Ana Sayfa Dünya, Gündem 29 Haziran 2020

BM’DEN SİYONİST İSRAİL YÖNETİMİNE ”HER HANGİ BİR İLHAK YASADIŞIDIR’

BM: Herhangi bir İsrail ilhak planı, ister sınırlı ister sınırsız olsun yasadışıBM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, İsrail’in…

BM: Herhangi bir İsrail ilhak planı, ister sınırlı ister sınırsız olsun yasadışı
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, İsrail’in bloklar olarak bilinen yüksek nüfus yoğunluğuna sahip alanlar gibi kısmi bir ilhak planını dikkate alacağı yönündeki raporlar arasında konuştu.

BM Batı İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michele Bachelet Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail Batı Şeria’nın ilhak planı, yerleşimlerin tamamını veya bir kısmını içerip içermediğine bakılmaksızın yasadışı.

Başbakan, İsrail’in kısmi bir planla ilerleyerek ilhak etme konusundaki uluslararası ve Filistinli itirazları kabul etmekle yüklendiğine dair raporlar hakkında konuştu.

Bu, muhtemelen ABD Başkanı Donald Trump’ın barış planı kapsamında belirtildiği gibi Batı Şeria’nın% 30’unu ilhak edecek bir girişimde bulunmak yerine bloklar olarak bilinen yüksek yerleşimci nüfus yoğunluğuna sahip bölgelerde egemenlik uygulanmasını içerecektir.

Yamina MK ve eski adalet bakanı Ayelet Shaked , Ordu Radyosuna günün erken saatlerinde Ürdün Vadisi’nin İsrail’in ilhak planlarından dışlanacağını söyledi. Başbakan Benjamin Netanyahu, Arap dünyasının muhalefeti nedeniyle “Ürdün Vadisi’nden vazgeçti” dedi.

Shaked, Trump’ın barış planında yer alan egemenlik haritasının Netanyahu tarafından hazırlandığını iddia etti. “Bu plan için üç yıl çalıştı ve koalisyonu kabul ettiği sürece plan üzerinde değişiklik yapabilir” dedi.

Cenevre’de Bachelet, ilhakın itirazının bölgenin büyüklüğü ile ilgili olmadığını, ancak “Batı Şeria’nın% 30’unu veya% 5’ini” içeriyorsa yasadışı bir eylem olduğunu söyledi. “İlhakın kesin sonuçları tahmin edilemez,” dedi Bachelet, “ancak Filistinliler, İsrail’in kendisi ve daha geniş bölge için felaket olabilirler.”

Bachelet, böyle bir adımın hareket özgürlüğünü kısıtlayarak, insani hizmetlerden keserek, nüfus merkezlerini enklavlara yerleştirerek ve özel Filistin mülkünün daha fazla kamulaştırılmasına katkıda bulunarak Filistinlilere zarar verebileceğini söyledi. Ayrıca, ilhakın Filistinlileri zorla nüfus transferi riski altına sokabileceği konusunda uyardı.

İlhak, “onlarca yıldır çatışmayı karakterize eden ciddi insan hakları ihlallerini güçlendirecek, sürdürecek ve daha da artıracak” dedi Bachelet. Bachelet, “En minimalist ilhak biçimi bile duvarlar inşa edilirken, güvenlik güçleri konuşlandırılır ve iki nüfus daha yakınlaşır,” dedi.

Bu ilhak, “İsrail’in uluslararası insancıl ya da insan hakları hukuku kapsamında işgal altındaki nüfusa karşı işgal gücü olarak yükümlülüklerini değiştirmeyecek” ve iki devletli çözüm olasılığına zarar vereceğini söyledi. Bachelet, “İlhak şokları onlarca yıl sürecek ve İsrail’e ve Filistinlilere son derece zarar verecek” diye uyardı. “Ancak bu kararı tersine çevirmek için hala zaman var.”

DIŞ Bakanlık Bachelet’i bir kez daha ofisini İsrail’e saldırmak için siyasallaştırmakla suçladı. Bakanlık, Bachelet’in kendi mutabakatından tek taraflı olarak söz etti ve böylece ABD barış planına karşı Filistin kampanyasına katıldığını söyledi. İsrail uzun zaman önce Bachelet’in “insan haklarını geliştirme” yeteneğine olan güvenini kaybetti. Şubat ayında İsrail’in ofisi ile bağlarını kestiğini hatırlattı.

Netanyahu, gecede Trump’ın planı için izin verilen Batı Şeria’nın% 30’unun İsrail’in bir sanal konferansına hristiyanlara hitap ederken ilhak edilmesini desteklediğini belirtti. Başbakan, Trump’ın planına İsrail’e “stratejik Ürdün Vadisi dahil” savunulabilir sınırlar sağladığını söyledi.

Netanyahu’nun egemenliği uygulayabileceği en erken tarih olan 1 Temmuz’a kadar sadece iki gün kaldı, egemenlik haritasına ilişkin nihai karar verilmedi. Yerleşim bloklarını içerebilecek kısmi ilhak planıyla ilgili herhangi bir görüşme, yerleşimci liderleri içermeyebilir. Kudüs Postası’na konuşan Ma’aleh Adumim Belediye Başkanı Benny Kashriel, “Hiç kimse bizimle konuşmadı veya harita göstermedi” dedi .

Egemenliğin ne zaman ve nasıl uygulanacağı sorusu dakikadan dakikaya değişti. 38.000 kişilik şehri, Kudüs’ün sadece beş kilometre dışında, Ürdün Vadisi ve Ölü Deniz yönünde yer almaktadır. İsrail, Batı Şeria’daki yüksek Yahudi nüfusu bölgelerini korumadan bahsettiğinde, yerleşim bloğu genellikle akla gelen ilk yerlerden biridir.

Yine de böyle bir olasılık hakkında dolaşan tüm raporlarla, hiç kimse bunu onunla tartışmak için telefonu açmadı. Keşmir’in şehri, İsrail’in nihai sınırlarına gelecekte dahil edilmesi söz konusu olduğunda, her zaman geniş İsrail “konsensüsünün” ve hatta uluslararası konsensüsün tadını çıkardı.

Kaşmir, Eski Başbakan Yitzhak Rabin, Ma’aleh Adumim’i İsrail’in egemen sınırlarına yerleştirmenin öneminden bahsetti. Bunu, Ma’aleh Adumim’den egemen İsrail içinde olması gereken bir blok olarak konuşan eski başbakan Ariel Şaron izledi.

Başbakan, FKÖ İcra Komitesi üyesi Yasser Abed Rabo ve eski İsrail adalet bakanı Yossi Beilin tarafından imzalanan 2003 Cenevre Girişimi’nin bile, Ma’aleh Adumim’i çatışmanın iki devletli çözümü için İsrail’in egemen sınırları içine yerleştirdiğini kaydetti. . Bu yerleşim, oluşturulmamış E1 bölümünü hariç tuttu.

Hem Netanyahu hem de Alternatif Başbakan Benny Gantz Çarşamba günü ABD özel elçisi Avi Berkowitz’le ve egemenlik planlarını görüşmek üzere genellikle Washington’da bulunan ortak İsrail-ABD harita komitesi Scott Leith ile bir araya geldi. Gantz aşamalı bir ilhaktan yana.

Samaria Bölge Konseyi başkanı Yossi Dagan, ABD Başkanı Donald Trump’ın barış planının ayrıntılarını imzalayarak kaderini mühürlemeden önce Berkowitz’i Batı Şeria’da ziyaret etmeye davet etti.

Dagan egemenliği destekliyor, ancak Trump planının diktelerine göre değil.
Berkowitz’e Har Bracha ve Elon Moreh yerleşimlerini, Joseph’in Mezarını, Gerizim Dağı’nı ve Joshua’nın Ebal Dağı’ndaki sunağını ve Suriye’yi sınırlayan Hermon dağlarını görebileceği Yitzhar yerleşiminden manzarayı göstermeyi teklif etti.

Berkowitz’e yazdığı bir mektupta Dagan, İncil’de Tanrı’nın kaderinin belirlenmesinden önce Babil Kulesi’ni nasıl görmeye geldiğini açıkladı ve ABD elçisinin de aynı şekilde olduğunu öne sürdü. Dagan, “İsrail kendi egemen sınırlarını belirleme hakkına sahiptir, ancak aynı zamanda ABD’nin bu süreçteki rolünün önemini vurgulamak da önemlidir.”

“İsrail’in en iyi başkanı olan ve bildiğiniz gibi İsrail’i çok seven ABD Başkanı Donald Trump’a saygı duyuyoruz” diye yazdı. Halen egemenlik konusundaki konumunu belirleme sürecinde olan İsrail’in büyük dostunun ve müttefikinin bir temsilcisi olarak Dagan, mektubunda Berkowitz’e verdiği demeçte önemli. (By TOVAH LAZAROFF -jpost.com)
29 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |