Ana Sayfa Dünya, Gündem 2 Temmuz 2020

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ DAVASI BUGÜN İSTANBUL’DA BAŞLIYOR

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili olarak suçlanan 20 Suudi yetkilinin duruşmasını açacak. İstanbul savcılığı yetkilileri El…

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili olarak suçlanan 20 Suudi yetkilinin duruşmasını açacak.

İstanbul savcılığı yetkilileri El Cezire’ye verdiği demeçte, duruşmanın Cuma günü yerel saatle sabah 10’da (07:00 GMT) İstanbul ilinin ana mahkemesinde başlayacağı bildirildi.

59 yaşındaki Washington Post köşe yazarı Khashoggi, planlanan evliliği için evrak almak üzere binaya girdikten sonra 2 Ekim 2018’de İstanbul’daki Suudi Konsolosluğunda öldürüldü.

Türk yetkililer, Khashoggi’nin cesedinin katiller tarafından konsoloslukta parçalandığını ve kalıntılarının henüz bulunmadığını söyledi.

Mart ayında Türk savcılar Khashoggi’nin öldürülmesi konusunda 20 Suudi vatandaşı , krallığın fiili hükümdarı Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman’a (MBS) iki eski kıdemli yardımcı da dahil olmak üzere suçladılar .

iddianame
İddianameye göre, Suudi Arabistan’ın eski istihbarat şefi Ahmed el-Assiri, hit bir takım kurmak ve Suudi hükümetini eleştirel olarak yazan gazetecinin cinayetini planlamakla suçlanıyor.

Eski kraliyet mahkemesi ve medya danışmanı Suud el-Qahtani, hit takıma emirler vererek operasyonu kışkırtmak ve yönetmekle suçlanıyor.

Diğer şüpheliler çoğunlukla suikast operasyonunda yer aldığı iddia edilen Suudi subayları. Türk savcılar şüpheliler için tutuklama emri çıkardılar.

İngiltere merkezli Uluslararası Af Örgütü Türkiye kıdemli araştırmacısı Andrew Gardner, davanın yeni kanıtlara ışık tutacağı ve mevcut kanıtları sorgulayacağı yönünde bir beklenti olduğunu söyledi .

Gardner, İstanbul’dan Al Jazeera’ya verdiği demeçte, “Bu yargılama ve Türk makamlarının diğer çabaları, cinayetin unutulmasına izin vermemek için gündemde tutulması açısından önemli olmuştur.”

Yetkili, “Bu dava BM liderliğindeki uluslararası bir soruşturmanın yerini alamaz. Umarım böyle bir araştırmanın yapılmasına giden yolda başka bir basamak olacaktır. Ve bu anlamda inanılmaz derecede değerlidir.”

Küresel boşluk
ABD’de yaşayan Khashoggi suikastı, Suudi Arabistan’a karşı dünya çapında bir tepki yarattı ve MBS’nin uluslararası arenadaki imajına kalıcı zarar verdi .

CIA’nın, veliaht prensin hükümet tarafından Riyad’da reddedilen bir suçlama tarafından öldürülmesini emrettiği sonucuna varıldı.

Birleşmiş Milletler’in yargısız, özet veya keyfi infazlar üzerine özel raportörü Agnes Callamard, MBS ve diğer üst düzey Suudi yetkililerin Haziran 2019’da yayınlanan soruşturma raporunda öldürülmekle yükümlü olduğuna dair “güvenilir kanıt” buldu. Cuma günkü duruşmada hazır.

Suudi hükümeti, haftalarca olaya herhangi bir müdahaleyi defalarca reddettikten sonra suikaste “haydut operasyon” adını verdi.

Ankara’nın Riyad ile bağları, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından şahsen tanınan gazetecinin öldürülmesinden sonra yoğun bir baskı altına girdi.

Erdoğan, katliamın Suudi hükümetinin “en üst düzeylerinde” emredildiğini söyledi.

Aralık ayında, Suudi Arabistan’da bir mahkeme bildirildi mahkum beş ölüme insanları ve hapis süresi üç cinayetin kapalı kapılar ardında gerçekleşen denemeden sonra.

Af Örgütü Gardner’e göre, Khashoggi cinayetini soruşturmada kilit bir sorun Suudi makamları tarafından işbirliği eksikliği ve sanıkların yokluğu oldu.

Diyerek şöyle devam etti: “Ve bu, BM liderliğindeki bir uluslararası soruşturmanın ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha vurguluyor. Bunun için, topladıkları tüm kanıtları paylaşan Türk ve Suudi yetkililerle tüm tarafların işbirliği gerekiyor.” Dedi.

Mayıs ayında Khashoggi’nin oğlu Salah, yaptığı açıklamada ailesinin babasının katillerini affettiğini söyledi. (Umut Uras – aljazeera.com)
03 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |