Ana Sayfa Gündem, Türkiye 18 Temmuz 2020

BU ÜLKE HİÇ BİR ŞEYDEN ÇEKMEDİ SİYASİ PARTİLERDEN ÇEKTİĞİ KADAR!

‘Büyükşehirleri Kazanınca Yetkileri Büyükşehirlere, Kaybedince İlçe Belediyelere Veren Bir Düzen Ne Ülke İçin, Ne de Millet İçin’AKP’den…

‘Büyükşehirleri Kazanınca Yetkileri Büyükşehirlere, Kaybedince İlçe Belediyelere Veren Bir Düzen Ne Ülke İçin, Ne de Millet İçin’
AKP’den büyükşehir belediyelerine bir darbe daha.
AKP, SON OLARAK BÜYÜK KENTLERDE BULUNAN, ANCAK “İLÇE BELEDİYELERİNİN MÜLKİYETİNDE VE SINIRLARI İÇİNDE OLAN ARSA ÜZERİNE İNŞA EDİLEN” AVM’LERDEKİ RUHSAT YETKİLERİNİ İLÇE BELEDİYELERİNE KAYDIRDI.

Ticaret Bakanlığı, Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik’te dün “kritik” değişiklikler yaptı. Büyükşehir olan yerlerde ilçe belediyelerinin mülkiyetinde ve sınırları içinde bulunan arsa üzerine inşa edilen ve konut sayısı işyeri sayısından fazla olan karma projelerde yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi, işyeri açma, çalışma ruhsatını verme, değiştirme ve yenileme yetkisi ilçe belediyesine kaydırıldı.


Artık bu yetki, büyükşehir belediyesi tarafından değil, ilçe belediyesi tarafından verilecek.
Yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklikle de Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Yasa’ya aykırı işlemlerde idari para cezalarını uygulama yetkisi tamamen Ticaret Bakanlığı’na verildi. Bakanlık, bu yetkisini il müdürlüklerine devredebilecek.

Değişiklikten önce yönetmelik şu şekilde idi:
“Alışveriş merkezine yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve işyeri açma ve çalışma ruhsatını verme, değiştirme ve yenileme yetkisi büyükşehir olan yerlerde büyükşehir belediyesine; diğer yerlerde belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde ilgili belediyelere, belediye sınırları ve mücavir alanlar dışında ise il özel idarelerine aittir.”

AKP’nin, CHP’li belediyelere yönelik engellemelerinden bazıları şöyle:

  • Salgın döneminde yardım kampanyası başlatan CHP’li belediyelerin uygulaması hükümet tarafından durduruldu.
  • Belediyelerdeki personelin atanma, görevde yükselme yönetmeliklerinde kritik değişiklikler yapıldı.
  • Yatırım için ödenek isteyen belediyelere, “neden kendi kaynaklarıyla gerçekleştiremediğini” açıklama şartı getirildi.
  • Büyükşehir yönetimlerinin önerileri, belediye meclislerinde çoğunlukta bulunan AKP ve MHP’li üyeler tarafından sürekli engelleniyor.
    18 Temmuz 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Türkiye’de Particilik Belediyeciliğinin Halka, Çevreye ve Ülkeye Verdiği Zararların Bir Örneğide Giresun’da Yaşanmış Özgür İfade Olarak Haberleştirmiştik.

http://ozgurifade.com.tr/giresun-belediyesin-de-akil-disi-tuhaf-isler/
Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |