Ana Sayfa Dünya, Gündem 29 Temmuz 2020

BULGARLAR AYAKLANDI ”SOFYA CAMİSİNİ MÜZE YAPIN”

Caminin Bulgar Başkentinin Kalbinde Yeri Yok!Bu kategorik konumla, IMRO Ulusal Gençlik Komitesi, Türkiye’nin gösterici eylemi, sembolik “St….

Caminin Bulgar Başkentinin Kalbinde Yeri Yok!
Bu kategorik konumla, IMRO Ulusal Gençlik Komitesi, Türkiye’nin gösterici eylemi, sembolik “St. Sofya ”da bir müzeden işleyen bir camiye dönüyor.

Bunun Cuma gününden itibaren bir gerçek olduğunu hatırlatıyoruz. Orada bile, geleneksel Müslüman Cuma namazı zaten söylendi. Hristiyan dünyası tarafından gelecekte Türk politikasının amaçlı bir göstergesi olarak kabul edilen Erdoğan’ın huzurunda gerçekleşti.

Bu eylemler, aynı gün IMRO – Sofya’nın gençlik organizasyonunun Facebook sayfasında keskin bir duruş sergilemesinin sebebiydi. İçinde, eylemi Konstantinopolis’in yeniden düşmesi ve medeniyetlerin sınırlanması ile karşılaştırdılar.

Bugün IMRO’nun gençleri, Sofya şehir merkezindeki camiyi müzenin başkentteki sergisinin bir parçası haline getirme önerisi ile Avrupa’daki kültürel ve Hıristiyan değerlerini korumak için savaşmaya devam ediyor ve bu teklifi gerçeğe dönüştürmek için Sofya Belediyesi’ni çağırıyorlar.

NMC’nin pozisyonunun tam metni:
Konstantinopolis, uzun yıllar boyunca Avrupa’daki Ortodoks Hıristiyanlar için birleştirici bir merkezdi ve St. Sophia en önemli dini sembollerden biriydi. Camiye dönüşmesi, Erdoğan’ın Osmanlı politikalarını sürdürmeye devam edeceğinin bir başka işaretidir. Türk cumhurbaşkanı defalarca dini fanatizmini gösterdi, Kalbinin sınırlarının, Müslümanların Türk devletinin sınırlarının ötesinde yaşadığı bölgeleri kapsadığını belirtiyor. Konstantinopolis’in fethinden sonra II.Mehmed Ayasofya’yı ana sultan camisine dönüştürdü ve ciddiyetle ilk Cuma namazına katıldı. Cuma günü, Erdoğan şahsen tapınağın kapalı simgeleri ve fresklerinin önünde Kuran’ın ana surelerinden ikisini okudu.

Bu eylem, Türk cumhurbaşkanının niyetlerinin açık bir sembolüdür. Dini köktenciliği, Osmanlı İmparatorluğu’nun en acımasız sultanlarını, özellikle de Selim I Yavuz’u andırıyor. Erdoğan da kendisi gibi Türkiye’yi Müslüman dünyasının merkezi yapma arzusu gösterdi. Ayasofya’nın Mekke ve Medine’deki camilere sembolik düzeni, Türk cumhurbaşkanının sadece bir Osmanlı sultanı olmak istemediğini gösterdiği eylemdir. Tüm Müslüman halifeliğinin halifesi olmayı amaçlıyor.

Bu eylemden öfori Bulgaristan’ı da geçmedi. Cuma günü, Sofya’daki Banya Bashi’de şükran duası yapıldı. Bulgar Müslümanlarının selamları Türk medyasında yer aldı. Bizim için bu eylem kabul edilemez ve Türkiye tarafından müftünün ofisini içişlerimizi kışkırtmak ve müdahale etmek için kullanma girişimidir.

Erdoğan’ın saldırgan politikalarının ve dini fanatizminin Müslüman toplulukların ve tapınaklarının faaliyetlerini artıracağına inanıyoruz. Banya Bashi her zaman tartışma, tartışma ve provokasyon konusu olmuştur ve kolluk kuvvetleri tapınağın ve ibadetçilerin güvenliğini korumak için tekrar tekrar müdahale etmek zorunda kalmıştır. Caminin kapasitesi 500-700 kişi arasında. Bu nedenle, tatiller ve Cuma namazı sırasında, ibadetçiler kaldırımda dışarıda dua ederler.

Sofya bir Ortodoks Avrupa başkentidir ve merkezi bölümlerinin bu tür görüşler için doğru yer olmadığına inanıyoruz. Banya Bashi’nin çevresinde birçok Hıristiyan tapınağı var – işleyen veya tarihi yerler. Minarelerden gelen gürültü, ziyaretçilerini rahatsız ediyor ve başkentimizin genel turist imajını rahatsız ediyor. Tıpkı İstanbul’un merkezinde müze statüsünde bir Hıristiyan tapınağı için yer olmadığı gibi, Sofya’nın merkezinde de işleyen bir caminin yeri yoktur.

Bu yüzden Banya Bashi’nin Sofya’nın müze sergisinin bir parçası olmasını öneriyoruz. Cami ve Sofya’nın bölgesel tarihi müzesi arasındaki yeşil alan açık sergiler için bir fırsat yaratıyor ve bina genel müze bina stokuna mükemmel bir şekilde uyacak. Bir din müzesine ev sahipliği yapan Stara Zagora’daki Eski Cami böyle bir statüye sahiptir.

Sofya’daki Müslüman cemaatin dini faaliyetlerini uygun bir yerde yürütmesi için Sofya Belediyesi tarafından harekete geçilmesi gerektiğinin bilincindeyiz ve bunun Banya Bashi’nin her iki Müslüman için de erişilebilir bir müze statüsü kazanmasının önünde bir engel olduğuna inanmıyoruz. ve Hıristiyanlar için.

Başkentimiz uzun zamandır Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur ve merkez cami, Türk köleliği döneminden, kurtuluş hareketimizin savaştığı tarihi bir yer haline gelmelidir.” denildi. (vmro.bg , ajansbg.blogspot , sputniknews.com)
29 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |