Ana Sayfa Gündem 5 Aralık 2020

BTP LİDERİ BAŞ UYARDI AZERBAYCAN UYGULADI

‘İlham Aliyev’den Atatürk Hassasiyeti’Aliyev, Atatürk’ün ölüm yıldönümü olması nedeniyle Zafer Bayramı tarihini 10 Kasım’dan 8 Kasım’a çekti….

‘İlham Aliyev’den Atatürk Hassasiyeti’
Aliyev, Atatürk’ün ölüm yıldönümü olması nedeniyle Zafer Bayramı tarihini 10 Kasım’dan 8 Kasım’a çekti. Açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederimiz kederimizdir” ifadesi de hatırlatıldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan’ın yenilgisini kabul eden bildiriye imza attığı ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından “Zafer Günü” ilan edilen 10 Kasım tarihinin, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Türk dünyası tarihine adı altın harflerle kazınmış büyük şahsiyet Atatürk’ü anma günü olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, Azerbaycan’ı tüm kalbiyle seven ve “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederimiz kederimizdir” diyen Atatürk’ün her bir Azerbaycanlının kalbinde yer edindiği ve büyük saygıyla anıldığı vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Aliyev’in, 10 Kasım tarihinin Atatürk’ü anma günü olduğunu dikkate alarak “Zafer Günü”nün tarihinin değiştirilmesi yönünde karar aldığı kaydedildi.

Her bir Azerbaycanlı için değerli bir şehir olan, Karabağ’ın incisi Şuşa’nın kurtuluşunun savaşın kaderinde belirleyici bir rol oynadığı, Ermenistan’ın yenilgiye uğramasına ve askeri operasyonların durmasına yol açtığı hatırlatılan açıklamada, Zafer Günü’nün, Şuşa’nın kurtuluş günü olan 8 Kasım’a çekildiği bildirildi.

Azerbaycan ordusunun 44 gün süren operasyonunda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmişti. Ermenistan, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya 10 Kasım’da imza atmıştı.

BTP lideri talep etmişti
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliye’i de etiketleyerek şu ifadeleri kullanmıştı:

Bayrakları yarıya indirdiğimiz gün öte yandan zafer mi kutlayacağız? Karabağ Zaferi Türk’ün Milli Mücadelede ilham kaynağı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilmelidir. @azpresident #10Kasım

Prof. Dr. Quliyev: Atatürk’ün ve Haydar Baş’ın ruhları şad oldu
BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın ‘Karabağ Zaferi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilmelidir’ teklifinin çok yerinde bir çıkış olduğuna dikkatleri çeken Prof. Dr. Ruşen Quliyev , şunları kaydetti: “27 Eylül 2020’de Azerbaycan’ımız tarafından düşmanın bir başka provokasyonuna tepki olarak başlatılan ve 44 gün içinde 30 yıldır işgal altındaki vatan topraklarını düşmandan arındırarak ezici bir zaferle sonuçlanan Vatan Savaşı, 10 Kasım’da düşmanın yenilgisini kabul ederek diz çökerek sona erdi. Rabbimizin hükmüyle bir kardeşin bayram ettiği gün, bütün Türk âleminin sevgilisi ve gururu olan modern Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Anma Günü ile çakıştı. Bu bağlamda, Türkiye’yi canından da çok, Azerbaycan’ı da özel bir sevgiyle seven, tüm hayatı boyunca İslam dünyasının birliği için mücadele eden merhum Prof. Dr. Haydar Baş’ın oğlu BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın “Karabağ Zaferi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilmelidir” fikri çok ilgi çekicidir. Sonuçta 44 günde kazanılan bu zaferi, Azerbaycan’a büyük destek veren Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ile hepimiz Atatürk’e borçluyuz. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından zafer gününün 8 Kasım’a çekilmesi, soylu kardeşliğin ve “iki devlet, bir millet ” formülünün canlı bir tezahürüdür. Eminim ki zaferimizle hem büyük Atatürk’ün hem de “Karabağ kesinlikle özgür olacak” diyen sevgili dostumuz merhum Haydar Baş Hoca’nın ruhları şad olmuştur. Allah onlara ve şehitlerimize rahmet eylesin, gazilerimize şife versin. Allah, iki kardeş ulusun birliğini daha da güçlendirsin. Allah bizi her zaman düşmanlara karşı hakikat yolunda muzaffer eylesin. Amin!”

Prof. Dr. Memmedaliyeva’dan Hüseyin Baş’a teşekkür
Azerbaycan’ın saygın akademisyenlerinden Prof. Dr. Kumru Memmedaliyeva da BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’ı tarihi değiştiren mesajından ötürü tebrik etti. 30 yıl işgal altında kalan Karabağ’ın kurtuluş gününün Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anma günü ile çakıştığını hatırlatan Prof. Dr. Memmedaliyeva, tebrik mesajında, “Türkiye’yi ve Azerbaycan’ı canından da çok seven Allah’ın rahmetine kavuşmuş Prof. Dr. Haydar Baş Hocanın oğlu BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın, ‘Karabağ Zaferi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilmelidir’ fikrini ortaya atması çok anlamlıdır. Bu çıkışından dolayı BTP lideri Hüseyin Baş Bey’e ve Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev cenaplarına Teşekkür ediyorum” dedi.
(AA, Independent Türkçe)
05 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |