Ana Sayfa Dünya, Gündem 18 Mayıs 2020

BUDA OLDU ALLAH TV KURDULAR

‘ALLAH TV’ Kuruldu İsrail ve Protestanlar Arasındaki Gerilimi BaşladıJERUSALEM (AP) – İsrail’de bir TV lisansını mucizevi bir…

‘ALLAH TV’ Kuruldu İsrail ve Protestanlar Arasındaki Gerilimi Başladı
JERUSALEM (AP) – İsrail’de bir TV lisansını mucizevi bir şekilde güvence altına almakla övünen evanjelik bir yayıncı, şimdi Yahudileri Hıristiyanlığa dönüştürmeye çalıştığı şüpheleri yüzünden havadan çıkarılma riskiyle karşı karşıya. “ALLAH TV” hakkındaki tartışmalar, hem İsrail’i hem de Protestan Hıristiyan destekçilerini garip bir duruma sokarak iki tarafın uzun zamandır üzerinde durduğu gerilimleri ortaya çıkardı.

Protestan Hıristiyanlar, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, İncil’in kehanetinin yerine getirilmesi olarak gören, bazıları onu İsa Mesih’in ikinci gelişinin habercisi ve günlerin sonu olarak gören İsrail’in en güçlü destekçileri arasındadır. İsrail, özellikle Beyaz Saray üzerindeki etkileri Trump döneminde arttıkça, Evanjeliklerin siyasi ve finansal desteğini uzun süredir memnuniyetle karşıladı ve herhangi bir gizli dini gündemle ilgili endişeleri büyük ölçüde giderdi.

Ancak çoğu Yahudi onları Hıristiyanlığa dönüştürmek için her türlü çabayı derinden rahatsız edici, yüzyıllarca süren bir zulüm ve Hıristiyan hükümdarların eline zorla dönüşümün mirası olarak görüyor. Kısmen bu hassasiyetlerden ötürü, genellikle kurtuluşun yalnızca İsa’dan gelebileceğine ve dünya çapında İncil’i vaaz edebileceğine inanan Evanjelik Hıristiyanlar nadiren Yahudileri hedef alıyor.

Uluslararası bir Hıristiyan yayıncı olan “GOD TV”, İsrail’in ana kablo sağlayıcısı HOT ile bu yılın başlarında yedi yıllık bir sözleşme imzaladığında, kendisini Hıristiyanlar için içerik üretti. Ancak, o zamandan beri kaldırılan bir video mesajında, GOD TV CEO’su Ward Simpson, asıl amacının Yahudileri İsa’yı mesihleri ​​olarak kabul etmeye ikna etmek olduğunu söyledi. “Shelanu” olarak bilinen kanal, Kutsal Topraklar’daki çoğu Hıristiyan Arapça konuşsa bile İbranice yayın yapıyor.

Simpson, videoda “Tanrı, İsa’nın İncili’ni Yahudi halkının evlerine, yaşamlarına ve kalplerine götürmemizin kapısını doğaüstü bir şekilde açtı” dedi. “Gizlice izleyecekler, sessizce izleyecekler,” diye ekledi. “Tanrı halkını restore ediyor, Tanrı körlüğü gözlerinden uzaklaştırıyor.” Bir sonraki videoda Simpson, kanalın İsrailli yetkililer tarafından soruşturma altında olduğunu kabul etti ve İsrail’de İsa hakkında vaaz vermenin “çok hassas bir konu” olduğunu söyledi. Saldırgan açıklamalar için özür diledi ve GOD TV’nin tüm düzenlemelere uyacağını söyledi.

Din özgürlüğü İsrail yasalarında yer almaktadır ve misyonerlik faaliyetleri reşit olmayanlara yönelik olmadıkça ve ekonomik zorlama içermediği sürece proselitizasyona izin verilmektedir. İletişim Bakanlığı, kanalın Hristiyan topluluğuna odaklandığını söyleyen Mart ayında verilen lisans başvurusu ile “Yahudileri hedef aldıkları ve onları İsa’ya ikna ettiği görülüyor” gibi görünen gerçek içeriği arasında bir “tutarsızlık” araştırdığını söyledi. Mesihtir. HOT, yaptığı açıklamada kanalın içeriğinden sorumlu olmadığını ve yetkililerle “tamamen şeffaf” olduğunu söyledi.

Tam Kapsam: Din
GOD TV 1995 yılında İngiltere’de kuruldu ve sonunda birkaç ülkede ofisleri olan 24 saatlik bir ağa dönüştü. Uluslararası yayın lisansları Florida merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından verilmektedir. Dünya çapında 300 milyon haneye ulaştığını iddia ediyor ve Simpson, geçen yıl İsrail’in düzenlediği üst düzey bir Hıristiyan medya zirvesine katılımcılar arasındaydı.

Simpson, Yahudileri Hıristiyanlığa çevirmeye çalıştığını reddetti. İsa’yı Mesih olarak kabul eden Yahudilerin inançlarını uygulamaya devam edebileceğini, halk arasında İsa için Yahudiler olarak bilinen Mesih Yahudilerine atıfta bulunabileceğini söyledi.

1970’lerde modern biçiminde ortaya çıkan Mesih hareketi, Yahudi sembollerini ve uygulamalarını – İbranice adı Yeshua ile İsa’ya gönderme de dahil olmak üzere – içerir, ancak yaygın olarak bir Hıristiyanlık biçimi olarak görülür. Tüm büyük Yahudi mezhepleri bunu reddediyor ve İsrail Mesih Yahudilerini başka bir imana dönüştürdüğünü düşünüyor.

Yahudilere yönelik misyonerlik faaliyetlerine karşı koymaya adanmış bir örgütü yöneten Rabbi Tovia Singer, “Gerçekten Mesihçi hareket diye bir şey yok” dedi. “Bu bir köpek düdüğü, Evanjelik Hıristiyan Protestanlar tarafından kullanılan bir isim.” Simpson’ın dönüşüm hakkında açıkça konuşma istekliliğinin, evanjelik Hıristiyanların hem İsrail hem de ABD’deki artan etkisini yansıttığını söyledi.

“Bu tür şeyleri ve gerçek gündemlerinin ne olduğunu söylemek için kurşun geçirmez hissediyorlar” dedi. Hıristiyan Siyonistler için bir şemsiye grup olan Uluslararası Hıristiyan Büyükelçiliği Kudüs’ün eski genel müdürü Rev. Malcolm Hedding, Hıristiyanların sadece istendiğinde inançlarını paylaştıklarını ve gizli bir gündemleri olmadığını reddettiğini söyledi.

“İsrail’e Evanjelik destek peygamberliklere değil, Tanrı’nın İbrahim’e 4000 yıl önce verdiği vaatlere dayanıyor” dedi. “İsrail’e bir TV kanalının gelmesinin, onlarca yıldır Yahudi Hıristiyan ilişkilerinde yeni bir güne yol açan bir hareketin refahı üzerinde olumsuz etki yapmasına izin veremeyiz ve etmemeliyiz.”

İsrail’in en az bir tanınmış Protestan destekçisi, Yahudi aleyhtarlığını teşvik ettiğini söyleyerek Yahudileri hedef alan misyoner içeriklerini yayınlamak için GOD TV’yi eleştirdi. Tennessee merkezli bir evanjelik olan Laurie Cardoza-Moore, “Son on yıllarda milyonlarca Hıristiyan, İsrail Devleti ve gizli gündemi olmayan Yahudi halkın yanında durma çağrısını hissetti” dedi. daha önce GOD TV’de yayınlandı.

Cardoza-Moore, “Yahudileri dönüştürme veya dinlerini düşürme girişimleri, karanlığın karşısında birleşmemiz gereken bir zamanda sadece nefret uyandıracaktır.” Dedi. Evanjelikler ve İsrail üzerine bir kitabın yazarı Daniel Hummel, Hristiyan Siyonistlerin Mesih Yahudiliğinin hareketteki varlığının “politik olarak akılsız” olduğunu “az çok öğrendiklerini” söylüyor.

“Sorun her zaman kaynamaya devam ediyor, ancak emsal belirlendi (1970’lerde) ve İsrail’de çalışmak ya da (Hristiyan Siyonist hareketi) siyasi eylemin merkezine yakın olmak isteyen herhangi bir Hıristiyan örgütün ihtiyaç duyduğu güçlendi. asgari zorlayıcı evanjelizasyonda açıkça reddetmek. ” Simpson, GOD TV’nin sorunu çözmek için avukat tuttuğunu ve yayında kalmaya kararlı olduğunu söyledi. “Yapmak istediğimiz son şey, orada bölünmeye neden olmak” dedi. “İsrail’i seviyoruz.” apnews.com-Sebastian Scheiner
18 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |