Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 8 Nisan 2020

BİRİLERİ HALA DİKİŞ MAKİNESİYLE TOPLUMU KANDIRA DURSUN; ÇİN GEREKLİ DERSİ ÇIKARDI YENİ MASKE GELİŞTİRDİ

‘Çin’in Geliştirdiği Yeni Maskeler Bir Mikrometreden Daha Küçük Parçacıkları Bile Filtreleye Bilecek’Salgın nedeniyle 3329 kişinin hayatını kaybettiği…

‘Çin’in Geliştirdiği Yeni Maskeler Bir Mikrometreden Daha Küçük Parçacıkları Bile Filtreleye Bilecek’
Salgın nedeniyle 3329 kişinin hayatını kaybettiği Çin’de bilim insanları yeni bir maske geliştirdi. Elektostatik maskelerin, bir mikrondan bile daha küçük partiküllere karşı filtreleme yapabildiği, standart N95 maskelerden daha avantajlı olduğu belirtildi.

Çin’de bulunan Xi’an Elektronik Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, özel bir hava temizleyici ile ‘elektrostatik antiviral maske’ geliştirdi. Doç. Tong Xufent, yeni maskenin standart N95 maskesine kıyasla avantajlarını anlattı.

Sputnik’de yer alan habere göre Xufent, virüslerin sadece havada hayatta kalamayacağını söyledi. Xufent “esas olarak virüsler, kendilerini parçacıklara yapıştırarak yayılırlar, bu nedenle virüsün önce bir şeye yapışması gerekir. Bu partiküllerin çapı genellikle yaklaşık bir mikrondan daha küçüktür” dedi.

“BİR MİKROMETREDEN DAHA KÜÇÜK PARÇACIKLARI FİLTRELEYEBİLİYOR”
Doçent Xufent geliştirdikleri maskenin avantajlarını “bir mikrometreden daha küçük çaplı parçacıkları filtreleyebiliyor. Bu parçacıkları emdikten sonra da maske, viral organizmaları öldürmek için ışınlar ve yüksek voltajlı alanlar kullanyor. Geleneksel maskeler ise bir mikrondan küçük partiküllerü filtreleyemiyor” dedi.

TOZA KARŞI ÜRETTİKLERİ MASKELERLE TANINIYORLAR
Daha önce yoğun duman nedeniyle Xi’an’da okullar kapandığında, Tong Xufeng’in ekibi küçük parçacıklara ve toza karşı koruma için maskeler üretmiş ve ülke çapında tanınmışlardı.

İKİ AY İÇİNDE PİYASAYA SÜRÜLECEK
Koronavirüs salgınının ortasında, Xi’an Sağlık Departmanı, Tong Xufeng’in ekibine ulaştı ve maskelerinin virüsle savaşmak için kullanılıp kullanılamayacağını sordu. Bilim insanlarından oluşan ekip de birinci nesil anti-smog elektronik maskelerine dayanan antiviral maskeler oluşturmaya karar verdiler.

Xufeng “Orijinal maskelerin radyasyon gücünü artırdık. Birinci nesil elektronik maskelerin yarattığı yüksek voltaj 3000 volttan fazla, bin volt daha artırdık. Ayrıca, maskenin yüksek voltajının insanlar için zararlı olmadığını garanti ediyoruz” dedi.

Yeni maskelerin yaklaşık iki ay içinde pazara girmesi bekleniyor. Tong Xufeng, yeni antiviral maskenin onaylanması için ilgili departmanlara başvurduklarını ve şu anda onay beklediklerini söyledi. Aynı zamanda da maskelerin seri üretiminin hazırlandığını belirtti.

Xufeng “Salgınla mücadele eden sağlık personeli ve sıradan insanlar için iki tür maske üretmeyi planlıyoruz. Ayrıca konforu da geliştirdik. Daha önce geleneksel bir maske şekli kullandık. Şimdi maskeyi, daha küçük ve daha taşınabilir hale getirmek için şeffaf bir silikon koruyucu kılıf hazırladık” dedi. Sputnik

MEVCUT CERRAHİ MASKELERDE Kİ TEHLİKE!
Honk Kong Üniversitesi’nden Malik Peiris, virüsün maske üzerinde ne kadar yaşadığıyla ilgili çalışması üzerinden uyarılar yaptı.Ulaşılması en kolay ve en yaygın kullanılan cerrahi tip bir maskeye temas eden virüsün 4-7 gün arası canlı kalabildiğine işaret eden Peiris, “Bu nedenle maskeye ya da yüzümüze dokunmamak gerekiyor. Önce maskeye ardından gözlerinize dokunduğunuzda virüsü bu şekilde kapmış oluyorsunuz” dedi.

Hong Kong Üniversitesi’nden bilim insanları koronavirüsün 4 derecelik ısıda uzun süre aktif kalmayı sürdürdüğünü belirledi. Bunun yanı sıra SARS-CoV-2’nin yüksek ısılara dayanamadığı ve 70 derece sıcaklıkta 5 dakika içinde etkisini yitirdiği kaydedildi.
Virüsün çeşitli nesnelerin yüzeyinde ne kadar kalabildiğini de araştıran bilimciler, SARS-CoV-2’nin kağıt üzerinde en fazla 3 saat kalabildiğini, giysiler ve işlenmiş ahşap üzerinde 2 güne kadar, cam yüzeyde 4 güne kadar, plastik yüzeylerde ise 1 haftaya kadar dayanabildiğini saptadı.

HALEN KULLANILMAKTA OLAN BAZI MASKELERİN ÖZELLİKLERİ
Bezden Dikilmiş Maske: Bulaşıcı , şüpheli hastalardan ve koronavirüsten korumaz. Kaba damlacıkları engeller, küçük partiküllerin solunumunu engellemez. Hasta olanın hastalığı ortalığa yaymamasını sağlar, hasta olmayanı korumaz.

Ağız Burun Koruması / OP Maske: Bulaşıcı ve şüpheli hastaların bakımı; taşımayı tolere eden hastalar için nakil, muayene önlemlerinde işe yarar. Ağız ve burun koruması, kullanıcıyı küçük tükürük damlacıklarından diğer insanları korumak amaçlıdır.

FFP2 Valfli ve Valfsiz Maske: Doğrulanmış veya mohtemel COVİD 19 hastalarına karşı koruma amçlı kullanılır. Aerosollerin solunmasına ve en küçük damlacıklara karşı korurlar. Sıvı , katı zararlı toz, duman ve aerosollere karşı korur. % 95 koruma sağlar.

FFP3 Valfli ve Valfsiz Maske: Dünya da var olan en yüksek koruyucu etkiye sahip maskelerdir. Her türlü bakteri, virüs ve enfenksiyona karşı korur. % 99 koruma sağlar. Nemli ve sıcak ortam veya uzun süre giyme koruması için daha uygundur. Toz koruma ve diğer sektörlerde üretilen inşaat, taş madenciliği, tekstil, parlatma, metal döküm, ilaç, elektronik, ilaç, malzeme işleme ve parlatma iş kollarında kullanılır; Kum fırtınası toz önleyebilir.

08 Nisan 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News



Tema Tasarım |