Ana Sayfa Dünya, Gündem 2 Temmuz 2020

BİR BU EKSİKTİ; YENİ KARA DELİK HIZLA BÜYÜYOR

‘J2157 İsimli Yeni Kara Delik Güneş Kütlesinin Tam 34 Milyar Katı Büyüklüğüne Ulaştı’ CANBERRA, Avustralya – Avustralya…

‘J2157 İsimli Yeni Kara Delik Güneş Kütlesinin Tam 34 Milyar Katı Büyüklüğüne Ulaştı’

CANBERRA, Avustralya – Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) tarafından yürütülen yeni araştırma sayesinde artık evrendeki en hızlı büyüyen kara deliğin ne kadar büyük olduğunu ve ne kadar büyüyeceğini bilemiyoruz.

Dr. Christopher Onken ve meslektaşlarına göre, Güneşimizin kütlesinin 34 milyar katı ve neredeyse her gün bir Güneş’e denk geliyor.

Dr. Onken “Karadeliğin kütlesi Samanyolu’nun ortasındaki karadelikten yaklaşık 8,000 kat daha büyük. Samanyolu’nun karadeliği o yağı büyütmek istiyorsa, galaksimizdeki tüm yıldızların üçte ikisini yutmak zorunda kalacaktı, ” dedi.

J2157 olarak bilinen bu dev kara delik, 2018 yılında aynı araştırma ekibi tarafından keşfedildi.

Onken, “Bunu evrenin sadece 1,2 milyar yaşında, şu anki yaşının yüzde 10’undan daha az olduğu bir zamanda görüyoruz. Evrenin bu erken döneminde bulunan en büyük kara delik.” Dedi.

Tam olarak kara deliklerin bu kadar erken büyüdüğü evrenin ömrü boyunca hala bir gizemdir, ancak ekip şimdi bazı ipuçları verebilecekleri umuduyla daha fazla kara delik arıyor.

Avrupa Güney Gözlemevi’nde (ESO) personel astronomu olan ekip üyesi Dr. Fuyan Bian, “Hızlı büyüme oranını fark ettiğimizde çok büyük bir kara deliğe girdiğimizi biliyorduk.” Dedi.

Dr. Fuyan Bian “Kara deliklerin ne kadar yutabileceği, zaten ne kadar kütleye sahip olduklarına bağlıdır. Bu yüzden, bu kadar yüksek oranda madde tüketmesi için, bunun yeni bir rekor sahibi olabileceğini düşünüyoruz” diye ekledi.

Arizona Üniversitesi’nden araştırmacılar dahil olmak üzere ekip, kara deliğin kütlesini doğru bir şekilde ölçmek için ESO’nun Şili’deki Çok Büyük Teleskopunu kullandı.

Araştırmacılar “Bu kadar büyük bir kara delikle, içinde büyüdüğü galaksi hakkında neler öğrenebileceğimizi görmekten heyecan duyuyoruz.” Dedi.

Onken, “Bu galaksi, erken evrenin devlerinden biri mi, yoksa kara delik, çevresinin olağanüstü bir miktarını mı yuttu? Bunu anlamak için araştırmaya devam etmeliyiz.” Dedi.

Kara delik, yeryüzünden 700 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Holm 15A gök adasında bulunuyor.

Araştırma, Kraliyet Astronomi Derneği Aylık Bildirimleri’nde yayınlanmaktadır .

03 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |