Ana Sayfa Gündem, İstanbul 31 Mayıs 2020

Bir İstanbul Meleği ‘SARI POŞETLİ KIZ!’

Şimdilerde; İstanbul sokaklarında sırtında sarı poşetle bir kız dolaşıyor!. Sarı poşetli kız küçük yaşlarda memleketi Kütahya’dayken kağıt…

Şimdilerde;

İstanbul sokaklarında sırtında sarı poşetle bir kız dolaşıyor!.


Sarı poşetli kız küçük yaşlarda memleketi Kütahya’dayken kağıt atıklarını Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfına götürdüğünü, atık pillerini de ayrıştırdığını söylüyor, anlayacağınız sonradan değil doğuştan çevreci ve yaşam dostu.

Çevre duyarlılığı sayesinde pet şişe toplamaya başlayan Ceren Baştürk, bu alışkanlığını sokakta yaşayan hayvanların karnını doyurmak için sürdürüyor.

“Sarı Poşetli Kız” olarak bilinen, fotoğrafta gördüğünüz 25 yaşındaki pırıl pırıl gencimiz “Ceren Baştürk”.

İstanbul’da okuyan bir üniversite öğrencisi olan Ceren, eline aldığı sarı poşetlerle Kasımpaşa, Eminönü ve Şişhane’nin pek çok bölgesini dolaşıyor ve esnaflardan plastik ve teneke şişeleri topluyor. Peki bunları ne mi yapıyor?

Topladıklarını İBB’nin Akıllı Geri Dönüşüm Konteynerine atan ve bu sayede “İstanbulkart”ına yüklenen bakiyeyle kartın geçerli olduğu marketlerden hayvanlara mama ve süt alan Baştürk, ayrıca çocukları da şeker ve çikolatayla sevindiriyor. Artık birçok esnaf Ceren’e vermek için atıklarını biriktiriyor.

Neden sarı poşet diyenlere:

“Marketten sarı renkte bir poşet aldım. Sarıyı severim ben, papatya gibidir. Papatya güzellikler barındırır, güzel kokar. Hem ekonomik hem büzgülü, kullanışlı olduğu için hem de içi göründüğü için tercih ettim. Pet şişe taşıdığımı gördükçe ‘Biz de biriktirelim.’ demeye başladı esnaf. O yüzden ben de o poşete devam ettim.” diye cevap veriyor sevgili Ceren Baştürk.

Yaz kış demeden aylardır sürdürdüğü bu örnek alınası davranışını destekliyor, yarattığı farkındalık için kendisini alkışlıyoruz.
31 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |