Ana Sayfa Gündem, Magazin 11 Aralık 2020

BU DOĞALGAZ BAŞKA TÜRLÜ KOKUYOR!

Bilindiği üzere doğalgaz kokusuz bir gazdır.Ancak her hangi bir kaçak hissedilsin diye sarımsaklı bir koku vermesi sağlanmıştır….

Bilindiği üzere doğalgaz kokusuz bir gazdır.
Ancak her hangi bir kaçak hissedilsin diye sarımsaklı bir koku vermesi sağlanmıştır. Yapılan faturalandırmalar tüketicilerini yormakta ve farklı kokular mı var sorusu akıllara takılmaktadır.

Sanayide 1 m3 doğalgaz için ödenen tutar bir önceki yıla göre %13.2 artarak 185 kuruş doğalgazın konutlardaki kullanımında ise 1 m3 doğalgaz tüketimi için ödenen tutar %34.7 artarak ortalama 172,6 kuruş olmuştur. Kur yükseldikçe bu tüketicinin sırtına yüklenmekte ancak kurda düşüş olduğu zaman hiçbir indirim yapılmamaktadır.

Doğalgaz sayaçları tüketim miktarını m3 olarak gösterirler. Fakat tüketim ise kWh üzerinden fiyatlandırılmaktadır. 1 m3 doğalgazdan 10,64 kWh enerji açığa çıkar yani 1 m3 doğalgaz = 10,64 kWh dir. Doğalgaz faturalarında tüketim miktarı (kWh) ile Düzeltilmiş tüketim miktarı = tüketim miktarı x düzeltme katsayısı) ile hesaplanan farklı ve daha yüksek bir değer içermektedir. dağıtım şirketleri tüketicilere bu farklılığın ,“Kış aylarında hava soğuduğu ve doğalgaz da büzüşme özeliğine sahip olan bir madde olduğu için sayaçlarda daha fazla m3 gaz geçiyor” kaynaklandığını belirtmektedir.

Çok katlı binalar içerisinde konumlanan doğalgaz tesisatlarının bulunduğu ortam sıcaklığı yaz kış aşağı yukarı aynı değil mi ? Dışarıdaki hava, yerin metrelerce altından geçen gazın sıcaklığını nasıl etkiler anlamak mümkün değil.

Dağıtım şirketleri; kartlı sayaçlı yaklaşık 900 bin doğalgaz abonesi için , 29.Temmuz.2018 tarihli resmi gazetede yayınlanan “Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” çerçevesinde geriye dönük zam uygulaması başlatmıştır. Vatandaş, doğalgazı zamlardan önce satın alsa da zamdan etkileniyor. Bu açıkçası soygundur, adil bir uygulama değildir, Dağıtım şirketlerini korumak ve kollamaktır.

Önceden doğalgaz satışı yapıp vatandaşın parasını alıyorsun kullanmaya başladığında fark istiyorsun! O zaman tüketiciye peşin aldığı gaz parasının faizini neden vermiyorsun? Bu uygulama hukuka aykırıdır çıkarılan yönetmelik bağlı olduğu kanuna uygun değildir. Kanun tüketiciyi korurken yönetmelik kanuna aykırı olamaz. Bu Yönetmelik kanuna ve anayasaya da aykırıdır. Aykırı bir yönetmelik uygulanması suçtur.

Yani; Aracınıza 300 liralık yakıt alıyorsunuz. 10 gün sonra yakıta bir zam geldiğinde yakıt aldığınız istasyon sizden 10 gün önce satın aldığınız yakıt için yeni fiyat üzerinden fark talep edecek. Bu nasıl bir mantıktır. Bu nasıl anlayıştır. Kaldı ki yaz aylarında doğalgaz satışları sınırlı olarak satılmaktadır. Vallahi bu uygulama şeytanın bile aklına gelmez herhalde!

Yönetmeliğin iptali için birçok kişi ve kurumun açtığı davalar devam etmekte olup Bazı kurum ve şahıslar EPDK’ya yaptıkları itirazların sonucu doğrultusunda şirket aleyhinde idari mahkemelere dava açacaklarını beyan etmektedirler. Katma değer vergisi, öncelikle sistem kullanım bedeli ve ÖTV eklenir, burada çıkan fiyat üzerinden %18 KDV alınır. Elektrik faturalarında olduğu gibi burada da vergiden vergi alınıyor. Buna katmerli vergi denir insaf insaf !

AKP iktidarını, Vatandaşlarımızı ısıtma yerine çarpma işlemlerinden vazgeçmeye davet ediyorum. DOĞRU olan vatandaşlarımızın refahı doğrultusunda bu soygunu önleyici düzenlemeyi adil ve DOĞRU olacak şekilde düzeltmenizdir. DOĞRU PARTİ olarak vatandaşlarımızın refahını sağlamak temel ilkemizdir.

DOĞRU PARTİ, DOĞRU işlerin temsilcisi ve başka türlü kokan Doğalgaz’ımızın normal kokmasının uygulayıcısı olacaktır. Selam ve Saygılarımla…
Cezmi ORKUN
DOĞRU Parti Genel Başkan Yardımcısı
Enerji Tabi Kaynaklar ve Madenlerden Sorumlu
12 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |