikri destekleyen kanıtlar mevcut değildi.”

Leadbetter ve meslektaşı, doktora sonrası bilim adamı Hang Yu, bulgunun daha önce gözlemlenen biyo-iyileştirme döngüsünün bir resminin tamamlanmasına yardımcı olduğu için yeraltı suyunda gerçekleşen biyolojik ve kimyasal süreçleri anlamasına yardımcı olduğunu belirtti . Bu süreçte bakterilerin, kirleticiler içindeki manganez oksitlerde bulunan oksijeni kullanarak yer altı sularındaki kirleticileri parçaladığı bilinmektedir. Ancak bilim adamları, manganez oksidin nereden geldiğini merak ettiler.

Profesör, “Keşfettiğimiz bakteriler bunu üretebilir, böylece diğer mikroplara faydalı ve arzu edilir olduğunu düşündüğümüz reaksiyonları gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları şeyi sağlamaya hizmet eden bir yaşam tarzının tadını çıkarırlar.” Dedi.

Ayrıca, deniz tabanının çoğunu kapsayan manganez nodüllerinin varlığına ışık tutmaya yardımcı olur. Yine, bazı greyfurt büyüklüğünde olan bu metal toplar, 1870’lere kadar gözlenmiştir. Son yıllarda, madencilik şirketleri, içlerinde sıklıkla bulunan nadir malzemeler sayesinde nodülleri çıkarmak için planlar yapmaya başladılar. Ama kimse oraya nasıl ulaştıklarından emin değildi.

“Bu, madencilik tarafından yok edilmeden önce deniz manganez nodüllerini daha iyi anlama gereğinin altını çiziyor,” dedi Yu. O ve Leadbetter, tatlı suda bulunanlara benzer mikropların sorumlu olup olamayacağını merak ediyorlar ve daha fazla araştırma yapmayı planlıyorlar.

Ancak, bir bakterinin ilk kez metal yiyerek enerjisini aldığı tespit edildiğinde, bulgu da kendi başına önemlidir.
Leadbetter, “Bunlar, manganezin yakıt kaynağı olarak kullanıldığı ilk bakterilerdir.” Diyerek şunları ekledi: “Mikropların doğadaki harika bir yönü, metaller gibi görünüşte görünmeyen malzemeleri metabolize edebilmeleri ve hücreye faydalı enerji vermeleridir.”

NASA tarafından ortak olarak finanse edilen “manganez oksidasyonu yoluyla bakteriyel kemolitoototrofi” çalışmasının bulguları bu hafta Leadbetter ve Yu tarafından Nature dergisinde yayınlandı.

Caltech’teki jeobiyoloji profesörü olan Woodward Fischer, çalışmaya dahil değildi: “Jared ve Hang’in bu keşfi, Dünya’nın temel döngüleri anlayışımızdaki önemli bir entelektüel boşluğu dolduruyor ve manganezin, abstruse ama ortak geçiş metali, gezegenimizdeki yaşamın evrimini şekillendirdi. ” (nypost.com,bgr.com,jpost.com)
20 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |