Ana Sayfa Dünya, Gündem 6 Mayıs 2020

BU KASABANIN BAŞKANI, DOKTORU,ÖĞRETMENİ,POLİSİ TEK KİŞİ

‘Kendi Kendine Vergi Ödüyor, Kendi İşyeri Ruhsatını kendi veriyor’ Monowi, Nebraska’ya Hoş Geldiniz Seksen dört yaşındaki Elsie…

‘Kendi Kendine Vergi Ödüyor, Kendi İşyeri Ruhsatını kendi veriyor’

Monowi, Nebraska’ya Hoş Geldiniz

Seksen dört yaşındaki Elsie Eiler kendine vergi ödüyor, kendi alkol ruhsatını veriyor ve Nebraska Monowi’de kalan tek kişi.

HİÇLİĞİN ORTASI

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar sosyal olarak uzaklaştıkça, yalnız olduğunuzda olağanüstü şeylerin olabileceğini hatırlamak güzel. Başkalarıyla çevrili olmadığınızda hayatın durmadığını hatırlatmamıza yardımcı olmak için BBC Travel, yalnız zamanlarından en iyi şekilde yararlanan ve güzel bir şey yaratan, yetiştirilen veya önemseyen ilham verici bireylerin en popüler hikayelerimizden bazılarını güncelliyor. ABD’nin Nebraska eyaletinin uzak kuzeyindeki Güney Dakota sınırından beş mil uzakta, uzun bir toprak yol çayır otlaklarını ve altın buğday tarlalarını Monowi şehir merkezine doğru kesiyor, bütün samanlarında tırmanarak görebileceğiniz bir yer balya.

Boş sıraları traktör lastikleriyle dolu terk edilmiş bir kilise, bir tahıl asansörünün çürüyen iskeletinin karşısında duruyor. Yabani otlar ve brome otları, kendi üzerlerine çökmekte olan evlerin çürüyen kalıntılarının etrafında bükülür. Ve beyaz, çömelmiş bir binanın içinde boyayı soymakla, 84 yaşındaki Elsie Eiler, domuz böreklerini çeviriyor ve bir çift düzenli için açık bira şişelerini çatlatıyor: “Dünyaca Ünlü Monowi Tavern’e Hoş Geldiniz. Şehirdeki En Soğuk Bira!”  Eiler’in kocası Rudy 2004’te vefat ettiğinde, onu sadece lokali değil, tüm kasabayı çalıştırmak için terk etti. Bugün, ABD Nüfus Sayımına göre , Monowi ABD’de sadece bir mukimi olan tek şirkettir ve Eiler ABD’nin en küçük kasabasında belediye başkanı, katip, sayman, kütüphaneci, barmen ve kalan tek kişidir.

BİR HAYALET KASABA BAŞKANI

Bir hayalet kasabanın tek sakini olarak Eiler’in hayatı gerçekten tekildir. Her yıl, Monowi’nin belediye başkanlığı seçimlerinin reklamını yaptığı tek işinde (barını) kapatır ve daha sonra kendisine oy verir. Devlet finansmanını güvence altına almak için her yıl bir belediye yol planı hazırlaması gerekiyor ve ardından kasabanın üç sokak lambasının titremesini ve suyun akmasını sağlamak için yılda yaklaşık 500 dolar vergi alıyor. “Her yıl içki ve tütün lisanslarım için devlete başvurduğumda, onları köyün sekreterine gönderiyorum, bu benim,” diye açıkladı. “Bu yüzden onları sekreter olarak alıyorum, katip olarak imzalayıp bar sahibi olarak kendime veriyorum. Ayrıca, çürüyen binalardan birine taşınmak ve kasabanın nüfusunu ikiye katlamak isterse, yakındaki boş konutların listesini de takip ediyor. Burada mutluyum. Burada büyüdüm, buna alışkınım ve ne istediğimi biliyorum. Yıllar sonra değiştirmek zor, “dedi Eiler.

MONOWİ

1930’larda Monowi, Elkhorn Demiryolunda hareketli bir duraktı ve 150 kişiye, marketlere, restoranlara ve hatta bir hapishaneye ev sahipliği yaptı. Eiler, kasabadan çeyrek mil uzakta bir çiftlikte büyüdü ve Rudy, ilkokuldayken Monowi’nin tek odalı okul binasında tanıştı. İkili, Rudy’yi ABD Hava Kuvvetleri’ne katılana kadar otobüsü yedi mil uzaklıktaki en yakın ortaokula götürdü. Rudy Kore Savaşı sırasında Fransa’da hizmet ederken, Eiler kendi macerasını yaşamak için Kansas City’ye gitti. “Hostes olma hayaliyle bir havayolu şirketi için çalışmaya gittim” diye hatırladı. “Şehre pek umursamadım; Monowi her zaman evdeydi. ” 19 yaşında Rudy ile evlenmek ve iki çocuk yetiştirmek için evine döndü. Tahıl asansöründe çalışan ve benzin istasyonlarına yakıt teslim eden Rudy, bir zamanlar Eiler’in babasına ait olan eski tavernaları tamir etme fikrine sahip olduğunda, “Tamam, benim tarafımdan” dedi ve çift kapılarını açtı 1971’de.

BÜYÜK ÇIKIŞ

Bununla birlikte, Monowi Tavern yeniden açıldığında, Monowi’nin kendisi zaten çekim yapmaya başlamıştı. Tarım koşulları kötüleştikçe ve kırsal ekonomiler II. Dünya Savaşı’ndan sonra Büyük Ovalar boyunca çöktükçe, ABD’nin kalbindeki tüm topluluklar yok olmaya başladı. Monowi’nin ahşap kilisesinde düzenlenen son cenaze 1960’da Eiler’in babası içindi. Daha sonra postane ve üç bakkal dükkanının sonuncusu 1967 ve 1970 arasında kapandı, ardından 1974’te okul geldi. Eiler’in çocuklarının ikisi de iş aramak için uzaklaştı. 1970’lerin ortalarında ve 1980’de kasabanın nüfusu 18’e düştü. Yirmi yıl sonra Monowi’nin sadece iki sakinleri – Rudy ve Eiler – tavernada çalışıyordu. Bugün, Monowi, Nebraska’daki Boyd County’de 10’dan az nüfusa sahip üç şirketten biridir.

TOPLULUK DUYGUSU

Eiler yalnız yaşayabilir, ama yalnız olmaktan çok uzaktır. Barı açmak için her sabah saat 9: 00’da (Pazartesi günleri, kendine izin verirken) tavernadan birkaç adım yürür. ‘Düzenleyicilerinin’ çoğu 20 ila 30 mil içinde yaşıyor ve hayatının çoğunu tanıdığı insanlar, ancak diğerleri Lincoln ve Omaha’dan 200 mil uzakta onu kontrol etmek için kullanıyorlar. “Bir büyük aile gibi,” dedi Eiler, bir arkadaşıyla otururken gazetedeki bulmacada çalıştı. “Dördüncü ve beşinci nesil müşteriler geliyor. Bebekler olarak hatırladığınız insanlar şimdi bebeklerini bana göstermek için getirdiklerinde gayet düzgün.” Kırsal Amerika’daki pek çok restoran ve bar gibi, Monowi Tavern aslında bir topluluk oturma odası olarak hizmet eder. Eiler mutfakta hamburger (3.50 $), sosisli sandviç (1.25 $) ve taşlık (4 $) pişirirken, aileler barın beyaz bülten tahtasına mezuniyet bildirimleri, vaftiz davetiyeleri ve tatil kartları takıyor. Pazar gecesi Euchre kart oyunu için insanlar bir saate kadar uzağa geliyorlar ve Eiler genellikle işler sessizleştiğinde saat 21: 30’a kadar kapanmıyor.

RUDY KÜTÜPHANESİ

Taverna dışında Monowi’de bir kamu binası daha var ve Eiler’in evinden ve barından birkaç adım ötede: Rudy Kütüphanesi. Tarla sürmek veya içki dökmek istemediğinde, Eiler’in kocası verimli bir okuyucuydu. 2004 yılında vefat etmeden hemen önce, Rudy ölen arzusunun özel kitap koleksiyonunu bir halk kütüphanesine dönüştürmek olduğunu söyledi. Rudy, 320 metrekarelik bir kulübe sipariş etti ve 5.000 kitap ve dergisini kutladı, ancak projeyi tamamlayamadan öldü. Birkaç ay sonra, Eilers’in çocukları kulübenin ışıklarını kabloladılar, yeğenleri yerden tavana raflar inşa ettiler ve torunları ‘Rudy’s Library’ yazan eski bir buzdolabının yanına el yapımı bir tabela çizdi. Bugün, kulübenin içinde bir anahtar asılı ve Goethe’den 1950’lere kadar National Geographic konularına kadar her şeyi kontrol etmek isteyen herkes onur sisteminde bunu memnuniyetle karşılıyor.

BEKLENMEDİK ŞÖHRET

ABD Nüfus Sayımına göre, Rudy öldüğünde Monowi, Gross, Nebraska’nın (nüfus: 2) yakınında, sadece bir mukimi olan ABD’deki tek anonim kasaba olmak için aştı. O zamandan beri, Eiler – ve koştuğu kasaba – çok ilgi konusu oldu. Bugün, 14 yıl sonra, Eiler’in tavernada dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin imzalarıyla dolu dört konuk kitabı var. “Dürüst olmak gerekirse,” omuzlarını silkti, “Asla böyle ya da böyle bir düşünce vermedim, ama dünyanın bu bölgesine biraz ilgi duymam iyi hissettiriyor.”

EV, KALBİN OLDUĞU YER

Eiler, iki çocuğunun yanı sıra beş torun ve iki büyük torun sahibidir. En yakınları 90 kilometre uzaklıktaki Ponca, Nebraska’da, diğerleri Arizona ve Hollanda’ya kadar yayılmıştır. “İstediğim zaman çocuklarıma her zaman yaklaşabileceğimi ya da onlarla birlikte kalabileceğimi biliyorum, ama sonra tekrar yeni arkadaşlar edinmeliydim,” dedi Eiler. “Burada olabildiğim sürece, gerçekten burada olmak istiyorum. Sanırım yaşlandıkça alışkanlıklarınızı değiştirmek daha zor. ”

KAPANIŞ SAATİ

Lokali açıldıktan on iki saat sonra Monowi’deki kişi sayısı bire döndü. Eiler çıtayı kilitler, römorkuna geri döner ve Rudy’nin kitaplarından birini, dışarıdaki çayır otlarında rüzgar hışırdarken açar. 23: 00’a kadar, yatmaya hazır ve yarın uzaklardan havaya uçabilecek arkadaşları.

BBC-Will Francome, Megan Garner ve Eliot Stein 2 Mayıs 2020

06 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |