Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe 19 Şubat 2020

CEMEVİ VESAYET YERİ DEĞİL ÖZGÜR TOPLUMUN KUTSALIDIR!

BAY BAŞKAN BU SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZMELİSİNİZ !   Sevgili dostlar, Gülsuyu cem evi arsasının belediyeye…

BAY BAŞKAN BU SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZMELİSİNİZ !  

Sevgili dostlar, Gülsuyu cem evi arsasının belediyeye ait olduğu gerekçesiyle Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç’ın 20 Ocak 2020 tarihinde Anadolu yakası elektrik dağıtım şirketine başvurarak Cem evine bağlanan elektrik hattının kesilmesini talep etmiş ve cem evi toplumunu mağdur etmeye çalışmıştır.

Bu mağduriyetin gidere bilmesi için aynı gün cem evi derneğinin eski ve yeni yöneticileri acil olarak siyasi parti yöneticileri, demokratik kitle örgütü temsilcileri, mahallenin kanaat önderleri ile yöre köy dernekleri temsilcileriyle birlikte nasıl bir çözüm bulunacağına dair toplantı çağrısında bulunmuşlardır.

Yönetimin çağrısı üzerine toplantıya katılan kurumların temsilcileriyle yapılan ortak toplantıda bu sorunun çözümü ele alınmış ve nasıl üstesinden gelineceğine dair öneri ve tartışmalar devam ederken, toplantıda bulunan CHP Maltepe ilçe Başkanı A. Cengiz EROL söz alarak her şey Ali KILIÇ’ ın iki dudağı arasında bana biraz zaman tanıyın ben bu olayı çözmeye çalışacağım diyerek cem evi yönetiminden süre talebinde bulunmuştur.

Söz konusu Cem evi yönetimi bu sorunun çözümü için toplantıya katılanların tanıklığında kendisine on günlük bir süre verilmiş, ancak aradan 27 gün geçmesine rağmen bu güne kadar müspet veya menfi her hangi bir bildirimde bulunamamıştır.

Peki ilçe başkanı bay Ali Cengiz Erol, toplantıda verdiğiniz sözü yerine getirebilmek için bay Ali Kılıç’ la görüşe bildiniz mi? Bu konunun çözümü için ne gibi çaba harcadınız, bay Ali Kılıç’ la görüşürken gerçek anlamda bu soruna çözüm getirebilmek üzere partinin bir yetkili organı olarak mı görüştünüz yoksa öylesine “ laf ola beri gele” sıradan biri gibi mi görüştünüz?

Meselenin özüne bakılırsa, belediye yönetimi bu sorunun çözümüne yönelik çaba harcamak yerine sorunu görmezden gelerek sürüncemede bırakmayı tercih etmiştir.

Çünkü belediye yönetimi cem evine ait mülkiyet hakkını Süreyya paşa vakfına devir etmiş ve bu devrin süreyya paşa vakfında kalmasının ısrarı ne yazık ki bu sorunu çözmek yerine daha da karmaşık hale getirecektir.

Öyle anlaşılıyor ki bu konunun çözümü için süre isteyen bay A. Cengiz Erol belediye başkanı bay Ali Kılıç la her hangi bir görüşme yapmadığı açıkça ortadadır.

Bu toplumsal sorunu çözeceğim diye söz veren ilçe başkanı bay A. Cengiz EROL nasıl ve ne gibi bir çözüm bulacağını bilemem ama bu sorunu bir an önce cem evinin yararına olacak şekilde çözmesi halinde hem cem evi toplumunu hemde seçilmiş yönetimini oldukça rahatlatacaktır.

Zira, ülkemizin her yerinde kurulan ibadethanelere ait hemen, hemen tüm arsaların kamu hazinesine veya belediyelere ait olduğunu her kesin bilgisi dâhilindedir.

Ancak kendilerine ait olan bu arsaların ilgili belediyeler tarafında mevzuata uygun bir şekilde üzerinde yapı olarak inşa edilen mevcut ibadethanelere bağışlama erdemliğini gösterdiklerini biliyoruz.

Kaldı ki, Maltepe gülsuyu mahallesinde kurulan cem evi inşaatının kuruluş aşamasından tutun bu güne kadar yapılan tüm masraflar, cem evi gönüllüleri tarafından karşılandığı gibi sevk ve idari işlemlerinin de halk tarafından seçilen cem evi derneği yönetim kurulu tarafından yasalara uygun bir şekilde yürütüldüğü bilinmektedir.

Söz konusu bu cem evine ait arsa Maltepe belediyesine ait olabilir ama bu gerekçeyi öne sürerek belediye tarafından oluşturulmak istenen yönetim ile seçimle gelen ve gönüllülük temelinde hizmet veren mevcut yönetimi karşı karşıya getirerek birbirine çatıştırmak ve mevcut yönetim üzerine vesayet kurmaya çalışmak ne ahlaka uygun ne de toplumun değer yargılarına uygun bir davranış değildir.

Ayrıca, her ne koşulda olursa olsun, Maltepe Belediye başkanı bay Ali KILIÇ’ ın cem evi yönetimine kızıp bir hiç uğruna elektrik kurumuna müracaat ederek elektriklerin kesilmesinin istenmesi cem evi toplumunu hem rencide etmesi hem de mağdur etmesi doğru ve haklı bir davranış değildir.

Bu nedenle, Cem evi kurumuna ve mensuplarına yapılan bu haksızlıklar asla kabul edilemeyeceği gibi, bir siyasetçinin de cem evi üzerinden yapacağı vesayet siyasetinin ne maddi nede haklı bir temeli yoktur.

Bay Ali Kılıç, Cem evi partilerin cirit atabileceği siyaset ve vesayet yeri değildir. Alevi toplumunun ibadet yeri ve kutsalıdır. Hiç kimsenin burada vesayet kurma hakkına sahip değildir.

Dolayısıyla, laiklikten bahseden sosyal demokrat bir partinin mensubu olan belediye başkanının takındığı bu antidemokratik tavrın manidar olduğu kadar partiye olan duygusal bağa zarar vereceği de bilinmelidir.

Büyük şair Merhum Neyzen Tevfik’ in

“ MUTLULUĞU ÇORBA YAPIP ELİMİZE ÇATAL VERDİLER

BİZİ ÇIKMAZ SOKAĞA BIRAKIP, YOLUN AÇIK OLSUN DEDİLER”

Dizelerinde söylediği gibiyanıltmacı davranmak yerine objektif davranmak çok şey kazandırır insana.

Bay Ali Kılıç’tan tavsiyemiz şudur ki, lütfen elinizi cem evinden çekin, cem evi vesayet kurumu değildir. Demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan söz yetki ve kararın seçilmiş cem evi yönetimi ile orada gönüllü hizmet veren özgür halkındır.

Takdir Maltepe halkınındır.

Bizi okumaya devam edin ve yalanlara asla teslim olmayın.

                                                                                           M. Can ŞADİOĞLU

 Tema Tasarım |