Ana Sayfa Dünya, Gündem 10 Eylül 2020

BM’LERDEN MONTRÖ’DE YAPILAN ‘LİBYA DANIŞMA TOPLANTISI’ AÇIKLAMASI

Birleşmiş Milletler öncülüğünde İsviçre’nin Montrö şehrinde yapılan ‘Libya Danışma Toplantısı’ sonuç bildirisi yayınlandı. “7-9 EYLÜL 2020’DE İSVİÇRE’NİN…

Birleşmiş Milletler öncülüğünde İsviçre’nin Montrö şehrinde yapılan ‘Libya Danışma Toplantısı’ sonuç bildirisi yayınlandı.

“7-9 EYLÜL 2020’DE İSVİÇRE’NİN MONTRÖ KENTİNDE DÜZENLENEN HD-ORGANİZE LİBYA DANIŞMA TOPLANTISI’NA İLİŞKİN AÇIKLAMA”
Genel Sekreter (ASRSG) Özel Temsilcisi Vekili ve Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı Stephanie Williams, Merkezin himayesinde İsviçre’nin Montrö kentinde gerçekleşen kilit Libyalı paydaşlar arasındaki istişarelerin sonuçlarını sıcak bir şekilde karşılamaktadır. İnsani Diyalog için ve 7-9 Eylül tarihleri ​​arasında UNSMIL huzurunda. ASRSG Williams, Libya krizine kapsamlı bir çözüm arayışında belirleyici bir dönüm noktasına gelen bu toplantıyı organize etmek için yorulmak bilmeyen çabaları için İnsani Diyalog Merkezi ekibine içtenlikle teşekkür ediyor. Libya’daki ezici çatışmalar, COVID vakalarındaki endişe verici artış, hizmet eksikliği, elektrik ve su kıtlığı nedeniyle kötüleşen sosyo-ekonomik koşullar,

UNSMIL, bu fırsatı değerlendiren Libyalı katılımcıların, BM’nin kolaylaştırdığı Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun erken dönemlerde yeniden başlaması için masaya konulabilecek bir Libya-Libya çözümü önermek için uzun süredir devam eden farklılıklarını ve anlaşmazlıklarını bir kenara bırakarak iyi niyetlerini ve ulusal bağlılıklarını takdir ediyor. .

Bu istişareler, Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Fayez Sarraj ve Temsilciler Meclisi Başkanı Agila Saleh’in paralel ateşkes ilanlarının ardından düzenlendi ve tüm sorumlu Libyalı paydaşların ileriye doğru ilerlemeleri için bir temel oluşturdu.

Montrö istişarelerine katılanların, Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinin, üzerinde anlaşmaya varılan anayasal çerçeve temelinde 18 aylık bir sürenin sonunda yapılması gerektiğine dair fikir birliğine dayalı görüşlerine dikkat çekiyoruz. Bu dönem, Başkanlık Konseyi’nin reformu, hizmet sunmaya adanmış bir temsili birlik hükümetinin kurulması ve Parlamento tarafından onaylanan Af Yasası’nın uygulanması ve yerlerinden edilenlerin geri dönüşünün kolaylaştırılması da dahil olmak üzere ulusal seçimlerin yapılması için gerekli koşulları yaratmasıyla başlayacaktı. çok ihtiyaç duyulan ulusal uzlaşma için gerekli bir adım olarak diasporadakiler ve kişiler.

Katılımcıların, uygun güvenlik ve lojistik düzenlemelerin uygulanmasını takiben, yürütme ve Temsilciler Meclisi gibi temel hükümet işlevlerini ve ofislerini geçici olarak Sirt’e taşıma önerilerini memnuniyetle karşılıyoruz. Temsilciler Meclisini ve Yüksek Danıştay’ı egemenlik mevkileri konusundaki tartışmalara devam etmeye teşvik ediyor ve onları belirli bir zaman çizelgesi içinde gerekli seçim çerçevesini oluşturmaya çağırıyoruz.

Fas Krallığı’nda devam etmekte olanlar da dahil olmak üzere bu ve diğer istişarelere dayanarak ve başlıca Libyalı ve uluslararası paydaşlarla haftalarca süren kapsamlı görüşmelerin ardından, UNSMIL şimdi tam kapsayıcı Libya Siyasi Diyalog Forumu’nu devam ettirmek için gerekli düzenlemeleri başlatacak. yakında çıkacak. Uluslararası toplumu, bu süreci destekleme sorumluluklarını üstlenmeye ve Libya halkının egemenlik haklarının geleceğini belirleme hakkına kesin olarak saygı göstermeye çağırıyoruz.
10 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |