Ana Sayfa Gündem, Politika 18 Mayıs 2020

BU FİLMİ İZLEMİŞTİK, AMİRALLERE KUMPAS

Deniz Kuvvetleri’nde ‘usulsüz alım baskısı’ mı, ‘FETÖ kampanyası’ mı; işte Tümamiral Yaycı’nın istifasıyla ilgili yorumlar…Deniz Kuvvetleri Komutanlığı…

Deniz Kuvvetleri’nde ‘usulsüz alım baskısı’ mı, ‘FETÖ kampanyası’ mı; işte Tümamiral Yaycı’nın istifasıyla ilgili yorumlar…Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınıp Genelkurmay Başkanlığı emrine verilen Tümamiral Cihat Yaycı istifa etti. Tümamiral Cihat Yaycı’nın istifasının ardındaki nedenle ilgili birçok isim farklı iddiaları gündeme getirdi.

Emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok’a göre Tümamiral Yaycı’nın istifa sürecinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın açtığı bir ihale etkili oldu.Üçok o ihaleyle ilgili OdaTV’de: “Deniz Kuvvetlerinde bulunan torpidolarda kullanılan teller için ihale açılır. İhale sonrası firma malzemeleri teslim eder. Beş kişiden oluşan Mal Muayene Komisyonu telleri teslim almadan önce muayene eder ve ihale şartnamesine uygun olmadığını değerlendirirler. Ancak kendilerine malzemeleri teslim almaları için baskı yapıldığını söyleyerek Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’ya durumu arz ederler. Tümamiral Yaycı Lojistik Başkanlığına talimat vererek ihale şartlarına uygun olmayan malzemelerin teslim alınmaması gerektiğine dair bir emir yayınlamasını ister. Emir Lojistik Başkanlığınca yayınlanır. Ancak torpido tel ihalesini kazanan müteahhit, Milli Savunma Bakanlığına mektup yazarak kendisinin malzemelerinin uygun olduğunu, ancak yerli firma olduğu için kabul edilmediği gibi iddialar ileri sürerek şikayette bulunur. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatıyla, başında Exeter mezunu Abdullah Yaldız’ın bulunduğu Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu müfettişleri inceleme başlatır ve bir rapor hazırlarlar. Bu raporda soruşturma açılması ve soruşturma süresince Tümamiral Yaycı ve komisyon üyelerinin görevlerinden uzaklaştırılmaları istenir” diye yazdı.

Yani emekli hakim Üçok’a göre Yaycı’nın ihale şartlarına uymayan malzemelerin teslim alınmaması yönündeki emri Hulusi Akar’ın tepkisine neden olur. Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk de Tümamiral Cihat Yaycı’nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindekileri tespit etmek için “FETÖMETRE” uygulamasıyla bilinen bir isim olduğunu hatırlattı. Saygı Öztürk’e göre Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın Yaycı’nın görevden alınmasını Resmi Gazete’de öğrenmesi de şaşırtıcıydı.

Nedim Şener ise Hürriyet gazetesindeki köşesinde Cihat Yaycı için “2020 başından itibaren görevden alınacağı FETÖ’cü firari eski askerleri tarafından sosyal medyada yazılmaya başlandı. Hatta Ersin Demircan isimli Twitter hesabı 4 Nisan tarihli tweet’inde “Önümüzdeki hafta ünlü bir amiralin istifa ettiğini, ettirildiğini duyarsanız çok şaşırmayın” diye yazdı.

14 Nisan’da Milli Savuma Bakanlığı tarafından Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na Cihat Yaycı’nın “Kamu zararı oluşmasına da müsaade edilmeyecek” dediği, ihalesi yapılmış, güdüm tel muayenesi ile ilgili dosya gönderildi. Şener, söz konusunu yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yaycı’nın görev yerini değiştirmesinde bu dosyanın etkili olduğunun iddia edildiğini belirtti.

Eski AKP Milletvekili Metin Külünk ise 8 Mayıs tarihli tweet’inde TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’i etiketleyerek “Bu haberde Akdeniz’deki politikaların şekillenmesinde Tümamiral Yaycı’nın bilimsel çalışmalarından söz ediliyordu. Ancak TRT’nin sosyal medya hesabında Sayın Yaycı’nın ismi çıkarılmış acaba neden?” diye sormuştu.

TÜMGENERAL CİHAT YAYCI İSTİFA ETTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınan Tümamiral Cihat Yaycı istifa etti.

Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener, kişisel Twitter hesabında, “Yakın çevresinden edindiğim bilgiye göre; Milli Savunma Bakanlığı’nın bugün Deniz Kuvvetleri’ndeki Kurmay Başkanlığı’nı bırakıp Genelkurmay’a geçmesini istediği Yaycı, düzmece bir dosya ile haksızlığa uğradığını belirterek istifa etti.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk ise, Cihat Yaycı’nın istifa gerekçesini, “Onurum, gururum incindi” sözleriyle açıkladığını belirtti.

NE OLMUŞTU?
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı görevini yürütürken FETÖ’ye karşı mücadelesiyle adından söz ettiren, Libya ile deniz sahası anlaşmasının mimarı olarak gösterilen Tümgeneral Cihat Yaycı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Genelkurmay Başkanlığı emrine atanmıştı.

FETÖCÜLERLE BAŞARILI MÜCADELE EDEN BİR KOMUTAN
Cihat Yaycı’nın , torpido güdüm teli ihalesinin şartnamesinde belirtilen esaslara uyulmadığı gerekçesiyle ihaleyi kabul etmeyen komisyon üyelerine sahip çıktığı, ihaleyi alan firmanın yetkililerinin “Sizi TSK’dan attıracağız” dedikleri öne sürülmüştü. Cihat Yaycı’nın Deniz Kuvvetleri içinde paralel yapı fetö cemaatiyle başarılı mücadelesiyle tanınıyor. ‘FETÖ’Metre adı verilen bir uygulama getirdiği ve Deniz Kuvvetlerinde fetöcüleri ve saklanmış kripto fetö yandaşı askerleri ortaya çıkardığı belirtiliyordu.

‘FETÖMETRE’ NEDİR?
İSTEM, 72 ANA VE 253 ALT KRİTERDEN OLUŞUYOR
“Tüm bu sakıncalardan uzak kalmanın en kestirme, en güvenilir, sonuç almaya dayalı en kapsamlı yolu, yöntemi FETÖ metre’nin her kurum ve kuruluşa uygulanmasıdır” diyen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Öncelikle Deniz Kuvvetleri’nde uygulanan bu sistem, 72 ana ve 253 alt kriterden oluşuyor ve bu kriterin puanlamasıyla FETÖ bağlantılı olduğuna dair şüphe duyulan kişilerin gerçek yüzleri ortaya çıkarılıyor. FETÖ metre bu özelliğiyle bir sistem ve bu sistemin analiziyle hatasız sonuçlar üreterek, örgütün en mahrem kadrolarına ulaşmak mümkün hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sistem yedi başlık altında tüm bilgileri derleyip topluyor. Kimlik bilgileri 8 ana kriterden, eğitim bilgileri 1 ana, 29 alt kriterden, sınav bilgileri 4 ana, 15 alt kriterden, sosyal bilgileri 7 ana, 16 alt kriterden, meslek bilgileri 19 ana, 87 alt kriterden, resmi kurumdan edinilen bilgiler 24 ana, 96 alt kriterden, tahkikat bilgileri ise 4 ana ve 10 alt kriterden oluşuyor. Sistemin tüm ana ve alt kriterleri, bugüne değin son derece önemli tespitler yapılmasına zemin hazırlamıştır. Birçok ByLock kullanıcısı, örgüt iltisaklısı ortaya çıkarılmış ve çıkarılmaya devam edilmektedir. Eğitim yaşamı, iş yaşamı, sicilleri, aldığı puanlar, aile bağları, evlilik hikayeleri, görev yaptıkları yerlerin özellikleri, katıldıkları kurslar, yaptıkları yüksek lisans ve doktoraların seyri, yakın çevresinin eğitim faaliyetleri, mali hareketlilikler gibi birçok ayrıntının titizlikle incelenmesiyle örgütün kılcallarına girmek ve tespit etmek mümkün hale geliyor.

