Ana Sayfa Dünya, Gündem 23 Haziran 2020

BM’LER LİBYA’DA TOPLU MEZARLAR İÇİN SORUŞTURMA AÇIYOR

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılarının, yakın zamanda keşfedilen toplu mezarların savaş suçları olabileceğini söyledikten sonra Birleşmiş Milletler’in en…

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılarının, yakın zamanda keşfedilen toplu mezarların savaş suçları olabileceğini söyledikten sonra Birleşmiş Milletler’in en büyük haklar organı tarafından Libya’ya bir olgu bulma misyonu kuruldu.

BM İnsan Hakları Konseyi Pazartesi günü oybirliğiyle Libya’daki tüm şiddet eylemlerini şiddetle kınayan ve BM hakları şefi Michelle Bachelet’i Kuzey Afrika ülkesine bir olgu bulma misyonu göndermeye çağıran bir kararla kabul etti. Büyük bir petrol üreticisi olan Libya, uzun zamandır hükümdar Muammar Kaddafi’nin NATO destekli bir ayaklanmada devrildiği 2011’den bu yana kargaşa içinde kaldı.

2015’ten bu yana, bir güç mücadelesi Trablus’taki BM tarafından tanınan hükümeti doğu merkezli dönek askeri komutan Khalifa Haftar’a karşı çekti ve her iki taraf da rakip yabancı güçler tarafından desteklendi. BM kararı, “işkence, cinsel ve cinsiyete dayalı şiddet ve hapishanelerde ve gözaltı merkezlerindeki sert koşullar” raporlarında endişelerini dile getirdi.

Olgu bulma misyonu uzmanları “2016’nın başından bu yana Libya’daki tüm taraflarca uluslararası insan hakları hukukunun ve uluslararası insancıl hukukun ihlali ve ihlali iddiasını belgeleyecek” dedi. Libya’nın BM’nin Cenevre Büyükelçisi Tamim Baiou, kararın konsensüsle kabul edilmesinden kısa bir süre önce konseye “Libya için daha iyi bir gelecek için bir dönüm noktası” olacağını umduğunu söyledi.

Karar Mart ayında bir grup Afrika ülkesi tarafından ileri sürüldü, ancak Cenevre merkezli organ koronavirüs pandemisi nedeniyle ana yıllık oturumunu üç ay boyunca ertelemek zorunda kaldı ve 47 üyeli konsey tarafından oylamayı Pazartesi gününe erteledi. Konseyin 43. oturumu, İsviçre’nin COVID-19’un yayılmasını durdurmak için alınan önlemleri gevşetmesi ve Pazartesi günü Libya kararıyla sonuçlandırmasıyla geçen hafta yeniden başladı.

‘Gecikmiş’

Uluslararası Af Örgütü’nün Orta Doğu ve Kuzey Afrika operasyonlarının başkanı Heba Morayef, “Olgu bulma misyonunun, yıllarca Libya’da işlenen korkunç suçların körüklediği cezasız dokunulmazlığı sona erdirme yolunda önemli ve uzun vadeli bir adım olarak kurulmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır tarafından desteklenen Haftar’ın kendine özgü tarzdaki Libya Ulusal Ordusu’nun (LNA) Nisan 2019’da başlayan son tırmanıştan bu yana Libya’da yüzlerce kişi öldü ve yaklaşık 200.000 kişi yerinden edildi. uluslararası kabul görmüş Ulusal Anlaşma Hükümeti’nin (GNA) merkezi.

Son aylarda Türkiye, kuzeybatı Libya’yı geri alan Haftar’a karşı bir karşı saldırı başlatan GNA’ya ve müttefik kuvvetlerine verdiği desteği yoğunlaştırdı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Eric Goldstein, “Libya’da istismarlara karşı bir olgu bulma misyonunun kurulması, savaş ağalarına ve silahlı gruplara rütbe ve dosyalarının işlediği ciddi suçlardan sorumlu tutulabilecekleri konusunda bir uyandırma çağrısıdır.” Dedi.

Haftar kuvvetlerinin kuzeybatı Libya’daki yerlerden çekilmesi, şüpheli sekiz toplu mezarın bulunmasına izin vererek, hak gruplarının savaş suçları için soruşturulmasını teşvik etmelerini sağladı.

Macron uyarısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Salı günü Türkiye’yi Libya’da “tehlikeli bir oyun” oynamak ve uluslararası görüşmelerde kabul ettiği her şeye karşı koymakla suçladı. Macron, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip’e Erdoğan’a bugün Türkiye’nin Libya’da tehlikeli bir oyun oynadığını düşündüğümü ve Berlin konferansında verdiği tüm taahhütlere aykırı olduğunu açıkça ifade etme fırsatım oldu.” bu yılın başlarında barış toplantısı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı Fatou Bensouda Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “savaş suçlarının veya insanlığa karşı işlenen suçların kanıtı olabilir” diyen toplu mezarların keşfinden sonra soruşturmasını genişletmekten “tereddüt etmeyeceğini” söyledi.

Elçi Baiou, GNA’nın Libya’da “cezasız kalmaya artık tolere edilmeyeceğini” göstermekte ısrar etti. Trablus, kararın “uluslararası toplumun Libya’daki bu duruma katkıda bulunan ülkeler için aynı eşiğe sahip olduğunu” belirtti. aljazeera

23 Haziran 2020 / Abidin SARI- ÖZGÜR İFADE

11 Haziran 2020 de Uluslararası Soruşturma Açılması Gerektiğini Yazmıştık.

http://ozgurifade.com.tr/libyada-toplu-mezar-bulundu-turkiye-ana-akim-medya-sucluyu-hemen-buldu/
Google NewsTema Tasarım |