Ana Sayfa Dünya, Gündem 21 Kasım 2020

BİYOLOJİK YAŞLANMAYI TERSİNE ÇEVİRDİLER

Bilim İnsanlarından Müthiş Buluşİsrailli bilim adamları, insanın yaşlanma sürecini tersine çevirmenin bir yolunu bulduklarını söylüyor. Prof. Shai…

Bilim İnsanlarından Müthiş Buluş
İsrailli bilim adamları, insanın yaşlanma sürecini tersine çevirmenin bir yolunu bulduklarını söylüyor.

Florida’daki Aviv Clinic’teki hiperbarik oksijen tedavisi odası
(fotoğraf kredisi: AVIV CLINIC)

Prof. Shai Efrati, “Zamanda geriye gidiyoruz” dedi.
İsrailli bilim adamları, biyolojik yaşlanma sürecini yalnızca oksijen kullanarak başarıyla tersine çevirmeyi başardıklarını söylüyorlar.

Son araştırmalar sırasında Shamir Tıp Merkezi, gelen bir ekip ile birlikte, Tel Aviv Üniversitesi Prof. Shai Efrati liderliğindeki bulundu sağlıklı 64 yaşın üzerindeki yetişkinler günde 90 dakika bir basınçlı odasına yerleştirildi ve saf oksijen verildi beş gün, üç ay boyunca bir hafta, sadece yaşlanma süreci gecikmekle kalmadı, aslında tersine döndü.

Çalışma, spesifik olarak, sürecin biyolojik yaşlanmanın iki temel göstergesini tersine çevirip çeviremeyeceğine odaklandı: DNA telomerlerinin kısalması ve sonuçta ortaya çıkan yaşlanan hücrelerin birikmesi.

Bir telomer, bir kromozomun sonudur. Telomerler, kromozomu replikasyon sırasında hasardan korumak için tampon görevi gören kodlamayan DNA’nın tekrarlayan dizilerinden oluşur. Çoğaltma her gerçekleştiğinde, bu tamponlar bir darbe alır ve onları daha da kısaltır.

Telomer belirli bir uzunluğa ulaştığında, hücre artık çoğalamaz, bu da yaşlanan hücrelere yol açar: yaşlanmaya, eninde sonunda bilişsel veya diğer yaşla ilgili engellere ve hatta kanser gibi hastalıklara yol açan hatalı işlev gören hücreler.

Çalışmaya 64 yaşın üzerindeki yaklaşık 35 yetişkin katılmış ve vücut dokularında çözünen oksijen miktarını artırmak için bir mutlak atmosferden daha yüksek bir ortam basıncında% 100 oksijen kullanarak hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT) uygulanmıştır.

Her 20 dakikada bir, katılımcılardan maskelerini beş dakika süreyle çıkarmaları ve oksijenlerini normal seviyelerine getirmeleri istendi. Bununla birlikte, bu dönemde araştırmacılar, mutlak oksijen seviyesini yorumlamaktan ziyade, serbest oksijen konsantrasyonundaki dalgalanmaların hücresel düzeyde oksijen eksikliği olarak yorumlandığını gördüler.

Florida’daki Aviv Clinic’te bir hiperbarik oksijen tedavisi odasının içi (Kredi: Aviv Kliniği)

Başka bir deyişle, tekrarlanan aralıklı hiperoksik (artan oksijen seviyesi) maruziyetler, genellikle hipoksi (azalmış oksijen seviyeleri) sırasında indüklenen birçok aracı ve hücresel mekanizmayı indükledi – Efrati’nin açıkladığı bir şeye hiperoksik-hipoksik paradoks denir.

The Jerusalem Post’a “Ürettiğimiz oksijen dalgalanması önemli olan şey” dedi . “Bu süreç sırasında, hücre yenilenmesine neden olan bir oksijen kıtlığı durumu ortaya çıktı.”
Çalışma, hakemli dergi Aging tarafından yayınlandı .

Pratik sonuçlar, normalde yaşlanmayla birlikte azalan ve 60 yaşın üzerindeki insanların% 50’sinden fazlasının endişesini ifade ettiği dikkat, bilgi işleme hızı ve yürütme işlevlerindeki gelişmeleri içerir.

Katılımcılar, çalışma süresince herhangi bir yaşam tarzı, diyet veya ilaç değişikliğine uğramadı, bu da sonuçları değiştirebilirdi. Efrati, “Sadece düşüşü yavaşlatmıyoruz – zamanda geriye gidiyoruz” dedi. Çalışmalarına göre, değişiklikler katılımcıların vücutlarının 25 yıl önce hücresel düzeyde nasıl olduğuna eşdeğerdi.

Efrati on yıldır yaşlanma sürecini nasıl tersine çevireceğini araştırıyor ve Florida’daki Aviv Kliniklerini yönetiyor. Bu çalışmanın, yaşlanma sürecinin hücresel temelinin tersine çevrilebileceğinin ilk kanıtı olduğunu ve bunun “birçok genç bilim insanının yaşlanmayı tersine çevrilebilir bir hastalık olarak hedeflemesi için umut verdiğini ve kapıyı açtığını” söyledi.

Ayrıca, doktorların ve bilim adamlarının telomer uzunluğunu izlemenin ve gerektiğinde yeniden büyümelerine yardımcı olabilecek ilaçlar geliştirmenin bir yolunu bulmalarını sağlayabilir.

İnsanların daha uzun yaşamasını sağlayacak mı?
Efrati, etkinin süresinin henüz uzun vadeli takiplerde belirlenemediğini söyledi. Ama ekledi: “Muhtemelen evet. Daha kısa telomerlere sahip insanların daha erken öldüğünü biliyoruz, bu yüzden mantıklı. “

Çalışmanın diğer bir dezavantajı, sınırlı örneklem büyüklüğüydü.
Efrati, deneyin bilimsel, izlenen bir HBOT odası kullanılarak yapıldığını ve insanların bunu evde denememesi gerektiğini ekledi. Hava ile şişirilen boruların veya keselerin hiperbarik tedaviler olduğunu iddia ederek “Orada çok fazla hurda var” dedi.
“Çalışmalarda kullanılan bu değil, etkili değil – ve dahası tehlikeli olabilir.” (Maayan JAFFE-HOFFMAN , jpost)
21 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |