Ana Sayfa Gündem 21 Temmuz 2020

BÖYLE GELMİŞ, BÖYLE GİTMESİN

Böyle Gelmiş, Böyle Gitmesin.Uzun yıllardır bizi yöneten bir iktidar var. Şikayet ediyor, kızıyor, eleştiriyoruz.. Artık bir çoğumuz…

Böyle Gelmiş, Böyle Gitmesin.
Uzun yıllardır bizi yöneten bir iktidar var. Şikayet ediyor, kızıyor, eleştiriyoruz.. Artık bir çoğumuz yasaklardan, baskılardan ve yaşanan olumsuzlardan yorulmuş durumdayız. Peki bu ülke de muhalefet ne iş yapar? İktidarı eleştiriyor, şikayet ediyoruz. Demokrasiyi yok ettiler, adaleti bitirdiler, ..lar, ..ler…….

Sn. Muharrem İnce Cumhurbaşkanlığı seçiminde pes etti diye yerden yere vuruldu. Sn İnce adaydı, vazifesini yaptı kampanyayı başarılı bir şekilde tamamladı. Oy sayımını takip etmesi, sonuçları sn.İnce’ye aktarması gereken ChP’li ekip görevini yaptı mı? Ne oldu da oy sayımını takip eden program devre dışı kaldı? Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin yazılımını ben hazırladım YSK’dan önce sonuçlar bize ulaşacak(Bunu bizzat kendisinden duydum) dediği program neden kullanılmadı da, merdiven altı bir firmaya alelade bir program hazırlatıldı? Ama sn. İnce linç edildi adeta!

Genel başkanlık koltuğunda yıllardır seçim kazanamayan bir genel başkan oturuyor. Ve Sn.Kılıçdaroğlu 2010-2011 yıllarında şunları söylemişti.
‘’Her siyasi partinin bir amacı vardır. İktidar olmak. Genel başkan olduğumda kendime hedef olarak %40 oy oranı belirledim. Bu oranın altında ya da çok altında oy alırsak; bu başarısızlıktır hadi bize eyvallah der gideriz’’

Yıl 2020 ve bırakın seçim kazanmayı, varlık bile gösteremeyen genel başkanımız demokrasinin teamülleri ile oturduğu koltuktan kalkmamak için adeta tek adam iradesi gösteriyor ve oldu bittiğe getirerek kurultayı yapmaya çalışıyor. Demokrasi diyerek oturduğu koltukta kalabilmek için anti demokratik yollara baş vuruyor. Bu gün yaşadıklarımızın en büyük müsebbibi iktidarın başarısı değil, muhalefetin başarısızlığıdır.

İnsanlar oy çuvallarının üzerinde YSK’ya teslim etmek için beklerken Ak Partinin seçimi kazandık açıklamasını ve hemen ardından itiraz edeceğini beklediğimiz Sn.Kılıçdaroğlu’nun açıklanan seçim sonuçlarına saygılıyız diye hepimize şok yaşattığını ben unutamıyorum.

CHP öyle güzel dizayn edildi ki; gerçek sosyal demokrasiye inanan, CHP’nin kuruluş felsefesini özümsemiş partililer ya etkisiz-yetkisiz kılındı ya da partiden uzaklaştırıldı. CHP zihniyeti ile uzaktan yakından ilgisi olmayan insanların bahçesi hatta ticarethanesi haline getirildi CHP!

Hatta sn Kılıçdaroğlu adeta CHP’nin kurucusu, ya da sahibiymiş(!) gibi Altı Ok felsefesini tartışmaya açacağına dair haddini aşan söylemlerde bulunuyor. Hayırdır sn Kılıçdaroğlu partiyi yeterince tarumar edemediniz mi? Yoksa parti çatısı altına aldığınız yolsuzlukları tescillenmiş isimleri artık aklamakta, korumakta güçlük mü çekiyorsunuz. Siz bir seçim başarısı dahi gösterip rüştünüzü ispat edemeyen bir genel başkansınız. O koltuğa otururken %40’ın altında oy alırsam eyvallah der giderim diyordunuz, ne oldu da şimdi makamınızı sağlama almak için partinin kuruluş felsefesini dahi değiştirmeye çalışıyorsunuz. Siz ve getirdiğiniz ekibiniz çekin ellerinizi CHP’nin üzerinden.

Arkası gelmeyen suni demagojik çıkışlarınız ve diğer partilerden oy alabilmek(!) için verdiğiniz ödünlerle CHP seçmenini küstürmeyi başardınız. Parti içinde oluşan rant çeteleri(herkes bunu biliyor ama söyleyemiyor) yeterince palazlandı. Adli dosyalarının olduğunu bile bile atadığınız belediye başkanları sayesinde yavaş yavaş kazandığımız belediyeleri de kaybetmeye başladık! Son darbe olarak AKP’nin CHP şubesi olarak mı devam etmeyi mi planlıyorsunuz?

Son sözlerim halen Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz diyerek, eleştirenlere tehdide, küfüre varan seviyesiz söylemlerle saldıranlara!
Halen başarısızlık abidesi bir yönetimi can siperhane savunuyorsanız; ya yukarıda bahsettiğimiz çıkar odaklarının içindesiniz ya da gerçekten CHP felsefesini özümsememişsiniz, sahiplenmemişsiniz!

Açtığınız ticarethaneye bile aldığınız yöneticileri belli başarı kriterleri ve hedefleri ile değerlendirip, hedefleri tutturamadıkların da işine son veriyorsunuz.
Ama siyasi düşüncenizi verdiğiniz oylarla iktidara taşımak birinci önceliği olması gereken, oy verdiğiniz partiyi yönetenlerin başarısızlıklarına nasıl müsamaha(!) gösteriyorsunuz anlamakta zorlanıyoruz!

Yahu bizi zaten iktidar yapmazlar neden tartışıyoruz diyenlere de şunu söylemek istiyorum.
Ekrem İmamoğlu ve Mansur yavaş gibi isimler bunun mümkün olduğunu bize gösterdiler. Ve inanın bu başarılara CHP yönetimi bile şaşırdı.
Tekrar söylemek istiyorum. İktidarın aralıksız seçim kazanması iktidarın başarısı değil, CHP’li yönetim kadrosunun başarısız olmasıdır

Mustafa Kemal bu ülkenin mihenk taşıdır. Ve Chp’nin kurucusudur. 100 yıl sonra ile tüm öngörüleri güncelliğini koruyan ve bunu tüm dünyanın kabul ettiği bir liderin kurduğu partinin kuruluş felsefesini tartışmaya açıyoruz demek hadsizliktir, ihanettir!
CHP, seçmenindir. Siz yolcu, seçmen hancıdır bunu unutmayın!
Gülbin AYBAR-İbrahim BİLGİN
21 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |