Ana Sayfa Gündem, Magazin, Türkiye 28 Mart 2020

Bir Virüsten, Başka Bir Virüse: HÜKUMET VATANDAŞI BANKALARIN VE KREDİ KARTININ KUCAĞINA ATTI

“Sosyal hukuk devleti, güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü…

“Sosyal hukuk devleti, güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü devlet demektir”
Virüs salgını dünya ekonomisini silkelemeye devam ederken; kendi ekonomisi kağıttan kale olan ülkeler çözümü yine halkı ticaret bankacılığı yapan bankaların kredi kartı tuzağına düşürmekte ve kucağına teslim etmekte buldu.

Bunun son örneğini Türkiye de Akp hükumetinde bir kez daha gördük. Yaşanan salgına karşı kağıttan önlemlerle virüsün Türkiye’nin bir çok iline yayılmasında bilinçsizce rol oynayan akp hükumeti; bu kez de halkın yaşadığı ve gittikçe sertleşen ekonomik çöküntüye sosyal devlet anlayışıyla çözüm üretmek yerine bir kez daha halkı tefeci bankacılık düzenine meze edip, Kredi kartı tuzağına teslim etmekte buldu.

HERKES KENDİ ÖNLEMİNİ ALSIN!
Bu söylem bile başlı başına sorunludur, problemlidir, manidardır. Ekonimik gücü olmayanlara öl, olanlara yaşa demektir; tıpkı Koronavirüs erken TANI KİTİ temin eden yandaş gibi.. Türkiye de kaç kişi bu erken tanı kitine ulaşa bilir, satın ala bilir. İŞTE sosyal devlet bu sağlık imkanını herkese eşit sağlamak ve temin etmektir, sosyal devlet demek; altta kalanın canı çıksın, gücü olmayan yok olsun gitsin demek değildir.

İKTİDARA SİYASETEN ÇEMKİREN ANAMUHALEFET!
Bir örnekte anamuhalefetten vermek gerekirse; İstanbul Maltepe ilçesinde belediyeyi elinde bulunduran chp yönetimi vatandaşa bir haftada kaç mesaj attı bilir misiniz? Tam 3 (üç) tane; ne dediğini biliyor musunuz!.. Sadece şunu ”SALGIN NEDENİYLE VERGİ VE HARÇLARINIZI BELEDİYEYE GELMEDEN FALAN FİLAN BANKADAN VE KREDİ KARTI İLE ÖDEYE BİLİRİSİNİZ” Şunu demiyor, sokağa çıkmayın bu bela def oluncaya kadar vergileri harçları erteledim, faiz işletmeyeceğim diyemiyor. Öde kardeşim… bana ne virüsten, salgından, işsiz kalmandan; öde nasıl ödersen öde demektir TÜRKÇE meali.

SORUNLAR ÇÖZÜLMÜYOR, PROBLEMLER ARTTIRILIYOR
Borcu borçla kapatan halkın içinde bulunduğu ekonomik çöküntü virüs salgınıyla birlikte işten çıkartılmaların da eklenmesiyle halk için tam bir kabusa dönerken; hükumetin ne salgına yönelik yayılmayı önleyici sokağa çıkma yasağına başvurmaması, ne evde kal dediği vatandaşlara ekonimik bir destek ve yaşamsallık yaratmaması, hemde işten çıkartılmalara yönelik bir önlem almaması, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) gibi hiç bir geliri olmayan binlerce ailenin sorununa hala çözüm üretmemesi ; öte yandan bu kaos içinde kanal istanbul gibi ülkeyi büyük bir borç batağına sokacak gereksiz, fuzuli uçuk projelerin ihalesini yapması tam bir komedidir.


SON DAKİKA:
‘Kredi Kartı Faizleri ve Asgari Ödeme Tutarı Oranı Düştü!’
28 Mart 2020 tarih ve 31082 sayılı Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeye göre;
• Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,25 oldu.
• Yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı ise yüzde 1,00 olarak belirlendi.
• Öte yandan, Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeye göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde 20-40 arasında olacak şekilde belirleyebilecek ve kredi kartı limitine ilişkin sınırlamaları değiştirebilecek.
• Daha önceden kredi kartı asgari borç yatırma tutarının en alt limiti borcun yüzde 30’uydu. Şimdi en alt limit yüzde 20’ye çekildi. Banka isterse limiti üst seviye olan yüzde 40’tan belirleyebilir.

Yönetmelikte başlığı, “Kredi kartı limiti ve asgari tutar” olarak değiştirilen 22. maddesine de şu fıkra eklendi: “Kurul, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının görüşünü alarak, kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde yirmisi ile yüzde kırkı arasında olacak şekilde belirlemeye ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak kredi kartı limitine ilişkin bu maddede yer alan sınırlamaları değiştirmeye yetkilidir.”
Kredi kartı faizleri ve asgari ödeme tutarı oranı düştü! Politika faizinin düşmesiyle birlikte Merkez Bankası aylık kredi kartı faizlerini de indirdi. Aylık kredi kartı faizi yüzde 1,40’tan yüzde 1,25’e indi. Öte yandan, BDDK, kredi kartı asgari borç yatırma tutarında en alt limiti borcun yüzde 30’undan yüzde 20’ye indirdi.

SOSYAL HUKUK DEVLETİNİN ANLAMI
Sosyal devlet nedir?… Devlet ilke olarak eşitlik ilkesini benimser ve bunu korumak için uğraşır. zengin ile fakir arasında uçurumlar olmasını önleyici politikalar izler. Sadece ekonomik anlamda değil kültürel anlamda da toplumda eşitlik sağlamakla yükümlüdür. Eğitim ve sağlık alanında eşitlik ilkesini sağlamaya çalışır her vatandaşının aynı eğitim kalitesinde eğitim almasını ve aynı sağlık koşullarında yararlanmasını sağlamakla yükümlüdür.

SOSYAL DEVLETİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Sosyal devletin özelliklerinden bahsetmek gerekirse şöyle sıralanabilir;
Gelir düzeyleri toplum içerisinde dengelenmeye çalışılır ve toplumun kesimleri arasında uçurumlar olmaması için gerekli önlemler alınır.
İhtiyacı olan ve çalışamayacak durumda olan vatandaşların ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır.
Devlet toplumun çalışan kesimini işveren kesimine karşı yasalar aracılığı ile korur ve çalışanın hakkını gözetir.
Sosyal olarak adaletin ve düzenini sağlanması en temel politika olarak benimsenir.
Sosyal güvenlik ve sağlık gibi hizmetler devlet güvencesi ile yapılır ve toplumun her kesimi bundan yararlanabilir.
Güçsüzler güçlülerin karşısında devlet tarafından korunur ve kollanır.
28 Mart 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADETema Tasarım |