BAHSE KONU İHALE
Gölcük Donanma Komutanlığı tarafından 2019 yılında böyle bir tel için 1.5 milyon TL tutarında bir ihale yapılır. İhaleyi kazanan firma sudaki korozyona karşı dayanaklı olması için üzeri özel bir cila (wax) ile kaplı torpido güdüm telini hazırlayarak, muayeneye getirir. Atış sırasında sıkışan kablo kopar. Muayene komisyonundaki torpido uzmanı bir mühendis yüzbaşı, devletin haksız ödeme yapmaması için kusurlu kablonun teslimine karşı çıkar.

YAYCI: ‘HAKSIZ ÖDEME YAPMAYIN’
Bu arada yüzbaşıya muhalefet şerhini kaldırması için baskı yapıldığı duyumları alınınca konu Deniz Kuvvetleri İstihbarat Başkanı tarafından Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Amiral Cihat Yaycı’ya iletilir. Yaycı da “Muayene komisyonu üyelerine kimse telkin ve baskıda bulunmayacak, bulunanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır. Her şey şartname esaslarına göre kontrol edilecek, kamu zararı oluşmasına da müsaade edilmeyecek, şartname gerekleri yerine getirilmeden ödeme yapılmayacak ne eksiklik varsa veya yoksa bir rapor ve takdim ilgililer tarafından düzenlenip Donanma Komutanı’na, bana ve Kuvvet Komutanı’na arz edilecek, Deniz Kuvvetleri Komutanı direktifine göre işlem yapılacaktır” diye emir verir.

Tümamiral Cihat Yaycı söz konusu raporu Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal’a sunarken el yazısıyla “Komutanım, muayene sürecinde birtakım çelişkili hususlar olmuştur. Wax birikmesi, A kablosunun kopması gibi… Değerlendirmenize arz ederim” şeklinde not düşer. Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal da “Bu seferlik firmaya ödeme yapılsın, sözleşmedeki eksiklikler giderilsin, bir sonraki sözleşmede bu hususlar dikkate alınsın” diye emir verir ve firmaya ödeme yapılır.

FETÖ’CÜLER DEVREDE
İşte tüm bunlar, 2019 yılı son çeyreğinde yaşandı, her nasıl oluyorsa 2020 başından itibaren Cihat Yaycı’nın görevden alınacağı FETÖ’cü firari eski askerleri tarafından sosyal medyada yazılmaya başlandı. Hatta Ersin Demircan isimli Twitter hesabı 4 Nisan tarihli tweet’inde “Önümüzdeki hafta ünlü bir amiralin istifa ettiğini, ettirildiğini duyarsanız çok şaşırmayın” diye yazdı. On gün sonra, yani 14 Nisan’da MSB tarafından Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na bir dosya gönderildi. Bilin bakalım savcılığa giden dosyanın konusu ne?

TAŞLAR DÖŞENİP DÜĞMEYE BASILIYOR
Evet, tahmin ettiğiniz gibi, Cihat Yaycı’nın “Kamu zararı oluşmasına da müsaade edilmeyecek” dediği, ihalesi yapılmış, güdüm tel muayenesi konusu…
MSB Teftiş Kurulu Başkanlığı, ihale süreciyle ilgisi olmayan Cihat Yaycı ve Gölcük’teki Torpido Test İstasyon Komutanlığı’nda görevli üç astsubay ve iki subay hakkında “ihaleye fesat karıştırmaktan” rapor hazırladı, görevden alınmalarını istedi. Bakan Hulusi Akar, raporu imzalayarak Cihat Yaycı hakkında işlem yapılması için Genelkurmay Başkanı’na, diğer iki subay ve üç astsubay hakkında işlem yapılması için de Gölcük Donanma Komutanlığı’na gönderdi. İşin ilginci, Gölcük Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, subay ve astsubaylar hakkında soruşturma izni vermezken, Genelkurmay Cihat Yaycı hakkındaki dosyayı Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi. İddiaya göre, bu dosya ile de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yaycı’nın görev yerini değiştirmesi sağlandı.
18 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE
KAYNAKLAR: t24.com, yenicaggazetesi.com, odatv, sozcu.com, cumhuriyet.com, hurriyet.com

Google NewsTema Tasarım |